مجله اینترنتی فارسی زبانان
مجله آنلاین برای فارسی زبانان

ویتامین D چیست؟ منابع غذایی، فواید و عوارض

ویتامین‌ها نقش مهمی در تقویت سیستم ایمنی بدن دارند، یکی از ویتامین مهم و ضروری بدن ویتامین D است که نقش مهمی در سلامت بدن دارد، راه‌های زیادی برای تامین ویتامین دی بدن وجود دارد، آمپول ویتامین d، قرص ویتامین D 50000، منابع ویتامین D (فراورده‌های غذایی از جمله گیاهان) و نور خورشید می‌توانند نیاز دی بدن را تامین کنند. در این مقاله راجع به اینکه ویتامین د چیست؟ فواید ویتامین D، عوارض ویتامین D و هرآنچه که باید درباره کلسیفرول بدانید پرداخته‌ایم، با مجله اینترنتی فارسی زبانان همراه باشید.

ویتامین D چیست؟

ویتامین د یا دی که کلسیفرول هم نامیده می‌شود، یکی از ویتامین‌های محلول در چربی است و دو نوع مختلف دارد؛ ویتامین D2 و ویتامین D3. ویتامین دی با کنترل تعادل کلسیم و فسفر بدن به رشد و استحکام استخوانها و با جذب کلسیم و فسفر به متابولیسم استخوان‌ها کمک کرده و در نهایت از طریق ژنهای هسته سلول به رشد سلول کمک بزرگی می‌کند. خوشبختانه یکی از راه‌های دریافت آن و البته کاملاً رایگان نور خورشید است.

فرق ویتامین D و D3

یکی از تفاوت‌ ویتامین د و د۳ نحوه تولید آن است، به گونه‌ای که وD2 بر اثر قرار گرفتن قارچ‌ها در معرض نور خورشید تولید می‌شود ولی وD3 در پوست تولید می‌شود؛ با دریافت مقداری ویتامین د از طریق اشعه ماوراء بنفش خورشید، نوعی D3 پیش ساخته تولید و روانه کبد می‌کند که D3 به یا کلسی دیول تبدیل می‌شود.

تفاوت ویتامین‌های د و د۳ چیست؟
فرق ویتامین D و D3

چندان تفاوت زیادی بین آنها وجود ندارد، ویتامین‌های گروه D در بدن اثر مشابهی دارند، D2 و D3 بیشتر در مکمل‌ها استفاده می‌شوند.

ویتامین D 50000 چیست؟

ویتامین D 50000 در واقع همان کلسیفرول است که در بافت چربی ذخیره میشود، شکل تجویزی آن به صورت قرص و با مقدار 50000 واحد تعریف میشود. برای جذب بهتر کلسیم و فسفر از روده‌ها نیاز به ویتامین D 50000 است که در تشکیل بافت استخوان ضروری است. برای بهرمند شدن از فواید ویتامین D بهتر است روزانه حداقل ۲۰ دقیقه زیر نور آفتاب باشیم یا به صورت مکمل ویتامین دی می‌توان مصرف کرد.

تزریق آمپول ویتامین d

بر اثر کمبود، پزشک به صورت قرص یا آمپول ویتامین کلسیفرول تجویز می‌کند، بیشتر مواقع نیازی به تزریق آمپول نیست، چراکه هر قرص حاوی ۴۰۰ واحد ویتامین d است و برای افرادی که در معرض پوکی استخوان هستند، پیشنهاد می‌شود هر روز ۲ الی ۳ عدد قرص کلسیم د مصرف کنند. آمپول ویتامین d بیشتر در شرایط خاصی تزریق می‌شود، کودکان یا کهن سالان و افرادی که قادر به مصرف قرص نباشند.

قرص ویتامین دی 50000

مصرف ویتامین د به صورت قرص بیشتر رایج است، مطالعات اخیر دانشمندان نشان می‌دهد، مصرف قرص ویتامین دی 50000 به مقدار مجاز روزانه به کاهش وزن کمک می‌کند، این نظریه‌ها به صورت علمی ثابت نشده است. همچنین آنها معتقدند که ارتباطی با افسردگی دارد، سطح پایین کلسیفرول علائم افسردگی را در فرد ایجاد می‌کند. یک نمونه قرص ویتامین دی و آمپول d در تصویر زیر دیده می‌شود

مصرف آمپول ویتامین دی و قرص ویتامین دی
آمپول ویتامین دی و قرص ویتامین دی

زمان و مقدار مصرف روزانه ویتامین D

اول از همه که مقدار و زمان مصرف را از پزشک خود جویا شوید، در صورتی که سابقه و بیماری‌های خاصی ندارید و با ویتامین د آشنایی کامل دارید، باید بدانید زمان مصرف ویتامین دی موقعی است که سطح ویتامین خون شما زیر ۳۰ باشد، در آن صورت می‌توانید از قرص‌های ۵۰ هزار واحدی به صورت هفتگی به مدت یک ماه مصرف کنید، پس از آن به صورت ماهانه مصرف شود. معمولاً قرص‌های خارجی ۱۰۰۰ واحد ویتامین دی دارند و در صورتی که سطح ویتامین خون شما زیاد پایین نباشد روزی یک قرص هزار واحدی پیشنهاد می‌شود.

