مجله اینترنتی فارسی زبانان
مجله آنلاین برای فارسی زبانان

مورفولوژی قارچ خوراکی

شکل ظاهری و ساختار قارچ خوراکی

نام قارچ دکمه ای از شکل ظاهری آن در هنگام جوانه زنی مشتق شده است، هرچند که این مرحله از رشد قارچ ناپایدار بوده و قارچ در مرحله بلوغ به حالت چتری در می آید. این قارچ عطر و طعم بسیار مطبوعی دارد. در تصویر زیر نشانگر مورفولوژی قارچ خوراکی به طور ظاهری می باشد.

مورفولوژی قارچ

اندام باردهی که مشروم نامیده می شود دارای یک ساقه که کلاهک پهن و چتری شکل به نام پیلوس را نگه میدارد. در سطح زیرین و کلاهک تیغه های متعددی وجود دارد. که در هنگام جوانه زنی قارچ با پرده غشایی که از انتهای کلاهک به پایه متصل می‌شود، پوشیده شده‌است.
قسمتی از این غشاء که پس از پاره شدن آن اطراف ساقه را فرا می گیرد حلقه یا آنالوس نامیده می‌شود. سایر اندامهای قارچ فقط با میکروسکوپ قابل مشاهده است.

ساقه: ساقه به صورت مرکزی، سفید، استوانه ای و محکم است پایه آن ضخیم تر می باشد و به تدریج رشد و بالا آمدن باریک‌تر می‌شود، در هنگام جوانی قارچ، پایه تا زیر حلقه آنالوس قابل رویت است.

کلاهک: کلاهک به راحتی از پایه قابل تشخیص است رنگ آن سفید، کرم یا قهوه ای رنگ تقریباََ صاف و نرم و در بعضی موارد دارای پولک های کوچک که فلس نامیده می‌شود است. کلاهک دارای سطح محدب بوده و در نهایت ممکن است کاملا پهن شود در بتدا کاملاً سفید است و به تدریج در اثر ساییدن قرمز رنگ می شود.
بافت کلاهک گوشتی تیغه‌ها آزاد باریک و پرپشت می باشد که در ابتدا صورتی رنگ و به تدریج از سن آنها می‌گذرد به رنگ قهوه ای در می آیند بازدیدها همیشه دارای دو هاگ اند. توده هایی به رنگ زرد مایل به قهوه ای روشن است، هاگ ها میکرومتر عموماً و چنانچه تازه باشد بوی مطبوعی دارد.

جوانه زنی هاگ ها و چرخه زندگی

در دو طرف تیغه های موجود در بخش زیرین کلاهک قارچ تعداد بسیار زیادی هاگ تولید می‌شود، هاگ ها بسیار ریز بوده و با چشم غیر مسلح دیده نمی شوند توده های هاگ به رنگ قهوه ای و یا مایل به ارغوانی رنگ است. وقتی که یک حاج جوانه میزند لوله تندشی تولید می کند.
لوله تندشی: یک رشته لوله ای باریک که هیف نامیده می شود.
این رشته به سرعت رشد کرده و دارای دیواره عرضی می‌شود و یک شبکه هیفی به نام میسیلیوم تولید می کند. هر سلول از میسیلیوم دارای دو هسته است هاگ ها با دیوارهای ضخیم را کلامیدوسپور می نامند و سرانجام تشکیل اندام باردهی آغاز می‌شود. در قسمت زیرین کلاهک اندام باردهی تعداد زیادی تیغه وجود دارد، ساختمان تیغه ها اهمیت زیادی دارد زیرا در این محل هاگ ها تشکیل می شود

تهیه شده توسط: مجله کشاورزی | سایت فارسیلو
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.