مجله اینترنتی فارسی زبانان
مجله آنلاین برای فارسی زبانان

درباره کلاغ ها بیشتر بدانید؟

از زندگی کلاغ ها چه میدانید؟ حقایق شگفت انگیز درباره کلاغ

کلاغ ها حیوانات باهوشی هستند، این پرنده از راسته گنجشک سانان با نام انگلیسی: raven که تقریبا میتوان گفت همه چیز خوار هستند. بیشتر گونه های کلاغ با رنگ سیاه یا کمی سفید با نوک و پاهای بسیار قوی هستند، در ادامه بیشتر با کلاغ ها آشنا شوید.

انواع نژاد و گونه های مختلف:

این پرنده گونه های مختلفی دارد، عده ای از آنها منقرض شدند و عده ای هم در حال انقراض هستند، نژاد های مختلف این پرنده در سراسر جهان به طور سنتی نام‌های جداگانه‌ای دارند. در مقاله ای جداگانه به انواع نژاد و گونه های مختلف این پرنده پرداخته شده است. جهت مشاهده همه گونه ها به لینک زیر مراجعه کنید.

انواع نژاد کلاغ و گونه های مختلف آن

میزان عمر:

شاید تا به حال شنیده باشید که کلاغ ها عمری چند صد ساله دارند، اما این یک باور عمومی است و همچنین باوری غیر علمی، براساس تحقیقات عمر بعضی از گونه های کلاغ ممکن است تا مرز چهل سال برسد، پیرترین نوع دیده شده آن یک کلاغ آمریکایی است که در طبیعت آزاد خود تقریباً 30 سال عمر کرده است. بیشترین عمر دیده شده مربوط به یکی از مسن ترین آنها که در 40 سالگی ثبت شده‌است. تا کنون کلاغی به طول عمر 100 سال دیده نشده است و این باور کاملاََ غلط است.

هوش: آیا کلاغ ها باهوش‌اند؟

شاید شماهم هوش کلاغ ها را کمتر در فهرست موجودات قرار داده اید. اما این پرنده در معیارهای سنجش هوش حیوانات رتبه ششم را دارد. درست است که می گویند کلاغ باهوش است، اما از نظر بزرگی مغز در بین پرندگان طوطی حرف اول را میزند ولی هوش این حیوان در مقابل کلاغ ها قابل مقایسه نیست. درباره هوش این پرنده بیشتر بدانید؛

کلاغ ششمین حیوان باهوش در دنیا

رفتار شناسی:

تجمعات: این پرنده در فصل تولید مثل خود که معمولاََ در فصل های سرد سال رخ میدهد به دور هم جمع می شوند، محل تجمع آنها بیشتر در مراکز خرید و زباله ها و مکان هایی که بیشترین مواد غذایی را داراست صورت میگیرد، همچنین آنها به هنگام کشته شدن یکی از آنها به دور او جمع می شوند، به گونه ای که دارند برای او عزاداری می کنند.

بازی کردن: یکی از معیارهای سنجش هوش حیوانات بازی کردن است. به دورهم چرخیدن و دیگر حرکات نمایشی آنها نه تنها یک بازی نیست بلکه آنها درحال تمرین هستند تا در مواقع خطر هرچه سریعتر فرار کنند، مخصوصاََ از دست شاهین ها.

برقراری ارتباط: آنها از طرق صدا و حرکات خود با سایر حیوانات در تماس هستند همچنین سایر کلاغ ها به تماس پاسخ می دهند. برقراری ارتباط در مناطق مختلف متفاوت دیده شده است.

رژیم غذایی: کلاغ ها چه میخورند؟

جستجوی غذا برای کلاغ ها کار دشواری نیست، زیرا آنها همه نوع مواد غذایی را میخورند. این پرنده از لاشه حیوانات گرفته تا میوه ها و مغز آن ها را مورد مصرف قرار می‌دهد. در بعضی مواقع این پرنده به پرندگان کوچک تر از خود نیز حمله می‌کند می توان گفت این حیوان همه چیز خوار است.

جفت گیری و تولید مثل:

بلوغ جنسی در کلاغها به 2 الی 4 سالگی می رسد البته ماده ها زودتر به سن بلوغ میرسند. بیشتر کلاغ ها در فصل سرد سال یعنی زمستان جفت گیری می کنند و بعد از جفت گیری خود یک قلمرو را برای زندگی خود انتخاب می کنند، هر چند ممکن است تا آخر عمر خود در آن مکان باقی نمانند ولی بیشتر مواقع دیده شده است آنها بعد از ساختن قلمرو خود تا آخر عمر خود در آن مکان زندگی می کند این مزیت خوب آنها باعث شده عده ای در بررسی و تحقیقات این نوع پرنده به طور دقیق آشنا شوند.

تهیه شده توسط: مجله حیوانات | سایت فارسیلو
ممکن است شما دوست داشته باشید
1 نظر
  1. امیر رضا میگه

    کلاغ مثل لاشخور میمونه جسد یه گربه را تو کوچمون داشت میخورد اه هر وقت فک میکنم حالم بد میشه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.