مجله اینترنتی فارسی زبانان
مجله آنلاین برای فارسی زبانان

نقش ویتامین b6 در دوران بارداری و جنین

ویتامین b6 برای بارداری ضرر دارد؟ خیر، ویتامین B6 از دیگر ویتامین‌های ضرورری بدن است که در زنان باردار برای جنین و نوزاد شیرخوار حتی برای رفع تهوع نقش مهمی دارد. اگر تصمیم به باردار شدن گرفته‌اید، باید بدانید که زمان مصرف ویتامین b6 در بارداری دقیقاً چه موقع است یا مقدار مصرف ب6 در بارداری چه اندازه است و از عوارض قرص ویتامین b6 در بارداری نیز باید مطلع شوید. کمبود ویتامین b6 در بارداری خطرات جدی برای مادر و جنین به همراه دارد، این ویتامین را می‌توان در منابع غذایی یا به صورت قرص و آمپول ب۶ در بارداری مورد استفاده قرار داد. از تاثیرات ویتامین b6 در دوران بارداری و جنین بیشتر بدانید.

مصرف ویتامین b6 برای زنان باردار

مصرف ویتامین b6 در دوران بارداری مفید است؟ ب شش نقش مهم و اساسی در زمینه سنتز آمینواسیدها، متابولیزه کردن پروتئین، کربوهیدرات‌ها، چربی و … دارد. ویتامین ب ۶ در باردری به ساخته شدن سلول‌های خونی، بهبود عملکرد مغزی و بسیاری از علائم نامطلوب دیگر کمک می‌کند. در ادامه به برخی از فواید ویتامین b6 برای زنان باردار اشاره کرده‌ایم ۱. نقش مهمی در بهبود عملکرد مغز و تقویت سیستم عصبی دارد.

ویتامین b6 ضد تهوع است؟

تنها شما نیستید که علائمی تهوع دارید، یکی از مشکلات زنان باردار تهوع صبحگاهی است. ویتامین B6 ضد تهوع است و مصرف مرتب آن به تهوع کمک می‌کند، اما لازم است قبل از مصرف حتماً با پزشک مربوطه مشورت کنید، ممکن است حالت تهوع شما دلیلی بر کمبود این ویتامین نباشد، پزشک با بررسی شرایط و آگاهی از سلامت شما در صورت تشخیص مناسب ترین دوز مصرف ویتامین b6 را به شما پیشنهاد می‌دهد. بهترین جایگزین ویتامین ب۶ برای رفع تهوع زنجبیل است، گیاه دارویی زنجبیل سرگیجه و تهوع را برطرف می‌کند.

ویتامین b6 و زنجبیل برای تهوع صبح‌گاهی مفید است
دمنوش زنجبیل برای درمان تهوع

نکته‌ای که باید به آن توجه کنید، دوره بارداری است، اگر در سه ماه آخر باردری هستید، نباید از دمنوش زنجبیل استفاده کنید، چراکه محققان بر این باورند مصرف این گیاه دارویی در ۳ ماه آخر باردری منجر به افزایش ریسک زایمان زودرس می‌شود.

ویتامین b6 ضد تهوع است، اما بهتر است برای رفع حالت تهوع یا استفراغ فقط دست به دامن ویتامین ب شش نبریم، بهترین داروهای گیاهی ضد تهوع که برای زنان باردار مفید است به شرح زیر است:
 
  • گوجه فرنگی
  • پودر سماق – رفع تهوع و بی‌اشتهایی
  • هندوانه – در فصل تابستان برای افراد گرمازده شده مفید است
  • برگ شاتوت – برگرفته شده از طب سنتی
  • نعناع – رفع استفراع زنان حامله و گرفتگی عضلات
  • زرشک – رفع تهوع و منقبض کننده طحال (زیاد مصرف نشود)
  • پونه – برای ناراحتی‌های گوارشی و سکسکه
  • آبلیمو – ضد تهوع و درمان یبوست
  • تمبرهندی – منبع غنی از آنتی اکسیدان‌ها و اشتها آور (به هضم غذا کمک می‌کند)
  • دارچین – در طب سنتی برای عادت ماهیانه و سرماخوردگی استفاده شده و خاصیت ضد تهوع دارد.

مصرف ویتامین b6 برای مادران شیرده

آیا مصرف ویتامین b6 در دوران شیردهی برای کودک نقش موثری دارد؟ مصرف ویتامین ب۶ فقط در بارداری نیست، بلکه در دوران شیردهی هم باید مقدار تجویز شده را مصرف کنند. مادرانی که در دوران شیردهی هستند، ویتامین b6 مصرف کنند. مصرف پیریدوکسین کافی به انتقال سیگنال‌های عصبی بدن و ایجاد رفلکس کمک می‌کند. کمبود این ویتامین و سایر ویتامین‌ها موجب کاهش منابع شیر مادر شده و نوزاد شیرخوار نیاز به پیریدوکسین کافی برای توسعه مغز و نخاع دارد، پزشکان برای مادران مصرف ب۶ را تا پایان دوره شیردهی پیشنهاد می‌کنند، یکی دیگر از نقش‌های مهم این ویتامین تشکیل هورمون ملاتونین (Melatonin) است که باعث تنظیم چرخهٔ خواب می‌شود.

