مجله اینترنتی فارسی زبانان
مجله آنلاین برای فارسی زبانان

تریپتوفان؛ منابع غذایی، خواص و عوارض

تریپتوفان چیست؟ یکی از اسید آمینه‌های اصلی یاخته‌های زنده و از جزء اسیدهای آمینه‌های ضروری در رژیم غذایی است، این اسیدآمینه در بسیاری از پروتئینها وجود دارد. در ادامه ببینید که منابع غنی تریپتوفان در چه گیاهان و فراورده‌های غذایی وجود دارد و با خواص تریپتوفان اسیدآمینه بیشتر آشنا شوید.

درباره تریپتوفان اسید آمینه

به عنوان بلوک‌های ساختمانی در بیوسنتز پروتئین استفاده می‌شوند که برای حفظ حیات لازم هستند. انسان‌ها قادر به تولید سنتز Tryptophan در بدن خود نیستند و برای تامین آن باید از طریق رژیم غذایی بدست آورند. این اسید آمینه یکی از رایج ترین اسید آمینه موجود در پروتئین‌ها است، ترکیبات این عنصر و تیروزین نقش ویژه‌ای در “پروتئین های غشایی ” در غشای سلولی دارند. علاوه بر این، آمینو اسید به عنوان یک پیش ساز بیوشیمیایی برای ترکیبات زیر عمل می‌کند.

اختلال جذب فروکتوز باعث جذب نادرست Tryptophan در روده، کاهش سطوح آمینو اسید در خون و افسردگی می‌شود. در باکتری هایی که سنتز تریپتوفان را تولید می‌کنند، سطوح بالای سلولی این اسید آمینه، پروتئین سرکوب کننده را فعال می‌کند که به trp operon متصل می‌شود.

انسولین و تریپتوفان

مصرف مقادیر مواد غذایی حاوی اسید امینه، منجر به ترشح انسولین در بدن شد و اسیدهای آمینه هایی مانند: لوسین، تیروزین و هیستیدین که مانع از دسترسی تریپتوفان به مغز می‌شوند را از بین می‌برد، تنها زمانی که دیگر اسیدها آمینه‌ها از بین بروند می‌تواند به راحتی به مغز برسد.

تریپتوفان در چه مواد غذایی وجود دارد؟

طبق تحقیقات در سال 2002 موسسه پزشکی ایالات متحده در یک رژیم غذایی RDA به میزان ۵ میلی‌گرم در روز تریپتوفان را برای افراد از سنین 19 سال به بالا تنظیم کرد. ترییپتوفان را می‌توان در پروتئین‌ها یا منابع غذایی زیر پیدا کرد:

مواد غذایی سرشار از تریپتوفان
مواد غذایی سرشار از تریپتوفان

جو، جوجه کباب، شیر، ماست، پنیر، گوشت قرمز، تخم مرغ، ماهی، مرغ، تریپتوفان در گیاهان: کنجد، نخود، بادام، دانه های آفتابگردان، دانه کدو تنبل، گندم سیاه (نوعی گیاه آبدار یک‌ساله از تیره هفت‌بندان)، اسپریولینا (نوعی جلبک سبز-آبی از شاخه سیانوباکترها) و بادام زمینی از منابع غنی تریپتوفان هستند.

خواص اسیدآمینه تریپتوفان

۱. در رفع بی‌خوابی، و مشکلات تنفسی حین خواب موثر است.
۲. مصرف مقادیر کافی باعث ضدافسردگی و ضداضطراب می‌شود.
۳. کمک به درد صورت و سندروم پیش‌ از قاعدگی می‌کند.
۴. میل به دخانیات کمتر شده و به ترک سیگار کمک میکند.
۵. عده‌ای معتقدند که مصرف تریپنوفان از ساییدن دندان‌ها یا دندان‌قروچه در هنگام خواب جلوگیری می‌کند.
۶. اختلالات کم‌توجهی (ADHD)، اختلال تورت یا توره که سندروم تورت و تیک نیز می‌نامند و بهبود عملکرد ورزشی از دیگر خواص تریپتوفان است.

نقش تریپتوفان در ورزش

اسیدآمینه Tryptophan در ساخت هیدروکسی‌تریپتامین نقش اساسی دارد. هیدروکسی‌تریپتامین همان سروتونین است که با مصرف منابع غذایی تریپتوفان دارد سطح این اسید آمینه بالا رفته و کمک به ساخت سروتونین می‌کند. برای افزایش سرعت تبدیل تریپتووفان به سروتونین می‌توان مقداری ویتامین B6 مصرف کرد.

قرص تریپتوفان چیست؟ برای ورزشکاران مناسب است
تریپتوفان در ورزش و درمان افسردگی موثر است

باورهای وجود دارد مبنی بر اینکه ورزش کردن سطح سروتونین در بدن را افزایش می‌دهد، اما هیچ مبحث علمی آن را ثابت نکرده است، ورزش کردن به درمان افسردگی و بهبود خلق و خو کمک می‌کند. محققان سطح سروتونین در مردان را بیشتر از زنان تخمین زده‌اند، اما این مقدار ناچیز بوده و علت افسردگی اکثر زنان نیز می‌توان بر اثر کمبود سروتونین بدن باشد، درکل ۴۰ دقیقه ورزش کردن کمک شایانی به دفع افسردگی می‌کند.

تداخلات دارویی

پیشنهاد می‌کنیم از مصرف همزمان تریپتوفان با داروهای گفته شده پرهیز کنید

۱. داروهای ضد افسردگی مانند: ال‌تریپتوفان، فلوکستین، پاروکستین، ایمی‌پرامین، سرترالین، آمی‌تریپتیلین و کلومیپرامین منجر به عوارضی مانند: بیماری‌های قلبی، لرز و اضطراب می‌شود.
۲. داروهای اعصاب و روان مانند: فنلزین، ترانیل سیپرومین و …
۳. داروهای آرام‌بخش، داروهای خواب آور و داروهای ضد تشنج مانند: کلونازپام، دیازپام، فنوباربیتال، لورازپام و زولپیدم و دیگر داروهای آرام بخشی

توصیه مهم: در صورت مصرف با وجود هرگونه سابقه و بیماری حتماً زیر نظر پزشک مصرف شود.

عوارض جانبی

عوارض جانبی احتمالی مکمل تریپتوفان عبارتند از: تهوع، اسهال، خواب آلودگی، سرگیجه، سردرد، خشکی دهان، تاری دید، بیهوشی ملایم یا آرام‌بخش، نشئگی، و نیستاگموس یا دودوئَک (حرکات ناخواسته چشم).

نیازی به مصرف قرص تریپتوفان نیست، فقط در موادری خاص با دستور پزشک مصرف شود، آمینو اسید در بیشتر فراورده‌های غذایی روزانه ما وجود دارد، عوارض گفته شده بیشتر در مصرف بیش از اندازه دیده شده است.

منبع: مجله پزشکی / فارسیلو

1 نظر
  1. محمد حسین میگه

    خیلی مفید و ارزشمند بود. از اینکه مطالب مفید و ارزشمندی قرار میدهید سپاسگذارم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.