مجله اینترنتی فارسی زبانان
مجله آنلاین برای فارسی زبانان

تکنیک‌های رفع استرس سخنرانی

هر شخص منظم و قانون‌مند، محال است دچار استرس نشده باشد، در سخنرانی‌ها، کنفرانس‌ها، امتحانات کنکور و برخی مشکلات ناگهانی دیگر … باعث بروز استرس، خدشه‌دار شدن روابط و به‌هم ریختگی کارهایش می‌شود. در این بخش از مقاله تکنیک‌های رفع استرس سخنرانی، به انواع استرس‌های روزمره اشاره کرده‌ایم و بهترین راه‌حل های کاهش استرس را پیشنهاد داده‌ایم.

استرس در سخنرانی و کنفرانس‌ها

برای مدیریت استرس سخنرانی و کنفرانس‌ها کمی تمرین کنیم، بله آمادگی کامل قبل از اجرا به ما کمک می‌کند. نکاتی که در ادامه به آنها اشاره شده است، اگر به خوبی عمل کنیم می‌توان استرس سخنرانی در جمع را تا حدودی کنترل کرد.

کاهش استرس سخنرانی
برای سخنرانی بدون استرس آماده شوید

سازماندهی مطالب:

هنگامی که اندیشه‌ها و مطالب خود را سازماندهی کنیم، می‌توانیم بهتر تمرکز و به راحتی و روان صحبت کنیم.

به طور گسترده تمرین کنید:

از نکات کلیدی خود یک دست نوشته تهیه کنید، سعی نکنید کلمه به کلمه یا واو به واو متن خود را بخوانید، هنگام خواندن به خاطر بسپارید؛ ممکن است هر گونه سوال احتمالی از شما پرسیده شود، برای پاسخ دادن آماده باشید.

خود را نترسانید:

به هر اتفاقی که قرار است در جمع مخاطبان پیش بیاید، فکر کنید ولی نترستید برای اتفاقات آماده شوید.

جذاب صحبت کنید:

سعی کنید در سخنرانی بیشتر کلمات کلیدی را به زبان بیاورید، از گفتن صحبت‌های تکراری خودداری کنید و بین جملات خود کمی مکث کنید.

با آینه حرف بزنید:

فکر کنید در مقابل کسی ایستاده‌اید و سعی در انتقال اندیشه‌های خود به شخص مقابل هستید، به نوع حرکات دست و صورت دقت کنید. این تمرین برای رفع استرس سخنرانی فوق العاده مناسب است.

صدا و تصویر خود را ضبط کنید:

در مقابل دوربین یا میکروفون سخرانی کنید و به تماشای آن بنشینید، کاغذی بردارید و یاداشت کنید، ببینید چگونه می‌توانید بهتر باشد.

تمرینات تنفسی انجام دهید:

برای اینکه بتوان شمرده و واضح صحبت کرد، مهم است قبل از سخنرانی، تمرینات تنفسی انجام دهید، تمرینات تنفسی یک تمرین گفتاری عمومی است.

برای کاهش استرس ورزش کنید:

تحرک باعث گردش خون می‌شود و اکسیژن بیشتری به مغز شما میرسد. تنها ۵ دقیقه ورزش قبل از سخنرانی شمارا شگفت زده خواهد کرد.

الگو برداری کنید:

با شرکت در کلاس‌های سخنرانی و یا مشاهده فیلم‌های آموزشی از طرز صحبت کردن آنها الگو برداری کنید. گاهی اوقات عده‌ای به قدری شیرین صحبت می‌کنند که حتی ساعت‌ها سخنرانی شمارا خسته نمی‌کند. این روش به شما در کاهش استرس سخنرانی معجزه می‌کند.

کمک بگیرید:

اگر بیش از حد دچار استرس می‌شوید از دوست نزدیک یا همسر خود بخواهید برایشان سخنرانی کنید و از شما سوال بپرسند، این تمرین می‌تواند به رفع استرس سخنرانی شما کمک کند.

چی بخوریم:

قبل از سخنرانی کمی آب گرم و لیمو بنوشید، کمک می‌کند گلوی شما نرم شود. از خوردن شیرینی‌ها و منابع شیرین خودداری کنید، سبب خشک شدن دهان و گلو می‌شود و صحبت کردن برای شما سخت‌تر می‌شود.

اطلاعات عمومی خود را افزایش دهید:

باید بدانید بهترین گوینده کسی است که؛ برای هر جمله‌ای که می‌گوید ۱۰۰ کلمه بلد باشد “ارنِست میلر هِمینگوی“.

انتخاب موضوع مناسب:

مخاطبان به دنبال موضوعات جدید هستند، خود را جای دیگران بگذارید، چه چیزی دوست دارید بشنوید. موضوع مناسب باعث تشویق دیگران و اشتیاق به گوش دادن به صحبت‌های شما می‌شود. اینگونه احساس بهتری به شما دست می‌دهد و شما نیز دوست دارید به صحبت‌های خود ادامه دهید.

مدیریت استرس سخنرانی با مدیتیشن:

برای غلبه بر استرس روزانه چند دقیقه مدیتیشن کنید، با کنترل ذهن خود می‌توانید به جنگ استرس بروید. مدیتیشن به کاهش استرس سخنرانی کمک می‌کند.

به واکنش دیگران فکر نکنید:

با مخاطبان پرخاشگری نکنید، امروزه همه سرشان داخل گوشیست، پس لزومی نداره فکر کنید که شاید مخاطبانتان خسته شده‌اند و توجهی به شما ندارند. برای کنترل استرس سخنرانی این روش را قبول کنید.

منبع: مجله سلامت روان / فارسیلو

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.