مجله اینترنتی فارسی زبانان
مجله آنلاین برای فارسی زبانان

ماستیت عفونی چیست؟ علایم + عکس و درمان

در اصطلاحات پزشکی تورم یا ورم پستان ، عفونت پستان ، التهاب پستان نیز گفته می‌شود. یکی از سولات رایج زنان درباره بیماری به نام ماستیت به انگیلیسی: mastitis می‌باشد که در این مطلب به یکسری مطالب پرداخته‌ایم که می‌تواند شما را به جواب سوال‌های زیر برساند؛
ماستیت چیست ، ماستیت گرانولوماتوز مزمن چیست و چه علایمی دارد؟ علت اصلی تورم پستان چیست؟ کدام عوامل باعث افزایش خطر ابتلا به ماستیت می‌شود؟ آیا ماستیت خطرناک است؟ چگونه می‌توانیم از این عفونت پستان پیشگیری کنیم؟ مهم‌ترین عوارض التهاب پستان (mastitis) کدام است؟ چگونه می‌توان بیماری ماستیت را تشخیص داد؟ بهترین راه‌های درمان ماستیت از جمله گیاهی کدامند؟ و چند نمونه عکس ماستیت عفونی در انتهای مطلب قرار گرفته است که به شما جهت شناسایی بهتر این بیماری عفونی گرانولوماتوز کمک می‌کند.

با مجله اینترنتی فارسیلو همراه باشید تا به سوال‌های بالا پاسخی جامع دهیم؛ در صورتی که سوالی در این‌باره دارید، می‌توانید در انتهای مطلب (در نظرات) سوال خود را مطرح کنید، این وظیفه ماست که به شما پاسخی کامل و روشن دهیم.

ماستیت چیست

به التهاب و عفونت پستان که در بعضی مواقع خود به خود و بیشتر در دوران شیردهی رخ می‌دهد ماستیت گفته می‌شود؛ همانطور که در بالا ذکر شده است، در بیشتر مواقع ممکن است تورم پستان، التهاب پستان، عفونت پستان و … نیز گفته شود که خود از علایم ماستیت بشمار می‌روند. یکی از مشکلات مادران شیرده ایجاد عارضه یا بیماری ماستیت است، که در دوران شیردهی معمولاً طی هفته‌های دوم و سوم زایمان رخ می‌دهد و در زنانی که اولین وضع حمل و شیردهی را دارند بسیار شایع‌تر است.

ماستیت گرانولوماتوز مزمن چیست

ماستیت گرانولوماتوز ناشناخته چیست؟ یک نوع بیماری التهابی خوش خیم و نادر در زنان است که در ناحیه سینه دیده می‌شود و علت دقیق آن مشخص نیست. ماستیت گرانولوماتوز می‌تواند تقلید کند از اغلب کارسینومای سینه، علایم ماستیت غیر زایمانی و آبسه سینه که تشخیص آن با درد سایر علل بیماری های گرانولوماتوز سینه است. ماستیت گرانولوماتوز ایدیوپاتیک (صفتی است که در واقع به بیماری‌های ناشناخته گفته می‌شود) یک بیماری التهابی مزمن و نادر است و بیشتر در زنان با سنین 17 تا 42 سال دیده شده است.

ماستیت عفونی
عکس ماستیت عفونی

این بیماری عفونی به صورت التهاب لوکالیزه و موجب احساس درد در ناحیه پستان می‌شود که در بعضی مواقع دیده شده به همراه تب و ضعف رخ می‌دهد. کوتاهی در درمان ماستیت موجب قطع شیر می‌شود. درصورت عدم مراقبت صحیح و پیشگیری این عفونت، ممکن است در هر زمان از شیردهی رخ دهد.

علایم ماستیت کدامند؟

از شایع‌ترین علائم ماستیت می‌توان به قرمزی سینه، تورم سینه، احساس گرمی در ناحیه سینه، سفت شدن پستان، وجود درد در ناحیه سینه و پستان، تب بالاتر از 3/38 درجه سانتی‌گراد، وجود کسالت، ایجاد عفونت و پیدایش لوبول و علایم دیگر که منجر به عفونی شدن پستان می‌شود.

