مجله اینترنتی فارسی زبانان
مجله آنلاین برای فارسی زبانان

سرطان خون چیست؟ | علائم سرطان خون | پیشگیری و درمان سرطان خون

علائم سرطان خون چیست؟ انواع سرطان خون و پیشگیری و درمان

علائم سرطان خون چیست؟ انواع سرطان خون؟ پیشگیری و درمان سرطان خون

در این مقاله با مواردی همچون: انواع سرطان خون | نشانه ها و علائم سرطان خون | روند تشخیص سرطان خون | علت وقوع سرطان خون | پیشگیری و درمان سرطان خون آشنا میشوید.

سرطان خون با نام های، چنگار خون، لوسمی و لوکمیا شناخته میشود و Leukemia یا Leukaemia از نام های انگلیسی این بیماری هستند.

سرطان خون را میتوان اینگونه تعریف کرد:

گروهی از انواع سرطان که معمولاً از مغز استخوان شروع می‌شود و باعث شکل گیری تعداد زیادی گلبول سفید غیرطبیعی می گردد. این گلبول ها که به صورت کامل تشکیل نشده اند را سرطان لوسمی یا خون می نامند، همچنین بلاست و سلول های لوکمی نیز گفته می شود.

انواع سرطان خون

تاکنون انواع سرطان خون مشاهده شده است، به طور کلی به سه دسته تقسیم می شوند، ما در اینجا به 3 نوع آن اشاره میکنیم. برای مشاهده دقیق جزئیات بر روی گزینه مورد نظر کلیک کنید.

1. سرطان لوکمی یا لوسمی با نام انگلیسی: Leukemia

2. سرطان لنفومی با نام انگلیسی: Lymphoma

3. سرطان میلوما با نام انگلیسی: Myeloma

به دلیل طولانی نشدن متن در باره هر کدام از انواع، علائم و عوامل ابتلا به آن سرطان در مقاله ای جداگانه بحث شده است.

نشانه ها و علائم سرطان خون

از بارزترین نشانه های سرطان خون میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

کبودی پوست، تب خفیف بالای 38 درجه سانتی گراد، درد استخوان، خونریزی شدید یا دیده شدن لکه های خونی در مدفوع کودک یا ادرار به صورت پی در پی، متورم شدن غده های لنفاوی (بدون درد و قرمزی رنگ)، متورم شدن لثه ها همراه با خون، تهوع و کم خونی که بیشتر اوقات با خستگی زیاد و رنگ پریدگی مشخص می شود، همچنین سستی بدن میتواند از نشانه ها و علائم سرطان خون باشد.

در صورتی که با موارد نام برده روبرو شدید، حتما با یک پزشک متخصص مشورت کنید تا بررسی های لازم صورت بگیرد، کوتاهی از انجام کار باعث بروز خطرات جدی میشود، یکی از بهترین راه های پیشگیری و درمان سرطان خون اقدامات اولیه است.

روند تشخیص سرطان خون

امروزه پزشکان لوکمی مزمن را با یک آزمایش ساده خون تشخیص می دهند. این بیماری میتواند به کندی یا بلعکس به شدت سریع رشد کند، معمولا 25 درصد بیماری های لوکمی با انجام یک معاینه معمولی، بدون علائم و نشانه های قبلی تشخیص داده میشود.

روند تشخیص می تواند شامل موارد زیر باشد:

آزمایش جسمی:
یافتن نشانه های جسمی و فیزیکی لوکمی مانند رنگ پریدگی که ناشی از کم خونی میباشد، ورم غده های لنفاوی، کبد و طحال مورد آزمایش قرار میگیرد.

آزمایش خون:
در این روش با گرفتن خون تعداد گلبول های سفید یا پلاکت های خون شمرده میشود.

آزمایش سیتوژنتیک:
در این آزمایش به بررسی تغییرات ایجاد شده در کروموزوم ها، ازجمله وجود کروموزوم فیلادلفیا “Philadelphia chromosome” (نوعی نقص ژنتیکی در کروموزوم 22) پرداخته میشود.

آزمایش نمونه مغز استخوان:
در این روش با گرفتن یک نمونه از مغز استخوان آزمایشات لازم صورت میگیرد.

