مجله اینترنتی فارسی زبانان
مجله آنلاین برای فارسی زبانان

هر آنچه که درباره ویتامین C باید بدانید

هر آنچه که درباره ویتامین ث باید بدانید.

ویتامین c که با نام های ال آسکوربات یا اسکوربیک اسید شناخته میشود، یکی از ریز مغذی حیاتی برای گونه های پیشرفته پستانداران مثل: انسان ها، میمون‌ها و از گونه‌های دیگر پستانداران همانند: خوکچه هندی و خفاش‌ها، و تعدادی از گونه های پرندگان و برخی ماهی ها است. بقیه جانداران ویتامین ث را در بدن خود می سازند. با مجله اینترنتی فارسیلو همراه باشید تا کمی درباره ویتامین سی صحبت کنیم.

ویتامین C محلول در آب است

ویتامین c یک ویتامین محلول در آب است، که در انواع میوه ها و غذاها یافت میشود، این نوع ویتامین یکی از ضروری ترین ویتامین ها در بدن می باشد، و نقش های مهمی را در هر قسمت از بدن بر عهده دارد.

تامین ویتامین ث مورد نیاز بدن

ویتامین ث یا اسکوربیک اسید را می‌توان به صورت مکمل از داروخانه ها تهیه کرد. بر خلاف سایر حیوانات، انسانها قادر به سنتز ویتامین C در داخل بدن خود نیستند، به همین دلیل بایستی از طریق میوه ها و مواد غذایی که حاوی ویتامین ال-آسکوربات می باشند، ویتامین مورد نیاز بدن را تامین کنند. برخی از برترین میوه های سرشار از ویتامین ث را می‌توانید در اینجا مشاهده کنید.

فواید و نقش ویتامین c

ویتامین c جامدی سفید رنگ و محلول در آب و غیر سمی است که مصرف آن باعث افزایش سطح ایمنی بدن می شود. این ویتامین دارای استر حلقوی (لاکتون) است و در محیط آبی آبکافت یا هیدرولیز می‌شود و اسید می‌سازد، به همین دلیل به آن اسید اسکوربیک می‌گویند.

ویتامین ث همانند یک آنتی‌اکسیدان است، و از آسیب رادیکال آزاد به سلول ها و بافت‌های بدن جلوگیری کرده و باعث تقویت دستگاه ایمنی می شود. همچنین نقش دیگر آن محافظت از پوست در مقابل آثار مخرب اشعه ماورای بنفش نور خورشید می‌شود. دیگر خواص مفید ویتامین س را می‌توانید در لیست زیر مشاهده کنید:

 1. افزایش قدرت ایمنی بدن استحکام لثه‌ها و دندان‌ها
 2. باعث ساخت کلاژن در بدن می‌شود
 3. پیشگیری از بالارفتن کلسترول خون و ایجاد لخته‌های خونی در رگ
 4. باعث جذب بهتر آهن در بدن می‌شود
 5. برای افراد کم خون بسیار گزینه مناسبی است
 6. ۳۰ درصد کاهش سکته مغزی در افراد معمولی
 7. ۷۰ درصد نیز باعث کاهش سکته مغزی در افراد سیگاری می‌شود
 8. محافظت از سلول‌ها در برابر فشار اکسیدی
 9. موثر در افزایش تراکم استخوانی
 10. باعث توقف رشد سرطان می‌شود
 11. جلوگیری از اکسید شدن سلول‌های چرب حاضر در غشاء سلولی
 12. مناسب برای افرادی که دچار بیماری‌های قلبی هستند

نکات لازم در باره اسید اسکوربیک

کمبود ویتامین ث نیز عوارض غیر قابل جبرانی در پی دارد. یکی از مهم‌ترین عوارض بر اثر فقدان اسکوربیک اسید چسبندگی اسپرم ها به هم دیگه بوده و در این حالت ۱۶ درصد موارد ناباروری در مردان رخ می‌دهد. از نگهداری به صورت طولانی مدت در یخچال‏، و پختن بیش از حد مواد غذایی حاوی ویتامن c، گرمای هوا، نور و مصرف دخانیات جلوگیری کنید، چرا که باعث از بین رفتن این ویتامین می‌شود. افراد سیگاری به مراتب نسبت به افراد معمولی نیاز بیشتری به این ویتامین دارند.

یکی از منابع غنی از ویتامین ث شیر مادر است. به همین دلیل توصیه می‌کنیم حتماً مادران شیرده از منابع غنی ویتامین سی بیشتر مصرف کنند. چراکه هم خود نیاز به تامین این ویتامین هستند و هم کودکشان برای تامین ویتامین c خود نیاز دارد.

تاریخچه ویتامین ث به چه زمانی بر می‌گردد

کشتی های بسیار زیادی زیر فرمان امپراتوری انگلستان دریانوردی می کردند. در آن زمان ملوانان به بیماری مرموزی دچار شدند و سرشان گیج می رفت، آنها به خستگی مزمن و مفرط مبتلا می شدند، ریزش دندان ها و لثه هایشان ورم می کرد و خونریزی شدیدی در نقاط مختلف بدن شان رخ میداد.

تعداد قربانی های ملوانان بیشتر از آن مقداری که سربازان در جنگ ها کشته می شدند بود، اسکوربوت مشکل همه ملوانان کشتی های نیروی انگلیس و بقیه کشورها بود.

در سده نوزدهم بسیاری از دریانوردان به بیماری اسکروی یا اسکوربوت مبتلا شدند. این دریانوردان چاره کار را در مصرف مرکبات دیدند و بالاخره در سال 1928 این ویتامین در میوه پرتقال کشف شد و ال-آسکوربات نام گرفت.

بیماری اسکروی یا اسکوربوت چیست؟ به فرانسوی: Scorbut
یک نوع بیماری که در اثر کمبود ویتامین سی در سنتز و ساخت کلاژن نقش دارد، به وجود می‌آید.

جالب است بدانید اغلب جانوران به بیماری اسکوربوت مبتلا نمی شوند، چراکه بدن آنها قادر به ساخت این ویتامین است و تنها انسانها و چند گونه کم جانوران به بیماری اسکروی مبتلا میشوند.

اسکوربیک اسید در برابر حرارت و مواد قلیایی از بین می‌رود. این ویتامین یک حمل‌کننده الکترون در واکنش‌های شیمیایی بدن است و از مهمترین آنتی اکسیدان‌ها است.

هر آنچه که درباره نقش و فواید ویتامین C باید بدانید را با هشتگ #ویتامین ث دنبال کنید.

منبع: مجله پزشکی / فارسیلو

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.