علت اصلی ماستیت چیست؟

از دلایل اصلی وجود این عفونت می‌توان به وجود باکتری‌های زیر اشاره کرد:

عوامل افزایش دهنده خطر ماستیت کدامند؟

از مهم‌ترین عواملی که باعث تشدید و افزایش خطر این عفونت می‌شود: 1. وجود خراش یا ضخم در نوک پستان 2. مسدود بودن مجرای شیر 3. افزایش زمان فواصل شیردهی 4. عدم رعایت نظافت از مهم‌ترین عوامل افزایش دهنده خطر ابتلا به ماستیت است.

عوامل زیادی در این زمینه موجب عفونت می‌شود، با رعایت 4 مورد بالا در حد قابل توجهی می‌توان از این بیماری عفونی جلوگیری کرد.

چگونه از ماستیت پیشگیری کنیم؟

عدم رعایت موارد این قسمت موجب افزایش خطر ابتلا به ماستییک می‌شود، بهترین راه حل‌هایی که می‌توان از این بیماری عفونی دوری کرد به شرح زیر است:

 • شستن نوک پستان قبل و بعد از شیردهی
 • شستن دست‌ها قبل از تماس با سینه
 • از هر پستان به طور متناوب شیردهی کنید
 • بعد از هر نوبت شیردهی پستان‌ها را در معرض هوا قرار دهید
 • استفاده از سوتین های مناسب
 • در صورت وجود ترک و خراشیدگی از ترکیبات موضعی مانند کرم لانولین یا چربی پشم “Lanolin” استفاده کنید. ترکیبات لانولین بیشتر از پشم گوسفند تشکیل شده است.
 • اجتناب از خوابیدن بر روی سینه‌ها یا شکم

با رعایت موارد بالا تا حد قابل توجهی از این عفونت دور خواهیم ماند. آیا ماستیت خطرناک است برای پاسخ به این سوال بیشتر بخوانید.

آیا ماستیت خطرناک است

ماستیت یک بیماری عفونی است و در صورتی که سریعاً نسبت به درمان آن اقدام نشود، ممکن است عوارض بدتری گریبانگیر فرد شود. سایر بیماری های عفونی نیز خطرناک نیستند اما اگر به موقع و از راه درست درمان نشوند، فرد دچار عفونت شدید می‌شود و روند درمان طولانی تر می‌شود.

آیا ماستیت خطناک است
آیا ماستیت خطناک است

مهم‌ترین عوارض ماستیت کدامند؟

از مهم‌ترین عوارض عفونت ماستیت می‌توان به قطع شیردهی (خشک شدن) و ایجاد آبسه اشاره کرد.

چگونه بیماری ماستیت را تشخیص دهیم؟

با توجه به علایم ماستیت گرانولوماتوز در تیتر شماره 1 تا حدود زیادی این بیماری قابل تشخیص است، در غیر این صورت می‌توان با آزمایش‌های خون، کشت چرک یا مایع، سونوگرافی و ماموگرافی و در صورت مشکوک شدن نمونه برداری از پستان (در صورت وجود بیماری های مزمن) تشخیص داد.

راه‌های درمان ماستیت؟

کلیه عوامل گفته شده در مورد پیشگیری ماستیت (تیر شماره 3 و 4) برای درمان ماستیت نیز قابل انجام است، برخی از راهای درمان نیز در زیر عنوان شده؛

 • در هنگام تورم پستان از کیسه پلاستیکی حاوی یخ استفاده کنید
 • ادامه دادن به شیردهی با وجود عفونت پستان (به دستور پزشک)
 • مالش نوک پستان‌ها با کرم‌های تجویز شده توسط پزشک
 • استفاده از پستان بند مناسب

درمان ماستیت توسط داروها

مصرف آنتی بیوتیک‌ها برای مقابله با عفونت می‌تواند موثر باشد
برای کاهش دردهای خفیف از مسکن‌ها استفاده کنید
مصرف استامینوفن

توجه: فارسیلو مصرف قرص‌های گفته شده را بدون دستور پزشک تأیید نمی‌کند / لطفاً قبل از مصرف و اقدامات سرخود، مخصوصاً افرادی که از نسخه‌های تجویز شده بیماران دیگر استفاده می‌کنند. حتماً با یک پزشک متخصص مشورت کنید، ممکن است روند درمان شما با دیگران کاملاً متفاوت باشد.

