مجله اینترنتی فارسی زبانان
مجله آنلاین برای فارسی زبانان

نقش ویتامین c در سرماخوردگی چگونه است؟

ویتامین ث تاثیری در درمان سرماخوردگی دارد؟

یکی از نقش ویتامین c در سرماخوردگی حمایت از سیستم ایمنی بدن است، حدود 70 سال پیش تا کنون نقش ویتامین ث در سرماخوردگی مورد بررسی های متعددی قرار گرفته است. بیشتر مردم با مشاهده علائم سرماخوردگی یا درمان سرماخوردگی خود به سراغ میوه های سرشار از ویتامین c و قرص های جوشان می روند.

مصرف ویتامین ث در سرماخوردگی تاثیری دارد؟

لینوس پاولینگ Linus Pauling دانشمند مشهوری در دهه 60 و 70 میلادی به این نتیجه رسید که مصرف دوزهای بسیار بالای اسید اسکوربیک در سال های سال مانع از ابتلا به سرماخوردگی در او شده است، او معتقد بود، روزی این بیماری به تاریخ خواهد پیوست و از این روش میتوان بیماری سرماخوردگی را ریشه کن کرد.

همچنین این دانشمند در رابطه با نقش ویتامین c در سرماخوردگی کتابی منتشر کرد و راه های درمان سرماخوردگی را به اطلاع مردم رساند، اما تحقیقات پیش از آن و بعد، ادعای این دانشمند را رد کردند، و گفتند: با مصرف 200 گرم ویتامین ث در روز به طور منظم، نمیتوان از ابتلا به سرماخوردگی جلوگیری کرد، همچنین در صورت مصرف بیش از 2000 میلی گرم ویتامین ث در روز باعث بروز علائمی مانند تهوع، اسهال و گرفتگی عضلات معده میشود.

فواید مصرف ویتامین c در زمان سرماخوردگی یا قبل از آن

امروزه دانشمندان در این باورند، مصرف ویتامین c در سرماخوردگی یا قبل از شروع آن نمیتواند این بیماری را درمان یا از ابتلا به آن جلوگیری کرد، ولی میتواند دوره سرما خوردگی را در بزرگسالان 8 درصد و در کودکان 14 درصد کوتاهتر نماید.

در برخی افراد از جمله ورزشکاران، دونده های ماراتون، اسکی بازان و نظامیان که در تحت فعالیتهای شدید ورزشی یا آب و هوای نامساعد قرار میگیرند با مصرف 250 تا 1000 میلی گرم ویتامین c در روز توصیه شده است، با مصرف مقادیری از این ویتامین علاوه بر تقویت سیستم ایمنی بدن میتوانند از فواید پیشگیرانه آن بهره ببرند.

مقدار ویتامین ث دریافتی ما روزانه چقدر است؟

بدن انسان مانند سایر حیوانات نمیتواند ویتامین ث مورد نیاز خود را تامین کند، پس باید خودمان این ویتامین را به بدن برسانیم. معمولا مقدار ویتامین ث مورد نیاز بدن در هر فرد متفاوت است، برای مثال؛ خانم ها 75 میلی گرم، آقایان 90 میلی گرم و در افراد سیگاری تا 35 میلی گرم بیشتر، در روز توصیه شده است.

خوشبختانه امروزه لازم نیست درباره مقدار ویتامین ث دریافتی مان دچار نگرانی شویم. بنابراین اگر روزانه یک فنجان آب پرتقال 170cc یا یک فنجان کلم بروکلی بخار پز مصرف کنیم کافی است. توجه: از جوشاند طولانی مدت بروکلی یا سبزیجات دیگر خود داری کنید.

تحقیقات نشان داده، افرادی که مقدار ویتامین c مورد نیاز بدن را از طریق مواد غذایی و میوه ها تامین میکنند، کمتر دچار بیماری های قلبی و سرطان میشوند، عده ای نیز بخشی از ویتامین سی را از مکمل ها و قرص های جوشان تامین میکنند، که چنین تاثیری ندارد.

نقش ویتامین c در سرماخوردگی /

منبع: مجله سلامت | فارسیلو

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.