مجله اینترنتی فارسی زبانان
مجله آنلاین برای فارسی زبانان

درآمد کلان ترکیه از گردشگری ادامه دارد

بر اساس آخرین آمار منتشر شده از سوی وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه، درآمد کلان ترکیه از گردشگری همچنان ادامه دارد و بیش از 980 هزار گردشگر ایرانی در 5 ماه نخست سال جاری میلادی به این کشور سفر کرده‌اند.

در جدیدترین آمار منتشر شده درباره تعداد گردشگران خارجی ورودی به ترکیه در حد فاصل ابتدای ژانویه تا انتهای می در مجموع گردشگران روسی با 1 میلیون و 388 هزار نفر و اختصاص دادن 12/11% از سهم گردشگری ترکیه در مکان نخست قرار گرفته‌اند و پس از آن گردشگرانی آلمانی با حضور بیش از 1میلیون و 108 هزار نفری در مکان بعدی قرار گرفته‌اند.

گرشگران ایرانی نیز جایگاه سوم را به خود اختصاص داده است و در مجموع بیش از 980 هزار ایرانی در طی 5 ماه اخیر، کشور ترکیه را به عنوان مقصد گردشگری خود انتخاب کرده‌اند.

درآمد کلان ترکیه از گردشگری ادامه دارد

شمار توریست‌های ایرانی در ترکیه در حالی در این بازه پنج ماهه پس از روس‌ها و آلمانی‌ها قرار گرفته که در ماه‌های ژانویه، فوریه و مارس 2018 ایرانی‌ها به ترتیب با 154، 196 و 387 هزار نفر در رتبه نخست گردشگران خارجی ورودی به ترکیه قرار داشتند و در آمار منتشر شده از سوی وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه از شمار گردشگران ورودی به این کشور در چهار ماه نخست سال میلادی نیز ایران با 860 هزار توریست و بالاتر از آلمان و روسیه در رتبه اول قرار گرفته است.

در آمار منتشر شده از حضور گردشگران خارجی به تفکیک ماه میلادی، پس از حضور ایرانی‌ها در صدر طی سه ماه اول (ژانویه، فوریه، مارس)، در ماه‌های آوریل و می به یک باره حضور ایرانی‌ها در ترکیه با کاهش چشمگیری مواجه می‌شود به طوری که دیگر جایی در میان پنج کشور اصلی تامین کننده گردشگر برای ترکیه ندارد که این کاهش قابل ملاحظه را می‌توان همزمان با اجرای سیاست‌های ارزی و ممنوعیت خرید و فروش ارز در بازار ارز و صرافی‌ها، تخصیص ارز مسافرتی (سهم 500 یورویی برای سفر به ترکیه) و همچنین افزایش بهای بلیت هواپیما مرتبط دانست.

بر اساس اعلام وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه متوسط هزینه کرد هر گردشگر خارجی در این کشور 682 دلار است و بدین ترتیب می‌توان با یک حساب سرانگشتی گفت ایرانی‌ها طی پنج ماه نخست سال جاری “2018” در مجموع حدود 668 میلیون دلار در ترکیه هزینه کرده‌اند.

این در حالی است که سیدجلال ابراهیمی دبیر اتاق مشترک بازرگانی ایران و ترکیه چندی پیش اعلام کرده بود که طبق استانداردهای جهانی اگر 1500 دلار برای هر گردشگر در نظر گرفته شود، با احتساب بالای 1000 دلار خرید برای هر گردشگر، حدود 1میلیارد و 600 میلیون دلار صرف هزینه‌های ایرانی در ترکیه شده است.

تهیه شده توسط: اخبار فرهنگی هنری | سایت فارسیلو               در اینستاگرام ما را دنبال کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.