مجله اینترنتی فارسی زبانان
مجله آنلاین برای فارسی زبانان

درمان آرتروز لگن با ورزش‌های مناسب

آرتروز نوعی اختلال التهابی دردناک در ناحیه مفاصل بدن است که مفاصل مختلفی را در بدن درگیر می‌کند. با تغییر وضعیت غضروف‌های سطح مفاصلی باعث ایجاد اختلال در آن نواحی می‌شود. یکی از شایع‌ترین مفاصل لگن است و از مهم‌ترین راه‌های مقابله با این عارضه ورزش مناسب است. در ادامه مجله سلامت و تندرستی به راه‌کارهای مناسب جهت بهبود آرتروز لگن اشاره شده است؛

علت پیدایش آرتروز

وقتی فردی به آرتروز مبتلا می‌شود، در واقع غضروف‌های بین مفاصل او نازک، و سطح آن‌ها خشک می‌شود و در نتیجه سایش به وجود آمده بین مفاصل باعث ایجاد تورم و منجر به احساس درد می‌شود. از مهم‌ترین عوامل ایجاد آرتروز لگن می‌توان به بالا رفتن سن، وراثت، فرسایش مفصل و تغییر شرایط زندگی اشاره کرد.

آرتروز لگن اغلب با علائمی مانند درد لگن ناشی از گرفتگی مفصل، دردی که با انجام فعالیت تشدید شده و با استراحت تسکین پیدا می‌کند، سفت شدن مفصل لگن که اغلب برای دوره زمانی کوتاه مدت و در هنگام بیدار شدن از خواب مشاهده می‌شود، از بین رفتن دامنه حرکتی مفصل لگن، کریپتاسیون مفصل (شنیدن صدای ترق تروق در هنگام حرکت مفصل)، تغییر شکل عضو و ضعیف شدن عضله یا فرو ریختن آن مشاهده می‌شود.

درمان آرتروز لگن

اغلب درمان این اختلال با دارو درمانی آغاز می‌شود و مصرف برخی از دارو‌ها مانند مسکن‌های درد و دارو‌های ضد التهاب در کنترل علائم ناشی از آرتروز لگن نقشی موثر دارد. علاوه بر این امروزه مباحثی متعدد درباره استفاده از مکمل‌های خوراکی برای کنترل آرتروز لگن مطرح است؛ هر چند برخی افراد نتایجی سودمند در نتیجه استفاده از این مکمل‌ها گزارش کرده‌اند، اما این شواهد هنوز از نظر پزشکی تایید نشده است.

تمرینات ورزشی با تقویت و تغییر شرایط عضلات اطراف مفصل از آنها حمایت می‌کند؛ به این ترتیب استفاده از مجموعه‌ای منظم از تمرین‌های حرکتی، تقویتی و کششی می‌تواند تاثیری قابل توجه در کاهش درد مربوط به آرتروز لگن داشته باشد و با حفظ قابلیت حرکت مفصل، سطح فعالیت آن را حفظ کند؛ این تمرینات اهمیتی بالا در شکستن چرخه نامناسب ایجاد شده و در نتیجه کاهش فعالیت و بازتوانی افراد دارد.

ورزش‌های مناسب برای درمان آرتروز لگن

1. به پشت دراز کشیده و بالشتی را زیر سر خود قرار دهید، به کمک دست‌ها زانوی خود را به سمت شکم بکشید، به‌طور همزمان پای دیگر خود را به زمین فشار داده و ۵ ثانیه در این وضعیت بمانید، سپس به حالت اولیه باز گردید. سعی کنید این ورزش را روزانه ۱۰ بار تکرار نمایید تا بهترین نتیجه را بگیرید. به تصویر شماره 1 دقت کنید

ورزش‌های مناسب برای درمان آرتروز لگن
تصویر شماره 1

در حالت ایستاده قرار گرفته و دست خود را روی پشت یک صندلی قرار دهید. پایتان را در حالتی که زانوی آن صاف است، به سمت عقب حرکت دهید. توجه کنید که هنگام انجام این حرکت نباید به جلو خم شوید، این وضعیت را برای ۵ ثانیه حفظ کرده و حرکت را ۵ بار تکرار کنید تا نتیجه خوبی بگیرید. به تصویر شماره 2 دقت کنید

درمان آرتروز با تمرینات ورزشی
تصویر شماره 2

در حالت ایستاده به پهلو در کنار یک صندلی قرار گرفته و یک دست خود را بر روی صندلی قرار دهید. پای دور از صندلی را از پهلو بلند کنید و به سمت عقب حرکت دهید. در زمان انجام این حرکت باید کمرتان صاف باشد. وضعیت را برای ۵ ثانیه حفظ کرده و سپس به موقعیت اولیه باز گردید. این ورزش را ۱۰ بار تکرار نمایید. به تصویر شماره 3 دقت کنید

با تمرینات ورزشی مناسب آرتروز را درمان کنیم
تصویر شماره 3

در حالت ایستاده در کنار دیوار قرار گرفته و پا‌های خود را در حدود ۲۰ سانتی متر از دیوار فاصله دهید، به آرامی در حالی که پشت شما به دیوار است به سمت پایین کمر خود را حرکت داده و این کار را تا زمانی که احساس ناراحتی نکرده اید، ادامه دهید. به تصویر شماره 4 دقت کنید

درمان آرتروز لگن با ورزش
تصویر شماره 4

این حرکت را حداکثر تا زمانی ادامه دهید که زاویه قائمه بین ران‌ها و زانو‌ها تشکیل شود، وضعیت را برای ۵ ثانیه حفظ کرده و سپس به موقعیت اولیه خود باز گردید. این ورزش را ۱۰ بار تکرار نمایید.

