مجله اینترنتی فارسی زبانان
مجله آنلاین برای فارسی زبانان

نقش ویتامین c در ورزش و بدنسازی

فواید ویتامین سی برای پرورش اندام و ورزشکاران

تاثیر ویتامین سی در پرورش اندام؛ ویتامین C یکی از مهم ترین ویتامین های تاثیر گذار برای ورزشکاران و پرورش اندام است، ویتامین c در بدنسازی نقش اساسی را ایفا میکند، به طوری که در متابولیسم آمینو اسید و در تولید كلاژن ها بسیار موثر میباشد.

كلاژن جزو اصلی ترین تشكیل دهنده بافت های پیوندی استخوان به عضله می باشد.

کلاژن چیست؟

نقش ویتامین c در ورزش و بدنسازی

وجود آهن برای اتصال اكسیژن به هموگلوبین خون الزامی است، بدون انتقال اكسیژن كافی در خون، عضلات از اكسیژن بهره مند نخواهند شد. در واقع با افزایش ویتامین c بدن، به جذب آهن بیشتری کمک کردیم. از آنجایی که بیشتر حجم سلول های موجود در عضلات را آب تشکیل می دهد، و با افزایش رشد عظلات بدن، غلظت این ویتامین را در بدن کاهش میابد.

نقش ویتامین c در بدنسازی تاثیر شگفت انگیزی دارد، شما ورزشکاران و بدنسازان باید غلظت این ویتامین را بالا ببرید، با مصرف مواد غذایی و میوه هایی که سرشار از ویتامین سی هستند میتوانید ویتامین c مورد نیاز خود را تامین کنید.

همیشه سعی کنید مقدار مناسبی از ویتامین سی را در روز دریافت کنید، ویتامین C از ویتامین های محلول در آب میباشد و  مازاد آن از طریق تعریق و ادرار دفع میشود. توصیه میشود بیشترین ویتامین c در ورزش و بدنسازی استفاده شود.

ویتامین ث میزان گلیکوژن در کبد و عضلات را افزایش میدهد. و باعث افزایش انقباض عضلانی بدن می گردد و احساس خستگی را در شما به تاخیر می اندازد. به عزیزان ورزشکاران و بدنسازان توصیه می شود مصرف این ویتامین را جدی بگیرند و حتما از آن در رژیم غذایی خود بکار ببرند.

نقش ویتامین c در ورزش و بدنسازی | نقش ویتامین c در بدنسازی

منابعی که ویتامین C بالایی در این زمینه دارند:

انواع سبزیجات مانند: اسفناج، نخد فرنگی و …، انواع میوه جات آبدار مانند: کیوی، طالبی، فلفل دلمه، آناناس، هندوانه، شلغم، مرکبات و گوجه فرنگی که حاوی ویتامین C بالایی دارند.

فرمانروایان میوه های سرشار از ویتامین c

میزان مصرف ویتامین c در بدنسازی:

در بزرگسالان روزانه 90 میلی گرم ویتامین ث مورد نیاز است که این مقدار برای ورزشکاران افزایش می یابد و گاها بین 200 تا 500 میلی گرم که توسط پزشکان توصیه شده است اما مصرف بیش از 1000 میلی گرم در روز خطرات زیادی از جمله آشفتگی معده را به همراه دارد.

خوردن ترکیب ویتامین c با لوسین حین تمرین میتواند در روند افزایش حجم عظلات شما تا 30% تاثیر بیشتری داشته باشد.

میزان نیاز ویتامین c در حالت عادی:

 • مردان 90 میلی گرم
 • زنان 75 میلی گرم
 • بارداری 85 میلی گرم
 • شیردهی 120 میلی گرم

منبع: مجله تناسب اندام / فارسیلو

ممکن است شما دوست داشته باشید
2 نظرات
 1. Hosin میگه

  دمتون گرم خدایی. چرا تو تلگرام فعالیتی ندارید. خیلی خوب میشد اگر اونجام فعال بودید. از ورزش و سلامتی بیشتر مطلب بزارید

  1. فارسیلو میگه

   ممنون. در آینده حتما فعالیت خواهیم داشت.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.