مجله اینترنتی فارسی زبانان
مجله آنلاین برای فارسی زبانان

تاریخچه پرورش قارچ خوراکی

تاریخچه پرورش قارچ های خوراکی

تاریخچه پرورش قارچ خوراکی به عنوان غذا و دارو به زمانی بسیار دور بر می گردد. انسان های اولیه از خواص ویژه قارچ‌ها اطلاعاتی داشته‌اند، و آنها را برای کشت انتخاب کرده اند. طبق تحقیقات یک محقق آمریکایی به نام گوردن واسون نوشابه مستی آور سوما چیزی جزء عصاره آمانیت سمی نبوده است که از گروه قارچ های کلاهک دار محسوب میشود.

تاریخچه پرورش قارچ خوراکی در زمان آزتک ها

آزتک ها از قارچ ها به عنوان مواد توهمزا استفاده می کردند، همچنین از قارچ به عنوان فال گیری نیز استفاده شده است. به گونه ای که آنها قارچ را گوشت خدا می نامیدند. آزتک‌ها، یک تمدن سرخ پوستی در مکزیک بودند.

در نوشتارهای کلاسیک و مذهبی بابلیان قدیم، یونانیان و رومی ها نیز در مورد استفاده از قارچ ها مطالبی نوشته شده است. طبق نوشته های کتاب پزشکی هندوستان، قارچها به سه دسته تقسیم شده اند.

تقسیم بندی قارچ ها

  • قارچ‌های خوراکی
  • قارچ های سمی
  • قارچ های دارویی

قارچ های آسیای شرقی حدود 2000 سال قبل در چین و ژاپن پرورش داده می شد. تکنولوژی و روش کشت این قارچها جزو هنرهای خیلی قدیمی و محرمانه این سرزمین ها بوده است.روش پرورش قارچهای قهوه‌ای چوب یا گوش چوب در نشریات چینی به 300 سال قبل از میلاد و در نشریات shib به 230 سال قبل از میلاد ذکر شده است.

ولیکن فقط تاریخ مشخصی در پرورش قارچ دکمه ای آگاریکوس بیسپوروس به دست آمده است که طبق آن کاشت این قارچ به 700 سال قبل از میلاد در حومه پاریس به وسیله یک باغبان فرانسوی در هوای آزاد است که نام باغبان مشخص نیست.

در اواخر قرن هفدهم شخص دیگری با ضدعفونی کمپوست کود اسبی موفق به تهیه بذر قارچ اسپان از گونه های وحشی شود، اما اولین نشریات منتشر شده درباره کاشت و پرورش قارچ به وسیله فردی فرانسوی نوشته شده است.
پس از آن کاشت و پرورش قارچ به عنوان یک محصول باغی در انگلستان و برخی دیگر از کشورهای اروپایی توسعه یافت.

تهیه شده توسط: مجله کشاورزی | سایت فارسیلو
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.