مجله اینترنتی فارسی زبانان
مجله آنلاین برای فارسی زبانان

درباره دلفین و انواع نژاد آن بیشتر بدانید؟

دلفین شناسی - انواع نژاد - هوش - رفتار - تغذیه

دلفین با نام علمی: Dolphin از پستانداران دریازی و راسته آب بازسانان هستند، اجداد این جانوران حدود 50 میلیون سال پیش که از جفت سم سانانی بودند، برای تامین مواد غذایی خود از خشکی به سمت دریاها روی آوردند. دلفین و انواع نژاد آنها حدود 40 گونه و در 17 سرده گوناگون رده‌بندی شده‌اند.

بدن این حیوانات برای زندگی در آب با گذشت زمان تطابق یافته است، جالب است بدانید دلفین ها همانند سایر پستانداران فرزندانشان را زنده به دنیا می آورند و به آنها شیر میدهند. این حیوانات باهوش جهت جلوگیری از خطرات پیش رو به صورت گروهی زندگی میکنند.

دلفین و کالبدشناسی

همانطور که گفته شد بدن این حیوانات برای زندگی در آب با گذشت زمان تطابق یافته است، از دلایل مهم دگرگونی های صورت گرفته در اندام‌های دلفین ها میتوان به: تنظیم فشار درونی بدن، شیرجه، توانایی حرکت در آب و تنظیم دمایی اشاره کرد. با توجه به دوک‌وار بودن بدن آنها و نوع قرار گیری باله و دم باعث تسریع در حرکت دلفین ها شده است، آنها میتوانند تا 10 متر بر ثانیه حرکت کنند.

تعداد دندانها در هردو فک به 20 الی 65 و مخروطی شکل است، در بعضی از نژاد ها تعداد به 250 عدد نیز می‌رسد. اندام تناسلی دلفین‌ها در قسمت زیرین و انتهای بدنشان قرار گرفته است، طول بدن آنها از 1.5 تا 4.5 میرسد ولی طول نهنگ قاتل به 9.5 متر میرسد. در تصویر زیر کالبدشناسی یک نوع دلفین پهلو سفید آرام را می بینید.

کالبدشناسی یک دلفین پهلوسفید آرام

هوش و حواس دلفین ها

دلفین ها می‌توانند بیشتر از محدودهٔ شنوایی انسان بالغ امواج صوتی با فرکانس های بالایی را بشنوند. این جانوران به فرکانس های کمتر از 500 هرتز حساس نیستند ولی تا 100 کیلوهرتز را به راحتی قادر به تشخیص هستند. توانایی در تشخیص فرکانس های گوناگون و تعیین فاصله های زمانی در دلفین ها نسبت به انسانها خیلی بیشتر است.

دلفین ها در تشخیص فرکانس

دلفین ها از حس شنوایی خود برای موقعیت‌یابی صوتی به منظور شناخت جهان اطرافشان استفاده می کنند، این حیوان همانند نهنگ‌های دندان‌دار از حس بویایی برخوردار نیستند و چشم‌ها، کنار سوراخ تنفسی و پوزه آنها از نقاط حساس آنها به شمار میرود. مغز آنها قادر به ذخیره اطلاعات کوتاه مدت (STL) و بلند (LTM) است.

دلفین و رفتار شناسی

دلفین‌ها حیواناتی اجتماعی هستند، طبق تحقیقات دلفین‌های رودخانه‌ای در گروه‌هایی به تعداد 2 تا 10 تایی دیده می‌شوند و دلفین‌هایی که در کنار حاشیه های خشکی و دریاها زندگی می‌کنند با گروه‌های 50 تایی دیده میشوند و آن دسته از دلفین‌های اقیانوسی گاه به تعداد 100 یا 1000 عدد می‌رسد. دلفین‌ها حس همبستگی اجتماعی بالایی دارند، درحالی که اگر اعضای گروهشان زخمی یا بیمار شده باشد در کنار آن می‌مانند و حتی برای تنفس بیشتر آن‌ها را به سطح آب می‌رسانند.

نوع‌دوستی آنها تنها به نژاد خودشان نیست کمک رساندند و به دیگر جانوران نیز از خصوصیات این جانور است. جالب است بدانید اکثر نژاد دلفین‌ها با حلقه زدن به دور شناگران (انسانها)، از حمله کوسه‌ها جلوگیری میکنند، یا با حمله کردن به کوسه‌ها آنها را از منطقهٔ شناگران دور می سازند.

تولید مثل در دلفین ها

طول عمر طبیعی دلفین ها به 18 سال میرسد و بیشترین عمر دیده شده در یک دلفین به 90 سال است.

دلفین و تغذیه

در انتظار ویرایش …

خواب دلفین ها

در انتظار ویرایش …

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.