مجله اینترنتی فارسی زبانان
مجله آنلاین برای فارسی زبانان

آمادگی روحی و روانی در بارداری

آمادگی روحی و روانی در بارداری یکی از دغدغه‌های مهم قبل از دوران بارداری برای بانوان همچنین مردان است. با کنترل شرایط محیطی و تسلط کامل بر روح و روان، می‌توانید دوران بارداری را با خیال آسوده طی کنید، همچنین در آینده‌ای نزدیک شاهد تولد کودکی سالم خواهید بود. در این مقاله به راه‌کارهای مهم جهت تقویت روح و روان در بارداری پرداخته شده است، با مجله آنلاین همراه باشید.

آمادگی روانی قبل از بارداری

در این شرایط سخت، شما باید آماده باشید. بدون دانش و آگاهی مسئولیتی قبول نکنید، شیوه زندگی را اصلاح کنید، افکار منفی را دور بریزید، به لحظات خوب زندگی فکر کنید، تمرکز کنید، ورزش و مسافرت می‌تواند روحیه‌مان را تقویت کند. برای شفاف سازی بیشتر به برخی از راه‌کارهای آمادگی روحی قبل از بارداری اشاره و برای هرکدام توضیح مختصر و مفیدی ارائه داده‌ایم.

افزایش مطالعات در زمینه بارداری

چه مقدار اطلاعات در این زمینه کسب کرده‌اید؟ بهترین گزینه برای جلوگیری از صدمات روحی و روانی در بارداری، داشتن اطلاعات کافی در این زمینه است. این امر باعث می‌شود در طول دروان بارداری (قبل و بعد) با مشکلات پیش‌رو مقابله کنیم و دچار سردرگمی نشویم، چراکه عدم دانش و آگاهی کافی منجرب به صدمات روحی و روانی در دوران بارداری می‌شود؛ به عنوان مثال به سوال‌های زیر دقت کنید:

 • وزن مناسب برای بارداری چقدر است؟
 • بهترین تغذیه در دوران بارداری؟
 • چیکار کنم موقع زایمان مدفوع نکنم؟
 • آیا واژن در زایمان طبیعی گشاد میشود؟
 • آیا کنترل مثانه بعد از بارداری کاهش می‌یابد؟
 • روابط زناشویی در دوران بارداری از نظر اسلام و پزشکی چگونه است؟
 • کنترل ترشحات آبکی در دوران بارداری
 • اگر روی شکم برآمده ام بخوابم چه می‌شود؟
 • چه آموزشهایی را برای زایمان باید بیاموزم؟
 • و هزاران سوالات رایج زنان در بارداری
افزایش مطالعات در زمینه بارداری
آگاهی از سولات رایج زنان

برای اینکه به جواب برخی از سوال‌های خود برسید، هشتگ سوالات رایج زنان در بارداری را در انتهای پست دنبال کنید.

پذیرش مسئولیت‌ها در دوران بارداری

اگر تصمیم خودرا گرفته‌اید و آماده بچه‌دار شدن هستید، باید مسئولیت‌های پیش‌رو را بپذیرید و قبل از بارداری با همسر خود مشورت کنید. به همان اندازه که مسئولیت مادر در این زمینه بالاست، پدر هم نقش کمی ندارد. کوتاهی در انجام مسئولیت‌ها نیز باعث صدمات روحی و روانی در دوران بارداری برای مادر و پدر در پی‌خواهد داشت، این صدمات ممکن است به نوزاد و فرزندان خانواده نیز وارد شود.

پذیرش مسئولیت‌ها در دوران بارداری
همکاری دو طرف به آرامش ذهنی و روانی کمک می‌کند

پس با یک برنامه‌ریزی مناسب، از مشکلات پیش‌رو جلوگیری کنید؛ برای مثال: برخی از این مسئولیت‌ها در خط زیر آمده است:
1. آشپزی 2. شستن ظروف 3. نظافت منزل 4. تامین مایحتاج خانه 5. نگهداری و مراقبت از کودک 6. ابراز احساسات و پرهیز از هرگونه خشونت و کلیه مسئولیت‌های خانه …

اصلاح شیوه زندگی

شیوه زندگی کردن نقش مستقیمی با آمادگی روحی قبل و بعد از بارداری به همراه دارد. برای تقویت روح و روان در بارداری نکات گفته شده زیر را رعایت کنید، موارد گفته شده زیر نه‌تنها در دوران بارداری موثر است، بلکه در زندگی روزمره ما نقش بسزایی دارد.