نکته: برای تشخیص علائم سرطان خون و میزان پیشرفت آن، نیاز به آزمایش های بیشتری است.

آسیب شناسی: علت وقوع سرطان خون

پزشکان علت دقیق سرطان چنگار خون را نمی دانند، تنها سرنخ آنها تا به امروز عوامل محیطی و ژنتیکی است، با اطلاعات بدست آمده این عوامل را در بوجود آمدن سرطان لوکمیا میدانند.

با پژوهش های بدست آمده علت وقوع، بدخیمی سرطان لوسمی را به عوامل زیر ارتباط داده اند:

قرار گرفتن در معرض برخی مواد شیمیایی و پرتوهای یونیزه کننده.
افزایش سن در بزرگسالان، بالای 55 سال
ناهنجاری های ژنتیکی
نارسایی سیستم ایمنی بدن

توضیحات بیشتر در رابطه با عوامل بالا:

مواد شیمیایی و پرتوهای یونیزه: مانند افرادی که در جنگ ها، درمعرض حملات اتمی و راکتورهای هسته ای قرار گرفتند، گونه هایی از مواد شیمیایی مانند بنزن میتواند احتمال ابتلا به سرطان لوکمی را افزایش دهد.

افزایش سن در بزرگسالان، بالای 55 سال: افزایش سن با ابتلا به بیماری سرطان لوسمی ارتباط مستقیمی دارد، هرچند دیده شده این بیماری کودکان بالای 5 سال را نیز مورد هدف قرار داده است.

ناهنجاری های ژنتیکی: ژنتیک نقش مهمی در افزایش و ابتلا به بیماری سرطان خون دارد، مانند بیماری سندرم داون که در گذشته مُنگُلیسم نام داشت.

پیشگیری و درمان سرطان خون

امروزه با مصرف داروهای ضد سرطان میتوان طول عمر بیمار را افزایش داد، ولی درمان قطعی خیر. در سال های اخیر پزشکان برای پیشگیری و درمان سرطان خون از موارد زیر بهره میبرند؛

شیمی درمانی یا کِموتراپی “chemotherapy”
پرتودرمانی یا رادیوتراپی “radiotherapy”
پیوند مغز استخوان و پیوند سلول های بنیادی که در این روش مغز استخوان فرد بیمار با مغز استخوان سالم جایگزین می‌شود.

محققان دانشگاه کرنل توانستند با استفاده از فناوری نانولوله سلول های سرطانی در جریان خون را به دام بندازند. امیدواریم این دستاورد علمی هرچه سریعتر پیشرفت کند تا امید به خانواده های بیماران سرطانی بازگردد.

یکی از دانش آموزان مدارس سمپاد بنام بنیامین حمید ادعا کرده است، با تحقیقات طولانی مدت خود، در آینده ای نه چندان دور، درمان قطعی برای این بیماری ارائه خواهد داد.

جمع بندی در رابطه با سرطان خون

در سال 2012 حدود 352 هزار نفر در سراسر دنیا دچار سرطان لوکمی شدند و از این تعداد 265 هزار نفر جان خود را از دست دادند، یعنی فقط 87 نفر جان سالم بدر بردند، ولی این تعداد باقیمانده به درمان قطعی نرسیدند.

همیشه سعی کنیم سیستم ایمنی بدن خود را در حد بالایی نگه داریم، استفاده از میوه های مناسب، تغذیه سالم، ورزش و عدم مصرف سگیار و قلیان، همچنین مشروبات الکلی میتواند مارا یک گام به سوی پیشگیری و درمان سرطان خون هدایت کند.

یک نکته دیگر را همیشه آویزان گوش خود کنید: بهترین راه درمان سرطان پیشگیری و اقدام سریع است. در ادامه پیشنهاد میکنم مروری بر مقاله زیر داشته باشید.

پیشنهادی: نقش ویتامین c در پیشگیری از سرطان

ممنون از اینکه با مقاله علائم سرطان خون | پیشگیری و درمان سرطان خون با ما بودید.

تهیه شده توسط: مجله بیماری ها | سایت فارسیلو           در اینستاگرام ما را دنبال کنید
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.