مجله اینترنتی فارسی زبانان
مجله آنلاین برای فارسی زبانان

استئوئید استئوما چیست؟ osteoid osteoma

تومور استخوانی خوش خیم استئوئید استئوما

استئوئید استئوما به انگلیسی: osteoid osteoma یک نمونه از تومورهای استخوانی خوش خیم نوع اولیه می باشد. این تومور از نیدوس Nidus (یک مرکز بافت نرم) تشکیل شده است. معمولا اندازه این توده حدود 1.5 سانتیمتر و اطراف آنرا یک توده سفت و محکم استخوانی تشکیل داده است.

تومور استئوئید استئوما بیشتر در ران یا درشت نی و استخوان های بلند دیده می شود. گاهی اوقات این تومور در دست یا ستون مهره هم دیده می شود. شیوع osteoid osteoma بیشتر در سنین 4 تا 25 سالگی است، با این حال در هر سنی دیده شده است. طبق آمار شیوع این تومور در پسران سه برابر نسبت به دختران بوده است.

علائم استئوئید استئوما

درد یکی از علائم استئوئید استئوما، معمولاً مبهم و گنگ و در بسیاری مواقع شدت درد در شب ها بیشتر است. احتمال افزایش درد با فعالیت های بدنی در صورت وجود تومور در اندام تحتانی بیشتر است و ممکن است باعث ایجاد لنگش در فرد شود.

تشخیص این نوع تومور استخوانی با رادیوگرافی ساده است که در عکس، کلفت شدن استخوان در یک نقطه دیده میشود. مرکز شفاف این توده ممکن است در عکس ساده رادیوگرافی یا در سی تی اسکن دیده شود.

علائم استئوئید استئوما
یک ناحیه با تراکم پایین قرار دارد دیده میشود

درمان استئوئید استئوما

تشخیص و درمان سرطان استخوان یکی از مشکلات ارتوپدی است. دسته ای خطرنا ک و کشنده اند و دسته ای دیگر خطر جانی برای بیماران ندارد. در بیشتر مواقع درمان این توده نیاز به عمل جراحی دارد، که کل توده با مرکز آن برداشته میشود. برداشتن مرکز فعال توده نیازمند یک جراح با مهارت بالایی است. در این روش درمان قطعی بوده و عود نخواهد کرد.

برای تشخیص و درمان استئوئید استئوما نیاز به آزمایشات متعددی چون: آزمایش خون، ادرار یا در صورت نیاز نمونه برداری از محل تومور است. پزشک پس از تشخیص قطعی تومور مناسب ترین درمان را آغاز می کند.

علت بیماری استئوئید استئوما

تاکنون علت دقیقی برای شیوع این تومور گزارش نشده است، ولی محققان در این باورند، که نقص ژنتیکی با انواع سرطان ها رابطه مستقیمی دارد.

تشخیص صحیح و برنامه ریزی دقیق قبل از درمان، از مهمترین عوامل در موفقیت درمان این عارضه هستند.

اگر سوال، انتقاد و پیشنهادی در رابطه با مطلب فوق دارید، میتوانید در قسمت نظرات انتهای همین صفحه با ما و سایر بازدید کنندگان درمیان بگذارید.

تهیه شده توسط: مجله بیماری ها | سایت فارسیلو

ممکن است شما دوست داشته باشید
2 نظرات
  1. اصغر میگه

    دراینبیماری فقط مکان موردنظردردداردیااستخوانهای دیگربدن نیزدرددارد

    1. farsilo میگه

      با سلام و عرض ادب، معمولاً محل بیماری درد داشته که با فعالیت روزمره، درد بیشتر می شود. اینکه استخوان دیگری، جدا از محل بیماری درد بگیرد خیر. در صورتی که درد به هنگام شب بیشتر شود و اثری از بهبودی دیده نشود، پیشنهاد می کنیم حتماً نزد یک متخصص بروید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.