مجله اینترنتی فارسی زبانان
مجله آنلاین برای فارسی زبانان

5 واکسن مهم؛ واکسن های قبل از بارداری

چه واکسن هایی قبل از بارداری ضروریست؟ کدام واکسن‌ها در دوران بارداری خطرناک نیستند؟ اگر تصمیم به پذیرش مسئولیت باردار شدن را گرفته‌اید، حتماً اقدامات قبل از بارداری را مطالعه کنید، واکسیناسیون قبل از بارداری از دیگر نکات مهم مقدمات بارداری است. برای دریافت واکسن‌های ضروری بارداری حتماً با پزشک متخصص خود مشورت کنید. در اینجا به چند نمونه از واکسن های ضروری در بارداری صرفاً برای افزایش اطلاعات عمومی شما اشاره کرده‌ایم، در ادامه با مجله اینترنتی فارسیلو همراه باشید.

چرا واکسن؟ دلیل واکسیناسیون قبل از بارداری چیست؟

در این دوره حساس و مهم واکسیناسیون قبل از بارداری کمک به حفظ سلامتی مادر و جنین می‌کند، برای مبارزه با انواع بیماری‌ها و عفونت‌ها بایستی سیستم ایمنی بدن را محکم و قوی نگه داریم، ورزش و تغذیه مناسب می‌تواند در این مسیر به ما کمک کند، اما بعضی واکسن‌ها در دوران بارداری ضرورت دارند و برای حفظ سیستم ایمنی بدن باید انجام شود.

توجه داشته باشید که دریافت هرگونه واکسنی، در این دوران حساس بارداری، توصیه نمی‌شود. اگر بخواهیم واکسن‌ها را تقسیم بندی کنیم به سه دسته کلی تقسیم می‌شوند:

  • ویروس‌های زنده
  • ویروس‌های مرده
  • پروتئین‌های بی‌ضرر

در دوره بارداری نباید از ویروس‌های زنده استفاده کرد، این واکسن‌ها به جنین آسیب می‌رسانند؛ از ویروس‌های زنده می‌توان به اوریون، ویروس سرخک و سرخجه اشاره کرد. ویروس‌های مرده یا پروتئین‌های بی‌ضرر معمولاً از باکتری‌ها یا واکسن آنفلوانزا و کزاز گرفته که بی‌خطر هستند.

عفونت‌ها در دوران بارداری خطرناک محسوب می‌شوند. به همین دلیل پیش از باردار شدن با آزمایش خون می‌توان متوجه شد که آیا بدن در برابر بیماری‌ها مقاوم است یا خیر، در صورتی که پزشک تشخیص دهد مقاومت بدن شما پایین است، واکسن‌های لازم را برای شما تجویز می‌کند. نکته مهمی که باید مد نظر داشته باشید زمان واکسیناسیون قبل از بارداری بوده که معمولاً حدود یک ماه قبل از بارداری است. امیدوارم دلیل انجام واکسن های قبل از بارداری را متوجه شده باشید، حال به انواع واکسن‌های لازم و ضروری می‌پردازیم.

انجام واکسن سرخجه قبل بارداری

بیماری سرخجه معمولا با ضایعات پوستی دیده می‌شود، و شباهت زیادی به سرماخوردگی دارد. از خطرناک‌ترین بیماری‌های دوران بارداری محسوب می‌شود. طبق آمار بدست آمده حدود ۸۵ درصد از مادرانی که در ۳ ماه اول دوران بارداری به این بیماری مبتلا شدند، نوزادان آنها دچار مشکلات شنوایی، عقب ماندگی ذهنی، آب مروارید، بیماری‌های قلبی و … شده‌اند، توصیه ما انجام آزمایش و در صورت تشخیص پزشک حتماً واکسن سرخجه را یک ماه قبل بارداری تزریق کنید.

واکسن سرخجه قبل بارداری
نتایج عدم استفاده از واکسن سرخجه

انجام واکسن آبله مرغان در بارداری

یکی از بیماری‌های واگیر دار و البته خطرناک در بارداری آبله مرغان است. دریافت واکسن آبله مرغان از واکسن های ضروری در بارداری بوده که عدم دریافت موجب خطرات جدی برای جنین می‌شود. از اثرات این بیماری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱. تب شدید و بیماری‌های پوستی که معمولاً همراه با خارش و سوزش ایجاد می‌شود.
۲. اختلالات مادرزادی مثل غیر طبیعی بودن شکل پاها که تاثیر جدی بر نوع حرکت کودک می‌گذارد.
۳. به دلیل واگیر دار بودن این بیماری احتمال انتقال ویروس به جنین یا نوزاد متولد شده وجود دارد.
۴. افزایش خطر سقط جنین و یا زایمان زودرس در این نوع بیماری وجود دارد.

انجام واکسن آبله مرغان در بارداری
عدم تزریق واکسن آبله مرغان قبل بارداری

از مزایای این بیماری می‌توان گفت: اگر شخصی یکبار به بیماری آبله مرغان مبتلا شود، بدن او در مقابل این ویروس مقاوم شده و در آینده احتمال مبتلا شدن مجدد بسیار پایین است.

واکسن‌های هپاتیت قبل از بارداری

واکسن هپاتیت از واکسن های قبل از بارداری بوده و بهتر است یک ماه قبل از باردار شدن زده شود تا احتمالات خطر برای مادر و جنین کاهش یابد، برخی از واکسن های مهم هپاتیت عبارتند از: واکسن هپاتیت B و واکسن هپاتیت A.