نکته مهم در بهبود آرتروز لگن

با وجود این که ممکن است در هنگام انجام این تمرین‌ها با کمی ناراحتی مواجه شوید اما باید بطور منظم و حداقل روزی یک بار آنها را انجام دهید، البته در این بین توجه کنید که تمرین‌های فوق نباید باعث افزایش درد شما شود. پس اگر با افزایش درد مواجه شدید، انجام دادن تمرین را متوقف کنید.

درمان آرتروز لگن با راهکارهای فیزیوتراپی

در فیزیوتراپی ارتروز لگن با ارائه تمرین‌های حرکتی مناسب و استفاده از روش‌های درمان موضعی و موثر، مشکلات مربوط به سفت شدن، ضعف و درد دائم در مفصل لگن را بهبود پیدا می‌کند، یکی از آنها انجام تمرینات حرکتی در آب است؛ از این تمرین‌ها برای کاهش درد و بهبود وضعیت حرکتی و تقویت عضلات استفاده می‌شود؛ ختی بعضی افراد تصور می‌کنند شنا کردن می‌تواند بطور خاص یک روش مناسب برای کاهش علائم آرتروز لگن باشد.

سرما یا گرما درمانی می‌تواند به تسکین و درمان درد لگن بیمار کمک کند؛ در صورتی که لگن شما گرم شده و ورم دارد از یخ و سرما بر روی آن استفاده کنید و در مواردی که لگن دردناک و سفت شده، از گرما برای کاهش علائم و درمان لگن درد بهره بگیرید. صورتی که سیستم گردش خون در بدن ضعیف می‌باشد یا شرایط سلامتی خاص شما تحت تاثیر این روش‌های درمانی قرار می‌گیرد، نباید از این روش‌ها استفاده کرد. مراقب باشید که گرما بیش از حد نباشد یا برای مدت بیش از ۲۰ دقیقه در هر بار بر روی محل آسیب دیدگی قرار نگیرد.

بهبود آرتروز با سرما یا گرما درمانی
سرما یا گرما درمانی برای بهبود آرتروز

یخ و سرما هم باید برای یک دوره زمانی کوتاه (۱۵ تا ۲۰ دقیقه) بر روی محل قرار گیرد؛ به این منظور می‌توان کیسه‌های کمپرس آب گرم یا سرد را از داروخانه‌ها یا سایر مراکز مجاز تهیه کرده و مورد استفاده قرار داد؛ در ضمن از قرار دادن مستقیم جسم گرم یا سرد روی محل آسیب دیده خودداری کنید چرا که ممکن است منجر به ایجاد سوختگی یا آسیب‌های پوستی شود؛ بهتر است جسم سرد یا داغ را درون یک حوله بپیچید و بعد روی محل آسیب دیده قرار دهید.

توجه داشته باشید هنگام ابتلا به آرتروز لگن می‌توانید فشار بر روی مفاصل دردناک را با حفظ وزن بدن در سطح مناسب کاهش دهید، از انجام فعالیت‌هایی که در نتیجه آن‌ها درد شدید یا طولانی مدت در مفصل ایجاد می‌شود، خودداری نمایید، مفاصل معمولاً در نتیجه استفاده بیش از حد دچار فرسایش نمی‌شوند پس بهتر است از مفاصل خود استفاده کنید، به جای اینکه آن‌ها را بی حرکت نگه دارید، برای اکثر افراد مبتلا به آرتروز لگن انجام فعالیت محدود به فواصل زمانی مشخص است در این حالت باید از نشستن طولانی در یک محل اجتناب کرد و گه گاه با بلند شدن چند حرکت‌های کششی بر روی مفاصل انجام داد؛سعی کنید از یک عصای دستی به منظور کاهش فشار بر روی مفاصل در هنگام راه رفتن استفاده کنید؛ بهتر است عصا را به دست مقابل خود بگیرید؛ علاوه بر این از کفش‌های طبی مخصوص به منظور جذب شوک‌های وارد شده به پای خود استفاده نمایید.

به خاطر داشته باشید، علائم آرتروز لگن همیشه با گذشت زمان تشدید نمی‌شوند. به همین خاطر بسیاری از افراد مبتلا می‌توانند با توجه به توصیه‌های فوق، یک زندگی عادی داشته باشند.

/بهبود آرتروز لگن با بهترین تمرینات ورزشی/

منبع: yjc / مجله سلامت / فارسیلو

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.