مجله اینترنتی فارسی زبانان
مجله آنلاین برای فارسی زبانان

سرطان استخوان چیست؟

درباره بیماری سرطان استخوان بیشتر بدانید.

سرطان استخوان یا تومور استخوان یکی دیگر از انواع سرطان است. سرطان استخوان درحال حاضر یکی از سرطان های نادر است، این بیماری درون یاخته های استخوانی شکل می گیرد. استخوان ها باعث شکل گیری در بدن نقش چهارچوب را بازی میکنند. که خود به مانند نگهدارنده ای برای ماهیچه ها برای حرکت و از ارگان های درونی بدن محفاظت می کنند.

فضای داخلی استخوان ها اکثراََ توخالی هستند و از یک بخش سخت بیرونی که ترکیبات کلسیم در آن رسوب می کند، تشکیل شده اند. یک بافت داخلی اسفنجی که یاخته های خونی را می سازد و نیز آنها را ذخیره می کند و غضروف ها در هر سر استخوان مانند بالشتکی در بین استخوان ها عمل می کند.

خود استخوان سه نوع یاخته دارد:

 • یاخته استخوان ساز
 • یاخته استئوسیت (osteocyte) نقش کمک به نگهداری از استخوان دارد
 • یاخته استئوکلاست (osteoclasts) که استخوان را تقسیم بندی می کند

سرطان استخوان در کدام قسمت بدن رشد میکند

بیماری سرطان استخوان در اکثر نواحی بدن رشد میکند، ولی طبق آمار بدست آمده بیشتر در استخوان های بزرگ دیده شده است، در ادامه با قسمتهایی از بدن که سرطان-استخوان رشد میکند آشنا شوید.

سرطان استخوان لگن

درد لگن یکی از مشکلات بزرگ زنان است، بیماری‌ها و اختلالات مختلفی مانند: سندروم پیش از قاعدگی و سرطان زنان یا بیماری‌های حادتر می‌تواند مسبب آن شوند. درد لگن همیشه ناشی از وجود تومور استخوان نیست ولی میتواند یکی از انواع سرطان ها در دستگاه تناسلی زنان باشد، هر چند زمانی خود را نشان میدهد که پیشرفت کرده باشد.

سرطان استخوان لگن

سرطان استخوان فک

آملوبلاستوما یک نوع تومور خوش خیم نادر بافت پوششی ادنتوژنیک است، که بیشتر در فک پایین دیده شده است. این بیماری توسط کوزاک در سال 1827 شناسایی شد. این تومور به ندرت بدخیم و متاستاز می‌شوند. این ضایعات می‌تواند باعث بروز ناهنجاری فک و صورت شود، در اثر رشد سلول‌های غیر طبیعی می‌توانند به راحتی بافت استخوانی را تخریب و ارتشاح پیدا کنند. عده ای این ضایعه را به سرطان سلول سنگفرشی اس سی سی (s.c.c) ربط می‌دهند.
سرطان استخوان فک

سرطان استخوان دست

این نوع سرطان میتواند در هر قسمتی رشد کند، اما اغلب استخوان های بلند دست را درگیر میسازد. استئوسارکوم نوعی سرطان در سلول های استخوان است که اغلب در کودکان و نوجوانان ناحیه دست و پا را درگیرمیکند. کندروسارکوما بیشتر در سلول های غضروف شکل میگیرد و ناحیه دست و لگن را سنین سالخورده و میان سال درگیر می کند. سارکوم یووینگ اغلب در لگن و دست کودکان و جوانان دیده شده است.
سرطان استخوان دست

سرطان استخوان دنده یا جناغ

طبق گفته های رئیس انجمن جراحان توراکس دکتر جواد باستار بیشتر از 90 درصد تومورها در دنده ها و جناق سینه بدخیم هستند و با انجام روشهای تصویر برداری و… مشخص می شود، طبق آمارها در ایران مبتلایان به این بیماری بسیار نادر است و ایجاد ناهنجاری ها به عوامل ژنتیکی و اکثر ازدواج های فامیلی مرتبط است.
سرطان استخوان دنده

سرطان استخوان زانو

با پیشرفت سرطان در ناحیه زانو علاوه بر درد، تورم نیز مشاهده می‌شود، ممکن است توده قابل لمس باشد. درد ممکن است به صورت دائمی و با فعالیت بیشتر فرد دچار لنگی شود.
سرطان استخوان زانوشایعترین تومورهای خوش خیم استخوانی در زانو به شرح زیر است؛

 • کیست استخوانی با نام انگلیسی: Simple bone cyst
  به زبان ساده یک حفره در داخل استخوان و داخل آن مملو از مایع کاهی رنگ است. این تومور بیشتر در افراد زیر 20 سال دیده شده است.
 • استئوکندروم یا اگزوستوز به ترتیب با نام انگلیسی: Osteochondroma یا Exostosis
  ممکن است به دو صورت منفرد و متعدد تظاهر کند به این صورت:
  ◊ استئوکندروم منفرد یا اگزوستوز منفرد
  ◊ استئوکندروم متعدد یا اگزوستوز متعدد
 • تومور ژانت سل به انگلیسی: Giant cell tumor
  این تومور با نام‌های تنوسینوویت ندولار یا سینوویومای ژانت سل نیز شناخته میشود
 • انکندروم یا کندروما به انگلیسی: Enchondroma
  همانطور که دربالا ذکر شد این تومور بیشتر در سلول های غضروف شکل میگیرد و در سنین 10 الی 20 سالگی دیده میشود.
 • دیسپلازی فیبرو به انگلیسی: Fibrous dysplasis
  عده ای آنرا نقص رشد میدانند، به گونه ای که این تومور قبل تولد به علت یک نقص ژنتیکی شروع و در سنین بالاتر نمایان میشود.

سرطان استخوان شانه

تومور استخوان در نواحی شانه رشد میکند. (درحال بررسی برای اطلاعات بیشتر)

درباره سرطان استخوان بیشتر بدانید؛

ممنون از اینکه با مقاله سرطان استخوان همراه ما بودید، اگر سوال، انتقاد و پیشنهادی در رابطه با مطلب فوق دارید، میتوانید در قسمت نظرات انتهای همین صفحه با ما و سایر بازدید کنندگان درمیان بگذارید.

تهیه شده توسط: مجله بیماری ها | سایت فارسیلو
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.