واکسیناسیون قبل از بارداری
واکسن هپاتیت نوع B و A

واکسن هپاتیت B قبل از بارداری

واکسن هپاتیت ب برای بانوانی که با افراد مبتلا به این بیماری در تماسند توصیه شده است. هپاتیت ب یک نوع عفونت ویروسی بوده که منجر به بیماری‌های مزمن کبدی، خستگی، تهوع، سرطان کبد و در بعضی مواقع با زردی پوست صورت و چشم‌ها و حتی مرگ … می‌شود.

قبل از بارداری حتماً واکسن هپاتیت B بزنید، پزشکان توصیه می‌کنند حتماً آزمایشات لازم را انجام دهید، تا سریعاً مادر یا نوزاد درمان شود در برخی موارد اولیه این ویروس علائمی از خود نشان نمی‌دهد و ممکن است به نوزاد منتقل شده و علائم گفته شده در سنین بزرگ‌سالی نوزاد رخ دهد.

واکسن هپاتیت A قبل بارداری

واکسن هپاتیت A از بیمار شدن کبد جلوگیری می‌کند، کبد به دلیل وجود آلودگی در آب یا غذا بیمار می‌شود. هپاتیت نوع آ معمولاً به نوزاد منتفل نمی‌شود و خطر کمتری برای مادر و جنین دارد، این واکسن اندازه نوع ب جدی نیست؛ ولی به همراه سایر واکسن های قبل از بارداری باید تزریق شود؛ عدم تزریق ممکن است موجب زایمان زودرس یا ایجاد عفونت در نوزاد شود. از علائم مهم این بیماری می‌توان به داشتن تب و خستگی بی‌مورد اشاره کرد همچنین در بعضی مواقع باعث حالت تهوع در فرد بیمار می‌شود.

از آنجا که عناصر تشکیل دهنده واکسن هپاتیت A ویروس‌های مرده هستند، نباید خطر خاصی برای فرد داشته باشد، هرچند خطرات این واکسن هنوز در دست بررسی است. در صورت سفر یا مهاجرت به منطقه‌ای محروم یا آلوده حتماً با پزشک خود مشورت و در صورت نیاز به دریافت واکسن نوع A اقدام کنید.

واکسن ذات الریه در بارداری

بیماری ذات الریه یا سینه پهلو که پنومونی نیز گفته می‌شود، اگر در دوران بارداری ایجاد شود یا درمان نشود احتمال آسیب رساندن به جنین را دارد. اگر مبتلا به بیماریهای دیابت، کلیوی و آسم هستید حتماً نسبت به دریافت واکسن ذات الریه اقدام کنید، البته با دستور پزشک متخصص. واکسن ذات الریه از واکسن‌های ضروری در بارداری محسوب می‌شود که برای حفظ سلامتی مادر و فرزند شما بسیار موثر است.

علائم ذات الریه در بارداری
ذات الریه خطرناک است؟

واکسن‌های کم خطر در دوران بارداری

دریافت واکسن‌های زیر برای بانوان قبل از بارداری ضرورتی ندارد؛ برای اطمینان بیشتر با پزشک مشورت و در صورت نیاز آزمایش دهید، ممکن است پزشک در تشخیص های خود متوجه بیماری‌هایی چون آنفولانزا، کزاز، دیفتری و … شود. در صورتی که شما یکی از بیماری‌های زیر را درون خود احساس کردید، نسبت به دریافت واکسن اقدام کنید.

واکسن آنفولانزا یا فلو شات (Influenza vaccine)

واکسن آنفلوانزا از ویروس‌های مرده تشکیل شده و برای مادر و فرزند خطری ندارد. اگر تصمیم به باردار شدن گرفته‌اید و فصل پاییز و زمستان است، دریافت این واکسن برای شما توصیه می‌شود.

واکسن کزاز یا کزاز توکسوئید

از واکسن‌های عامیانه است که در مواقع بارداری می‌تواند نقش آفرین باشد ولی درکل برای مادر و فرزند خطر جدی ندارد. بیماری کزاز موجب انقباض و اسپاسم دردناک عضلات بدن می‌شود. بیشتر باکتری‌های عامل این بیماری در خاک و کودهای حیوانات وجود دارد. با اینکه دریافت واکسن کزاز قبل از بارداری ضرورتی ندارد، اما بانوانی در معرض این بیماری هستند، حتماً به دستور پزشک نسبت به دریافت این واکسن اقدام کنند. در غیر اینصورت احتمال اینکه فرد بیمار ویروس را به نوزاد  منتقل کند وجود دارد.

واکسن دیفتری (Diphtheria vaccine)

دیفتری که عامل ابتلا به آن کورینه باکتریوم دیفتری است، نوعی عفونت دستگاه تنفس بوده که خطرات تنفسی، فلج، کما را به دنبال خود دارد؛ دیده شده در بعضی شرایط منجر به مرگ فرد می‌شود. دیفتری از بیماریهای نادر بوده که لازم است هر ۱۰ سال جهت تضمین سلامت بدن نسبت به دریافت آن اقدام گردد.

هشدار! تمامی واکسن‌های گفته شده از ابتدا تا انتهای پست، به منظور افزایش اطلاعات عمومی بوده و حتماً به دستور پزشک زده شود. واکسیناسیون قبل از بارداری نیز صرفاً برای بانوان به مدت یک ماه قبل از اقدام به بارداری می‌باشد. بدون دستور پزشک و آزمایش از صحت و سلامت خود، اقدام به دریافت واکسن نکنید. [سر خود عمل کردن ممنوع]

منبع: مجله زنان / فارسیلو

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.