مجله اینترنتی فارسی زبانان
مجله آنلاین برای فارسی زبانان

اهمیت سلامت دندان در بارداری چیست؟

اگر تصمیم به بچه دار شدن گرفته‌اید، خیلی خوب است اما چه مقدار در این زمینه اطلاعات کسب کرده‌اید؟ از سلامت دندان‌های خود اطمینان دارید؟ هیچ می‌دانستید از هر ۱۰۰ زایمان زودرس حدود ۲۰ تعداد مربوط به زنانی است که دچار بیماری‌های دندان و لثه بودند. در ادامه شما را بیشتر درباره اهمیت سلامت دندان در بارداری آشنا می‌کنم. با مجله اینترنتی همراه باشید.

سلامت دهان و دندان در بارداری

پیش از اقدام بارداری، حتماً از سالم بودن دندان‌ها و لثه‌های خود مطمئن شوید، عفونت‌های دهانی تاثیرات منفی برای جنین دارد، این عوارض برای مادر هم صدق می‌کند. اگر متوجه عفونت دهانی هستید با مراجعه به پزشک نسبت به درمان اقدام کنید، سلامت دندان در بارداری نه تنها برای مادر بلکه برای جنین تاثیرگذار است. نکته‌ای که بیشتر اوقات با آن روبرو هستیم، با خود می‌گوییم خب دندان‌ها و لثه ما کاملاً سالم و مشکل جدی ندارد. اما ممکن است یک دندان فاسد داشته باشید و در حالت عادی علائم درد نداشته باشد. این عفونت دندان در بارداری دردسر ساز می‌شود، همه چیز تغییر خواهد کرد.

در زمان بارداری خانم‌ها با افزایش هورمون‌ها خاص روبرو هستند، مثل ورم لثه‌ها و … با ورم لثه، عفونت و درد دندان نیز تشدید می‌شود و آنجاست که یک فساد کوچک به یک عفونت سیستمی بزرگ تبدیل می‌شود، و این عفونت لثه در بارداری خطرات جدی برای مادر و جنین به دنبال دارد.

عوارض عفونت دندان در بارداری

همانگونه که اشاره کردیم؛ از هر ۱۰۰ زایمان زودرس حدود ۲۰ تعداد مربوط به زنانی است که دچار بیماری‌های دندان و لثه هستند. یکی از عوارض مهم می‌تواند زایمان زودتر از موعود باشد، با برخی دیگر از این عوارض آشنا شوید.

۱. عفونت لثه در بارداری می‌تواند به کاهش وزن جنین یا نوزاد هنگام تولد تاثیر بگذارد.
۲. باعث خونریزی لثه می‌شود، این مورد با افزایش هورمونی و تورم لثه رابطه دارد.
۳. زایمان زودرس در این شرایط باعث مشکلات شنوایی، بینایی، فلج مغزی و … در نوزاد تازه می‌شود.

سلامت لثه در بارداری
عفونت دندان و لثه باعث زایمان زودرس می‌شود

توصیه‌های مهم برای داشتن سلامت دهانی

۱. جلوگیری از عفونت دائمی لثه و دندان، هرچه سریعتر نسبت به درمان باید اقدام شود.
۲. از اشعه‌های ایکس مضر در دوران بارداری دوری کنید؛ اگر دکتر برای سلامت دندان‌های شما نیاز به عکس داشته باشد، چاره‌ای جزء استفاده از اشعه ایکس ندارد، بهتر است یک ماه قبل از باردار شدن چاره‌ای بیندیشید.
۳. استفاده از تغذیه مناسب و نظافت دندان؛ به دلیل افزایش برخی هورمون‌های مورد نیاز جنین دندان‌ها بیشتر در معرض خطر قرار گرفته و با متورم شدن لثه احتمال شکستگی دندان وجود دارد.
۴. دوری از آلودگی‌ها و عدم استعمال دخانیات هم چنین مصرف مشروبات الکلی؛ به شدت سلامت دندان را به خطر می‌اندازد.

سلامت دهان در بارداری + عفونت لثه در بارداری
دندان پوسیده و خراب، دندان‌های سالم را به خطر می‌اندازد

۵. جرم گیری دندان؛ کمک به جلوگیری از عفونت دندان در بارداری کرده و شانس سلامت دندان را افزایش می‌دهد.
۶. از هرگونه عملیات غیر اورژانسی بر روی دندان‌ها در سه ماهه اول و سه ماهه آخر بارداری خودداری شود.
۷. استفراغ در این دوران به سلامت دندانها آسیب می‌رساند، بسیاری از بانوان در ۱ الی ۲ ماه اول دچار ریفلاکس معده و استفراغ می‌‌شوند، بهتر است بعد از آن به نظافت سریع دندان بپردازید.
۸. مسواک زدن، نخ دندان و دهان شوی را در این دوره حساس فراموش نکنید.

چرا ریفلاکس معده باعث خرابی دندان می‌شود؟

استفراغ کردن باعث می‌شود تمامی اسید‌های ترشح شده معده نیز به سمت بالا حرکت کنند، به همین دلیل یک لایه اسیدی دور دندان‌ها تشکیل می‌شود که عدم نظافت سریع منجر به پوسیدگی و فرسایش بافت دندان می‌شود، در نتیجه آسیب جدی به مینای دندان وارد شده و باعث تسریع در تخریب آن می‌شود.

هیچ می‌دانستید با رعایت سلامت دهان در بارداری می‌توانید تا ۸۰ درصد از برخی مشکلات دوره بارداری را کاهش دهید. بهتر است امروز و فردا نکنیم، اگر تصمیمتان برای بارداری جدی است، حدود یک ماه قبل مشکلات جسمی، روانی و از همه مهم‌تر عفونت ریشه دندان را برطرف کنید، قبل از بارداری از نظر سلامت کامل بدن مطمئن باشید.

منبع: مجله زنان / فارسیلو

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.