درمان گیاهی ماستیت

بیماری عفونی ماستیت را می‌توان با روش‌های گیاهی درمان کرد، برخی از گیاهانی که می‌توانند به شما کمک کنند، به شرح زیر هستند:

عکس از بیماری ماستیت
درمان گیاهی ماستیت

درمان ماستیت با آویشن

آویشن یا آزربه که از تیره نعناعیان است، می‌تواند به روند درمان ماستیت کمک کند. ابتدا یک قاشق آویشن خشک شده را به مقدار ۲۵۰ گرم آب اضافه کنید و بعد از جوش آمدن به مدت 15 دقیقه بگذارید تا کمی سفت شده و حالت کرمی پیدا کند، اگر مقدار آب زیاد بود بگذارید بیشتر بجوشد تا آب اضافی تبخیر شود. حال یک پارچه تمیز بردارید و چند دقیقه درون ظرف آویشن قرار دهید، سپس به مدت ۲۰ الی ۳۰ دقیقه روی سینه های خود قرار دهید. برای اینکه بهترین نتیجه را بگیرید، حداقل روزی دوبار تکرار کنید تا زمان خوب شدن هم ادامه دهید.

درمان گیاهی با رومارن (رزماری)

گیاه رزماری خاصیت ضدعفونی و نرم کنندگی دارد، شیوه استفاده نیز به شکل آویشن است. لازم به ذکر است گیاه اِکلیل کوهی (رزماری) باعث تحریک جریان شیر و کاهش انسداد نیز می‌شود.

با درختچه زغال اخته امتحان کنید

زغال اخته که زغال نیز گفته می‌شود به درمان سوزش و باعث کاهش ترشحات نیز می‌شود راه حل مناسبی برای درمان ماستیت عفونی است. برای استفاده نیز به روش گفته شده همانند آویشن پیش بروید.

معجزه درمان با هویج و عسل

ترکیبات هویج و عسل به کاهش حساسیت سینه و سوزش کمک می‌کند. عسل که خاصیت آنتی بیوتیکی دارد می‌تواند عفونت ایجاد شده بر روی سینه را از بین ببرد. روش استفاده: هویج را رنده کرده (در حد ممکن ریز شود) به همراه عسل مخلوط کنید و از ماسک بدست آمده روزی دوبار روی قسمت عفونی بمالید، ۲۰ دقیقه بعد با آب ولرم شستشو داده و حداقل روزی یک بار استفاده کنید.

سایر درمان گیاهی ماستیت

به کمک گیاهان زیر به درمان گیاهی ماستیت بروید.
گل همیشه بهار: خاصیت ضد التهابی داشته و باکتری های ایجاد شده را از بین می‌برد.
گل ختمی: موجب افزایش گردش خود در بافت پستان شده و به درمان ماستیت عفونی کمک می‌کند.

فعالیت و رژیم غذایی

تا زمان کاهش تب و سر درد، در صورت ممکن در منزل استراحت نمایید. / با توجه به توصیه پزشکان افزایش مایعات در این زمان در روند بهبود ماستیت کمک می‌کند.

انواع مختلف از عکس ماستیت

در اینجا چند نمونه از عکس های ماستیت عفونی و ورم کرده می‌بینید.

عکس ماستیت عفونی
تصویری از یک ماستیت عفونی بعد از گذشت زمان

نکته مهم و قابل توجه

آیا ماستیت خطرناک است ؛ در صورتی که قبلاً در خانواده شما این بیماری رواج داشته و یا طول درمان ماستیت افزایش پیدا کرده است، حتماً به پزشک مراجعه کنید. بیماری ماستیت گرانولوماتوز مزمن را جدی بگیرید، بیماری های عفونی بدترین بیماری ها و برای سلامتی خطرناک هستند.

منبع: مجله زنان / مجله بیماری‌ها / فارسیلو

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.