ویتامین ب۶ برای مادران شیرده مناسب است
نقش ویتامین b6 در شیردهی

نتها ویتامین b6 در دوران بارداری نیاز است، بلکه ویتامین‌های گروه B از جمله: ویتامین B1 ویتامین B2 ویتامین B3 ویتامین B5 ویتامین B6 ویتامین B7 ویتامین B9 یا اسید فولیک ویتامین B12 به همان اندازه باید مصرف شوند، بهترین گزینه برای تامین منابع کافی ویتامین گروه b و b6 داشتن رژیم غذایی مناسب است. بهترین منابع چه فراورده‌هایی هستند؟

ویتامین b6 برای جنین و نوزاد مفید است؟

ویتامین ب۶ چگونه به جنین کمک می‌کند؟ همانطور که اشاره کردیم ویتامین پیریدوکسین در بهبود عملکرد مغزی و تقویت سیستم عصبی مادر باردار نقش موثری دارد و از این رو به رشد جنین کمک فراوانی می‌کند، با مصرف مقدار کافی ویتامین ب شش سیستم ایمنی بدن مادر تقویت شده و جنین بدون تداخل و بیماری‌ها به رشد خود ادامه می‌دهد.

آیا این مولتی‌ویتامین بر آینده نوزاد متولد شده هم تاثیر دارد؟ نیازی به نگرانی نیست که حتماً بایستی مقادیر زیادی ویتامین b6 در بارداری مصرف کنیم تا از نوزاد مراقبت کنیم، ویتامین ب شش در فراورده‌های غذایی روزانه ما وجود دارد، این مورد فقط به دستور پزشک باید مصرف شود. کمبود پیریدوکسین ممکن است نوزاد متولد شده به صداهای اطراف خود حساس شود و با کوچکترین صدا واکنش منفی (بدخلقی) از خود نشان دهد.

مهم ترین عوارض ویتامین b6 در دوران بارداری چیست؟

از عوارض قرص ویتامین b6 در بارداری هم بدانید؛ هرچیزی اندازش خوبه، درسته ب۶ از ویتامین‌های محلول در آب هست و مصرف زیاد آن از طریق مجاری ادراری دفع میشه، اما مصرف بیشتر از حد مقدار آن، که دستگاه ادراری توان دفع آن‌را نداشته باشد باعث صدمات شدید برای مادر و حتی جنین در حال رشد دارد، از مهم‌ترین عوارض ب۶ در بارداری بر اثر مصرف زیاد می‌توان به: آسیب‌های عصبی، علائم درماتیت یا اگزما (التهاب پوستی)، آلرژی به نور (allergy حساسیت)، سوزش معده، سرگیجه و حالت تهوع اشاره کرد.

"عوارض

عوارض گفته شده بیشتر بر اثر مصرف زیاد مکمل‌ها یا قرص ویتامین B6 رخ می‌دهد و تاکنون عوارضی مبنی بر مصرف بیش‌از اندازه منابع غذایی حاوی ویتامین ب۶ گزارش نشده است. مصرف زیاد ویتامین b6 برای جنین نیز عوارض دارد. بهترین راه یا اولین قدم برای دریافت ویتامین مواد غذایی هستند، قرص و دارو فقط با دستور پزشک با دوز مشخص شده به عنوان قدم دوم گزینه بعدی است.

مقدار مصرف ب6 در بارداری چقده؟

بهترین زمان برای مصرف ویتامین b6 در بارداری چه موقع است؟ و چه مقدار باید مصرف کنیم؟ بهتر است زیاده روی نکنیم، اول از همه اگر لازم به مصرف به صورت قرص و مکمل بود، به دستور پزشک گوش کنید، حتماً دوز مصرفی مناسبی با شرایط شما تجویز می‌کند، 3 تا 4 بار در روز به میزان 10 میلی‌گرم مجاز است، برای شروع بهتر است روزی ۱ یا ۲ عدد ویتامین مصرف شود و در حالت تهوع هر 8 ساعت توصیه شده است. مولتی ویتامین های بارداری به مقدار ده میلی‌گرم ویتامین ب۶ دارند که بیشتر به صورت روزانه مصرف می‌شوند، در صورتی که از مولتی‌ویتامین‌ها استفاده می‌کنید، دیگر نیاز به مصرف ویتامین b6 خالص ندارید.

هشدار! مطالب ارائه شده صرفاً جنبه افزایش اطلاعات عمومی داشته و به هیچ وجه توصیه نمی‌شود در دوران بارداری یا از ویتامین b6 در دوران شیردهی بدون دستور پزشک استفاده شود، تنها مصرف ویتامین‌ها با دستور پزشک متخصص یا ماما بوده و بهترین جایگزین ویتامین ب۶ منابع غذایی و مولتی ویتامین‌ها هستند.

در صورت وجود هرگونه سوال یا ابهام در قسمت نظرات اطلاع رسانی کنید، در اسرع وقت پاسخ گو هستیم.

منبع: مجله زنان / فارسیلو

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.