مجله اینترنتی فارسی زبانان
مجله آنلاین برای فارسی زبانان

تداخلات ویتامین c با داروها

ویتامین ث با چه داروهایی نباید مصرف شود؟

تاکنون اطلاعات مهم و ارزشمندی در رابطه با تداخلات ویتامین c با داروها بدست نیامده است، اما در ادامه به چند نکته مهم خواهیم پرداخت؛

مصرف ویتامین c در دوران حاملگی

درباره ی مصرف ویتامین ث در دوران بارداری تاکنون هیچ خطری ثابت نشده ولی در زنان باردار توصیه شده، در مصرف ویتامین c زیاده روی نشود، زیرا خطرات احتمالی آن بیشتر است. با اینکه هیچ مطالعه ی دقیقی بر روی حیوانات و انسانها نشده است.
اگر در دوران بارداری از داروها استفاده میکنید، از پزشک خود بخواهید که مصرف ویتامین c با داروها ی شما میتواند مضر باشد یا خیر، در صورت لزوم به اندازه مصرف شود تا از تداخلات ویتامین c با داروها ی شما جلوگیری شود.
به گفته دانشمندان، اگر در دوران بارداری مقادیر زیادی از ویتامین c مصرف شود، باعث ایجاد تحمل دارویی در جنین میشود، که پس از زایمان با کاهش این ویتامین در اندازه طبیعی، کودک با علائم کمبود ویتامین سی روبرو خواهد شد.

مصرف ویتامین c در دوران شیر دهی

ویتامین C در شیر مادر ترشح می شود، اما با افزایش مصرف ویتامین ث به وسیله مادر باعث افزایش غلظت آن در شیر مادر نخواهد شد، زیرا رابطه مستقیمی ندارد. در هر حال برای مادران شیرده با احتیاط مصرف شود. ولی بهتر است ویتامین مورد نیاز بدن را از مواد غذایی و میوه ها بدست آورد.

پیشنهادی:فرمانروایان میوه های سرشار از ویتامین C

از تداخلات ویتامین c با داروها میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ویتامین C غلظت سرمی استروژن و قرص های ضد بارداری را افزایش می دهد.
  • با مصرف مقادیر بالای آسپیرین احتمال بروز کمبود ویتامین سی افزایش خواهد یافت.
  • کاهش تاثیر ضد انعقادی وارفارین توسط مصرف ویتامین c.
  • با مصرف قرص آهن و ویتامین c به صورت همزمان، باعث تداخل مثبت در بدن میشود، زیرا ویتامین c در کمک به جذب آهن بسیار موثر است.

یک توصیه خیلی مهم در مصرف ویتامین c با داروها:

در افرادی که مبتلا به دیابت هستند، از مصرف طولانی مدت خودداری کنند، چرا که در افراد مبتلا به کمبود ژنتیکی G6PD باعث لیز سلول های خونی می شود.

ممنون از اینکه با مقاله تداخلات ویتامین c با داروها همراه ما بودید، در صورتی که شما اطلاعات جدیدی در مورد تداخلات این ویتامین با داروهای مختلف دارید، در قسمت نظرات اطلاع رسانی کنید.

تهیه شده توسط: مجله پزشکی | سایت فارسیلو
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.