 • تنظیم ساعت خواب و افزایش کیفیت خواب
 • تغذیه سالم و مناسب
 • ورزش و تناسب اندام
 • تمرکز و آرامش ذهنی
 • بهداشت روان و نظافت شخصی
 • ترک سیگار و مشروبات الکلی
 • تغیر در رفتار و آداب سخن گفتن
 • و …
آمادگی روحی قبل از بارداری با تغیر سبک زندگی
اصلاح شیوه زندگی برای تقویت روانی

لازم نیست دست به تغییر همه موارد شیوه زندگی خود بزنید، سعی کنید فقط عادات بد خود را کنار بگذارید و به انسانی مهربان‌تر و جذاب تبدیل شوید.

غلبه بر ترس زایمان

طرز تفکر منفی شما درباره‌ی زایمان پیش‌رو، تأثیر بزرگی در چگونگی درک و احساس آن دارد. به صحبت‌های منفی دیگران گوش نکنید یا از کسی درباره زایمانش کمک نگیرید، البته نه همه؛ عده‌ای فقط می‌خواهند بگویند خیلی سخت بود، درد و سختی زیادی کشیدم، و مقداری هم پیاز داغش را زیاد می‌کنند که از خود تعریف کرده باشند. به این صحبتها را گوش ندهید، نه‌تنها کمکی به شما نخواهد کرد، بلکه باعث ترس مضاعف می‌شود.

آمادگی روانی با غلبه بر ترس از زایمان
غلبه بر ترس از زایمان

با فکر کردن به نام بچه، آماده سازی اتاق بچه، آینده فرزندتان، کمک از همسرتان و هر فکر مثبت دیگر که باعث فراموشی این مسئله می‌شود، می‌توانید به ترس از زایمان خود غلبه کنید و قدم بزرگی برای آمادگی روحی و روانی قبل و بعد از بارداری خود بردارید.

آماده کردن فرزند بزرگتر قبل زایمان

تا به حال به این نکته دقت کرده بودید؟ هیچ می‌دانید با پشت گوش انداختن این مورد، ممکن است باعث ناراحتی و صدمه جدی به روان و احساسات یک کودک وارد کنید. در این مواقع خواهر یا برادر بزرگتر احساس می‌کند دیگر مورد نوازش و محبت قرار نمی‌گیرد، این موضوع برای کودکان درک مشکلی دارد.

آماده کردن فرزند بزرگتر قبل زایمان
آماده سازی خواهر و برادر بزرگتر از فرزند جدید

جالب است بدانید، این مورد برای پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها هم صدق می‌کند، آنها فکر می‌کنند با نوه‌دار شدن، دیگر پیر شده‌اند و عده‌ای از آنها دچار افسردگی و مشکلات روانی می‌شوند. قبل از هرچیز به آنها اطلاع دهید و در این زمینه بخواهید به شما کمک کنند.

انتخاب نام و پزشک خوب

در طول دوران بارداری فرصت برای انتخاب نام و پزشک ایده‌آل زیاد است، هرگز این فرصت را از دست ندهید و در این زمان درباره‌ی نام فرزند خود با بزرگترها مشورت کنید، مخصوصاً اعضای اصلی خانواده، شاید از نامی که شما انتخاب کرده‌اید راضی نباشند و باعث نگرانی و مشکلات شود.

این مورد را برای انتخاب پزشک مناسب نیز رعایت کنید و در روز تولد نوزاد به این فکر نباشد، از همین امروز تقویت روانی در بارداری خود را محکم کنید. اگر از مشکلات استرسی خود رنج می‌برید، شدیداً توصیه می‌کنیم از یک پزشک متخصص یا روانشناس کمک بگیرید، همچنین می‌توانید؛ قبل از بارداری تکنیک های رفع استرس را تمرین کنید. امیدوارم با این مقاله بتوانید به تقویت روح و روان در بارداری خود کمک کنید و از صدمات روحی و روانی بارداری در امان باشید. دروان حاملگی برای شما شیرین و سرشار از خاطره خوب و بدون دردسر به پایان برسد.

منبع: مجله زنان / فارسیلو

ممکن است شما دوست داشته باشید
1 نظر
 1. مهری میگه

  با تشکر از انتشار مطالب خوبتون. خیلی مفید و آموزنده بود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.