مجله اینترنتی فارسی زبانان
مجله آنلاین برای فارسی زبانان

پنج طرز فکر اشتباه درمورد چربی ها!

چربی ها همیشه برای بدن مضر نیستند!

5 طرز فکر اشتباه درباره چربی‌ها:

امروزه دانشمندان، چربی ها را به عنوان درشت مغذی هایی به شمار می برند که باید در چرخه غذایی ما باشند و محصولات پرچرب مانند شیر، کره و روغن نارگیل به جمع سوپر غذاها پیوسته اند. سوال عده ای از افراد اینست که چه نوع چربی باید استفاده کنیم و دقیقا چه تاثیری روی بدنشان دارد. امروز با شما هستیم در مورد پنج طرز فکر اشتباه درمورد چربی ها! و …

1. چربی در بشقاب غذایم برابر است با چربی موجود در بدنم.

حقیقت: حتی اگر این خرافه، پایه برنامه های غذایی و محصولات کم چرب باشد هم خیلی با حقیقت فاصله دارد. خوردن چربی باعث چاق شدنتان نمی شود. حذف کامل چربی یا کاهش شدید آن در واقع می تواند موجب اضافه وزنتان شود، بیشتر به این خاطر که باعث می شود احساس محرومیت کنید. برخی تحقیقات نشان داده اند غذاهای چرب می توانند به کاهش وزن کمک کنند.

مشکل بیشتر برنامه های غذایی این است که یکی از مواد کلیدی خوشمزه کننده غذا و کاهش دهنده گرسنگی را کم دارند، درست حدس زدید، آن ماده چربی است. چربی های سالم بهترین منبع انرژی برای بدنتان هستند و سوخت و ساز و مکانیزم چربی سوزی بدنتان را به حرکت در می آورند. تحقیقات نیز این موضوع را تایید می کند و ثابت شده برنامه غذایی کم چرب می تواند باعث کند شدن سوخت و ساز بدن شود. پس حالا اجازه دارید تا قبل از ورزش، یک قاشق کره بادام زمینی روی سیب بمالید و میل کنید و یا هر چند وقت یکبار برای ناهار یا شام، یک تکه استیک خوشمزه میل کنید.

2. چربی اشباع را باید چربی بزرگ دانست.

زیاد تند نروید. در حالی که چربی اشباع را تا مدت ها دشمن درجه یک سلامت می دانستیم اما تحقیقات جدید ثابت کرده اند که این نوع چربی آنقدرها هم ترسناک نیست. البته مشخص است که همیشه نباید وعده غذایی ای بخورید که سرشار از گوشت قرمز و کره چربی باشد اما گاهی استفاده کردنشان هم باعث نمی شود سلامتتان آسیب ببیند.

پنج طرز فکر اشتباه درمورد چربی ها!

چه چیزی بدتر از خوردن زیاد غذاهای پرچرب است: جایگزین کردن آنها با مقدار زیادی قند. کربوهیدرات های تصفیه شده می توانند خطر بیماری های عروق کرونر قلب و دیابت را افزایش دهند.

3. تمام چربی ها باعث بروز مشکل برای سلامتی می شوند.

خوردن انواع منابع چربی می تواند سلامتتان را تقویت کند. ولی به شرط اینکه در مصرف زیادی آن صرفه جویی کنیم، اسید چرب های امگا 3 مانند: ماهی ها، برخی آجیل ها و دانه ها می توانند به تقویت قلب و احتمالا سلامت روانی تان کمک کنند. چربی های سالم اشباع نشده در روغن زیتون نیز می توانند خطر بیماری قلبی تان را بسیار کاهش دهند. حتی به گفته برخی از پزشکان بیمارشان با استفاده از برنامه غذایی حاوی چربی، توانستند دیابت نوع 2 را درمان کنند.

4. غذاهایی که کلسترول بالایی دارند میزان LDL را افزایش می دهند.

چربی های ترانس و اسید لینولئیک که در روغن سبزیجات یافت می شود می توانند به سلامت بدن آسیب جدی برسانند. پس از روغن های هیدروژنه مانند کانولا و غذاهای بسته بندی شده مانند شیرینی های خامه ای و پیتزاهای منجمد شده دور بمانید. گاهی برچسب اطلاعات تغذیه ای میزان چربی ترانس را نشان نمی دهد پس به مقدار روغن هیدروژنه در این لیست باید دقت کنید.

5. چربی، مرا از اهداف تناسب اندامم دور نگه می دارد.

برخی ورزشکاران استقامتی به برنامه ای به نام رژیم کتوژنیک رو می آورند. در این برنامه، فرد 70 تا 75 درصد از کالری مورد نیازش را از چربی ها می گیرد و تنها 10 درصد آن را از کربوهیدرات دریافت می کند. با اینکه محققان همچنان به دنبال مزیت به اثبات رسیده ای از این نوع برنامه غذایی هستند اما گفته می شود رژیم کتوژنیک می تواند بدن را طوری تنظیم کند که به جای ذخایر کربوهیدرات خود از ذخایر چربیش استفاده نماید. از آنجا که بیشتر ما از ورزش برای سوزاندن چربی های بدن استفاده می کنیم به کار گرفتن این برنامه می تواند دو سر برد باشد. اما قبل از استفاده رژیم کتوژنیک حتما باید با پزشک خود مشورت کنید.

غذاهای معمول به کار رفته در برنامه کتوژنیک، چیزبرگر و سیب زمینی سرخ کرده نیست. این غذاها را بیشتر ماهی، کره بادام زمینی، گوشت و تخم مرغ تشکیل می دهند. به این نکته هم باید اشاره کرد که برای بدن حدود 3 تا 5 هفته طول می کشد تا خود را با برنامه کتوژنیک تنظیم کند، مخصوصا اگر معمولا از غذاهایی مانند پیتزا و پاستا استفاده می کرده اید. چون بدنتان چربی را دیرتر از کربوهیدرات هضم می کند، بنابراین برای مدت زمان طولانی تری سیر خواهید ماند و برای ورزش کردن نیز انرژی بیشتری خواهید داشت. اگر وعده غذایی ای میل کردید که چربی بالایی داشت، قبل از ورزش کردن دو ساعت صبر کنید.

با پنج طرز فکر اشتباه درمورد چربی ها آشنا شدید، اکنون:

  • طرز فکر شما در مورد چربی ها چگونه است؟
  • چربی های سالم کدامند؟

.:: در نظرات ما را راهنمایی کنید، تا در رابطه با هرکدام مطلبی ارائه دهیم ::.

تهیه شده توسط: مجله رژیم غذایی | سایت فارسیلو
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.