مجله اینترنتی فارسی زبانان
مجله آنلاین برای فارسی زبانان

پیشگیری و درمان سرطان استخوان

راههای پیشگیری و درمان سرطان استخوان کدامند؟

در مقاله قبلی به دلایل شیوع سرطان استخوان پرداختیم، امروز هم با پیشگیری و درمان سرطان استخوان در کنار ما باشید. سرطان استخوان یا تومور استخوان یکی دیگر از انواع سرطان است، این بیماری یکی از نادر ترین نوع سرطان است. در ادامه با برخی از روش های درمان سرطان استخوان آشنا شوید.

روش های درمان سرطان استخوان

  • درمان با استفاده از روش جراحی
  • – بافت برداری یا تراشیدن
  • – ترمیم یا بازسازی
  • – جابجایی سرطان
  • – قطع عضو
  • پرتو درمانی
  • درمان سرپایی
  • شیمی درمانی
  • درمان هدفمند

روش های گوناگونی برای پیشگیری و درمان سرطان استخوان وجود دارد ولی هیچ کدام از آنها باعث درمان قطعی سرطان استخوان نمی شود.

درمان با استفاده از روش جراحی

با توجه به این که درمان قطعی برای سرطان استخوان وجود ندارد، پزشکان بهترین گزینه را جراحی می دانند، جراحی برای درمان سرطان استخوان وابسته به موقعیت و حجم تومور استخوان متفاوت است، در عمل جراحی قسمتی از استخوان برداشته میشود و قسمت سالم نیز برای حفظ بازو یا پا باقی می ماند، پس از جراحی شرکت در برنامه بازتوانیسیار اهمیت دارد.

بافت برداری یا تراشیدن curettage
در بعضی مواقع ممکن است تومور استخوان در ساق پا یا بازو رشد نکند، به همین دلیل جراحان از تکنیک های مختلفی برای حذف یا پر کردن آن قسمت استفاده کنند،

ترمیم یا بازسازی
در این روش پزشکان جراح از تکنیک های پیشرفته تری جهت تغییر شکل و بازسازی قسمتی از بدن که با جراحی قبلی تغییر یافته استفاده می کنند.

جابجایی سرطان
در این روش ممکن است گاهی اوقات برای برطرف کردن جابجایی ناشی از گسترش سرطان به شش ها یا دیگر اندام ها استفاده شود.

قطع عضو
درواقع این روش آخرین گزینه در عمل جراحی محسوب می شود به طوری که بخشی از ساق پا یا بازو (بخشی یا همه) که تومور استخوان در آن ناحیه قرار دارد، کاملا یا قسمتی از آن قطع می شود. در بیشتر مواقع بیمار بایستی برای جایگزینی عضو قطع شده خود از اندام مصنوعی استفاده کند. با اینکه قطع عضو آخرین مرحله از جراحی برای درمان سرطان استخوان است، ولی این روش از روشهای اصلی برای درمان سرطان استخوان محسوب می شود.

در آینده ای نه چندان دور با پیشرفت علم در تکنیک های جراحی، شاهد حفظ اندام مربوطه خواهیم بود.

پرتو درمانی

در انتظار ویرایش …

درمان سرپایی

یکی از مزایای پرتو درمانی با تابش بیرونی آنست که می توان آن را بصورت سرپایی و بدون بستری شدن انجام داد. هر پرتو درمانی با این روش را می توان فقط در چند دقیقه انجام داد و لازمست که این کار پنج روز در هفته انجام شود و تا شش یا هشت هفته ادامه یابد.

شیمی درمانی

شیمی درمانی یا کِموتراپی با استفاده از داروها برای نابود کردن یاخته های سرطانی است. این داروها با روش های مختلفی بصورت درون وریدی، با تزریق یا از راه دهان میتوتن به بیمار تجویز کرد. در روش شیمی درمانی معمولا در طی دوره هایی صورت می گیرد تا به بدن بیمار این فرصت را بدهند که بتواند بین معالجات ترمیم شود.

درمان هدفمند

رده جدیدی از داروهاست که برای درمان برخی از انواع سرطان از آن استفاده می شود.

در تومور شناسی ارتوپدی علاوه بر پیشگیری و درمان سرطان استخوان می تواند در موارد زیر نیز کمک کند:

کاهش درد
تثبیت ضعیف شدن استخوان
جلوگیری از شکستن استخوان و یا ترمیم آن
حفظ قابلیت حرکت استخوان
برگرداندن عملکرد استخوان به حالت اولیه
بهبود وضعیت کلی بیمار

درباره سرطان استخوان بیشتر بدانید؛

ممنون از اینکه با مقاله پیشگیری و درمان سرطان استخوان همراه ما بودید، اگر سوال، انتقاد و پیشنهادی در رابطه با مطلب فوق دارید، میتوانید در قسمت نظرات انتهای همین صفحه با ما و سایر بازدید کنندگان درمیان بگذارید.

تهیه شده توسط: مجله بیماری ها | سایت فارسیلو
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.