مجله اینترنتی فارسی زبانان
مجله آنلاین برای فارسی زبانان

علت شیوع سرطان استخوان چیست؟

دلایل اصلی ایجاد سرطان استخوان کدامند؟

سرطان استخوان یا تومور استخوان یکی دیگر از انواع سرطان است، این بیماری یکی از نادر ترین نوع سرطان است. این تومور می تواند از سنین شیرخوارگی تا کهن سالی ایجاد شود. در این مقاله به علت شیوع سرطان استخوان پرداخته می شود.

دلایل اصلی شیوع سرطان استخوان

سرطان استخوان می تواند دلایل متعددی داشته باشد، ولی علت ایجاد سرطان استخوان هنوز بطور قطعی مشخص نشده است، با پیشرفت علم، محققان دلایل شیوع سرطان استخوان را به موارد زیر نسبت داده اند.

  • اختلالات ژنتیکی
  • بیماری پاژه Paget’s disease
  • قرار گرفتن در معرض اشعه ها

اختلالات ژنتیکی در شیوع سرطان استخوان

یکی از عوامل مهمی که در شیوع تومور استخوان نقش دارد، نقص ژنتیکی یا انتقال وراثتی است. تعداد اندکی از  سرطان های استخوانی مانند: استئوسارکوم ها ارثی هستند، میتواند نوعی نقص یا جهش در برخی ژن ها باشد. افرادی که دچار تومور شبکیه یا رتینوبلاستوما هستند، اگر برای درمان از روش پرتو درمانی استفاده کرده باشند، بیشتر در معرض ابتلا به استئوسارکوم در استخوان های اطراف چشم هستند.

بیماری پاژه در شیوع سرطان استخوان

بیماری پاژه یک بیماری خوش خیم ولی سرطانی نیست، پاژه دومین بیماری شایع استخوانی پس از استئوپروز یا پوکی استخوان است، یکی از مشکلات اصلی این بیماری، استئوکلاستی یا استخوان شکنی است، استخوان هایی که مبتلا به پاژه می شوند عبارتند از: ستون فقرات، استخوان لگن، جمجمه و ساق پا که بیشتر در مردان بالای 40 سال دیده می شود، ولی با این حال در هر دو جنس (مرد و زن) دیده می‌شود.

یکی از عوارض احتمالی بیماری پاژه شیوع سرطان استخوان است.

اشعه ها در شیوع سرطان استخوان

تابش اشعه های یونیزه بر روی استخوان ها نیز میتواند خطر ابتلا به سرطان استخوان را افزایش دهند. قرار گرفتن در معرض اشعه ایکس معمولی نسبتا خطرناک نیست، ولی در دوزهای بالا یک خطر جدی است. به فرض مثال، استفاده از روش پرتودرمانی جهت درمان سرطان می تواند موجب ایجاد یک سرطان جدید در استخوانها شود.

خطر افزایش ابتلا به سرطان استخوان معمولا با جوانتر بودن فرد و استفاده از دوزهای بیش از 60 گرم از تابش رابطه مستقیمی دارد، مواد رادیواکتیو نیز یکی از علل شیوع سرطان استخوان است، این مواد میتوانند رادیوم و استرانسیم باشند، که در استخوان ها ساخته می شوند.

مواردی که باعث ایجاد سرطان استخوان نمی شوند

تلفن های همراه یا برخی از لوازم های خانگی
دستگاه مایکروویو یا همان ماکروفر (تند پز)
میدان های الکترومغناطیسی مانند دکل های برق

موارد بالا از تابش های غیر یونیزه محسوب می شوند.

درباره سرطان استخوان بیشتر بدانید؛

ممنون از اینکه با مقاله علت ایجاد سرطان استخوان همراه ما بودید، اگر سوال، انتقاد و پیشنهادی در رابطه با مطلب فوق دارید، میتوانید در قسمت نظرات انتهای همین صفحه با ما و سایر بازدید کنندگان درمیان بگذارید.

تهیه شده توسط: مجله بیماری ها | سایت فارسیلو
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.