مجله اینترنتی فارسی زبانان
مجله آنلاین برای فارسی زبانان

لوسمی میلوئیدی مزمن (CML) چیست؟

درباره CML میلوئیدی مزمن بیشتر بدانید

درباره CML میلوئیدی مزمن بیشتر بدانید

لوسمی میلوئیدی مزمن که به اختصار (CML) لوکمی میلوئیدی مزمن نیز شناخته میشود یکی از انواع سرطان خون است. این نوع لوکمی سلول‌های مغز استخوان یا میلوسیت‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد که بافت‌های مغز استخوان را می‌سازند و روندی مزمن دارد.

به صورت غیرعادی، در لوسمی مغز استخوان مقدار بسیار زیادی سلول خونی تولید می‌شود. این سلولها با سلولهای خون متفاوت هستند و به درستی عمل نمی‌کنند، و باعث متوقف کردن تولید سلول‌های سفید خون طبیعی می شود، در نتیجه توانایی فرد را در مقابله با بسیاری از بیماری‌ها از بین می‌برد.

انواع سلول‌های خونی توسط مغز استخوان ساخته می‌شود، مانند: پلاکتهای خونی و گویچه‌های قرمز خون. از این رو سلول‌های لوکمی بر تولید سلول های ساخته شده توسط مغز استخوان تاثیر منفی می‌گذارد. و فرد دچار کم خونی، ضعف ایمنی و اختلال در انعقادخون میشود.

لوسمی میلوئیدی مزمن به 3 گروه تقسیم میشود

فاز مزمن
فاز تشدید یافته
فاز بلاست

فاز مزمن: در این فاز بیماران کمتر از 5% بلاست و پرومیلوسیت در خون و مغز استخوان خود دارند. این دسته از بیماران علایم خفیفی دارند و به درمان استاندارد پاسخ می‌دهند.

فاز تشدید یافته: به طور متوسط مغز استخوان و خون بین 5% تا 30% بلاست دارد. در این فاز اکثر بیماران به کاهش وزن، تب و کاهش اشتها دچار شده و علایم و شمارش گلبولی مانند فاز مزمن به درمان پاسخ گو نیست.

فاز بلاست: در خون یا مغز استخوان فرد بیمار بیش از 30% بلاست دیده می‌شود. این بلاست‌ها در ناحیه بافت‌ها و اعضاء وابسته به مغز استخوان پخش می‌شوند.

در ادامه با 3 نوع دیگر از لوسمی ها آشنا شوید:

لوسمی لنفوسیتی حاد (ALL) چیست؟

لوسمی میلوئیدی حاد (AML) چیست؟

لوسمی لنفوسیتی مزمن (CLL) چیست؟

تهیه شده توسط: مجله بیماری ها | سایت فارسیلو              در اینستاگرام ما را دنبال کنید
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.