مجله اینترنتی فارسی زبانان
مجله آنلاین برای فارسی زبانان

تاریخچه کاشت قارچ در گلخانه

تاریخچه پروش قارچ در گلخانه ها

تاریخچه کاشت قارچ در گلخانه برای اولین بار در سال 1754 در سوئد ابداع شد و پس از آن به انگلستان و سایر نقاط اروپا گسترش یافت. از آنجا که قارچ ها در تاریکی می توانند رشد کنند در اوایل قرن نوزدهم تاریخچه کاشت قارچ در غارهای طبیعی فرانسه توسعه زیادی پیدا کرد.

تاریخچه پرورش قارچ

تاریخچه کاشت قارچ در اوایل نیمه دوم قرن نوزدهم از اروپا به ایالات متحده آمریکا سرایت کرد و در سال 1890 مزرعه داران در ایالات پنسیلوانیای آمریکا «Pennsylvania» کاشت قارچ در گلخانه های سرپوشیده را آغاز کردند.این کار به سرعت در سایر مناطق رواج پیدا کرد و سالن های ویژه ای برای کاشت قارچ خوراکی بنا شد.

در سال 1910 در ایالات متحده آمریکا سالنهای استاندارد پرورش قارچ ساخته شد در این سالن‌ها درجه حرارت، رطوبت و تهویه در طول روز و تمام فصول سال تحت کنترل قرار میگرفت. آنها با استفاده از موادی دیوارها را عایق بندی میکردند تا از نفوذ هوا و رطوبت به داخل و خارج جلوگیری شود، عایق بندی در کنترل درجه حرارت و رطوبت بسیار مفید بود.

با گسترش و پیشرفت علم بیولوژی توجه دانشمندان به کاشت قارچ در گلخانه ها بیشتر جلب شد. طی سال‌های 1938 و 1946 یک انقلاب صنعتی بزرگ در تهیه کمپوست مصنوعی برای صنعت کاشت قارچ های خوراکی به وجود آمد.اگرچه روش‌های مختلفی برای کاشت و برداشت قارچ های خوراکی در کشورهای مختلف آسیایی برای مردم شناخته شده بود ولی روش های کاشت و پرورش علمی آنها به درستی توسعه نیافته بود. هندوستان از جمله کشوری بود که در کاشت قارچ در گلخانه ها توسعه مناسبی و پایداری داشت.

تاریخچه کاشت قارچ در ایران

متاسفانه در کشورما علی رغم شرایط آب و هوایی مناسب و وجود مراکز نسبتاََ بزرگ و مدرن در تولید قارچ خوراکی هیچ‌گونه موسسه و مرکز تحقیقاتی در این زمینه وجود ندارد، در دانشکده ها و مراکز تحقیقاتی نیز کمتر به این اصل توجه می شود. خوشبختانه با راه‌اندازی پژوهشکده ملی قارچ های خوراکی و دارویی ایران در دانشکده کشاورزی دانشگاه تربیت مدرس نقطه عطفی در توسعه تحقیقات ضروری قارچ های خوراکی و دارویی خواهد بود و امید است با حمایت همه جانبه همکاران متعهد و پرتوان و مسئولین متعهد کشور هر چه سریعتر به این اصل مهم دست یابند.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.