فواید ویتامین D

در افراد کهنسال مصرف کلسیم و کلسیفرول موجب افزایش قدرت و هماهنگی عضلات می‌شود. از دیگر فواید ویتامین دی می‌توان به پیشگیری از نرم‌استخوانی (استئومالاسی) در بزرگسالان، راشیتیسم در کودکان، رشد و استحکام استخوان‌ها، جلوگیری از پوکی استخوان در سنین کهن‌سالی، رشد سلول‌ها، بیماری فراموشی و سلامت مغز اشاره کرد. نیاز طبیعی یک فرد بالغ روزانه دو هزار واحد بوده که در سنین کودکی و کهن‌سالی این میزان افزایش می‌یابد. زنان باردار از مزایای ویتامین D 50000 باید آگاه باشند، کلسیفرول از ویتامین های ضروری دوران بارداری است.

درمان خانگی کمبود ویتامین دی

منابع ویتامین d در مواد غذایی محدود است، برخلاف سایر ویتامین‌ها که در گیاهان و منابع حیوانی به مقدار فراوان یافت می‌شود، نیاز به تامین d بدن فقط منوط به مصرف منابع غذایی نیست، بلکه با مصرف نکردن بعضی منابع غذایی هم می‌توان سطح d خون را بالا نگه داشت. برای شفاف سازی بیشتر فاکتورهای زیر را مطالعه کنید.

فواید ویتامین D
درمان خانگی کمبود ویتامین دی

۱. بهترین راه جذب ویتامین نوع d نور خورشید است و بهترین زمان تابستان و در زمستان از ساعت ۱۰ الی ۱۴ است، خارج از این محدوده، تابش مستقیم نور آفتاب کمتر بوده و بدن مقدار کمی جذب می‌کند. (نزدیک به خط استوا و رنگ پوست نیز تاثیر گذار است)
۲. ماهی سالمون و خال خالی نیز مقداری ویتامین کلسیفرول 3 دارد ولی در گیاهان d3 کمتر وجود دارد.
۳. بدن برای جذب ویتامین د به منیزیم نیاز دارد، برای کمک به جذب بهتر می‌توان از مکمل‌های منیزیم استفاده کرد.
۴. از سیزیجات برای افزایش جذب و تامین ویتامین D2 استفاده کنید.
۵. لباس‌های آستین کوتاه و یا نازک بپوشید، به شما کمک خواهد کرد.
۶. قبل از اقدام به هرکاری از عوارض ویتامین D باخبر شوید.

مالیدن ویتامین دی روی پوست

بیماری پسوریازیس یا سورایسس که صدفک یا داءالصدف نیز نامیده می‌شود از بیماری‌های پوستی است که مالیدن ویتامین کلسیفرول روی پوست به بهبود آن کمک می‌کند. محققان با بررسی وضعیت پوستی 61 داوطلب متوجه شدند، افرادی که پوست خشک‌تری دارند مقدار ویتامین دی خون آنها کمتر است. امروزه در محصولات آرایشی مطمئن مقادیری از این ویتامین در آنها دیده می‌شود یا با استفاده از کرم‌های حاوی کلسیفرول می‌توان نیاز پوست را تامین کرد.

عده‌ای نیز با استفاده از مخلوط کپسول ویتامین D 50000 با عسل و شیر ماسکی برای صورت خود تهیه می‌کنند اما لازمه انجام اینکار وابسته نبودن به آلرژی‌های پوستی است. حتماً قبل از استفاده به مقدار کم تست کنید.

عوارض ویتامین D

از فواید ویتامین D آگاه هستید، از عوارض ویتامین D چه می‌دانید؟ مصرف زیاد ویتامین D نیز باعث بروز عوارضی می‌شود در ادامه به برخی از عوارض مستقیم و غیر مستقیم آن اشاره کرده‌ایم؛ دوز بالای ویتامین D می‌تواند به سرعت مسمومیت ایجاد کند. افزایش بیش از حد سطوح کلسیم خون نیز عوارضی دارد؛ معده درد، مشکلات گوارشی یا پریشانی دستگاه گوارش، حالت تهوع و استفراغ، سرگیجه، ضعف، تکلم ادرار، یبوست یا اسهال و نارسایی کلیوی همچنین تحلیل استخوان از عوارض مصرف زیاد ویتامین دی هستند.

علائم کمبود ویتامین دی در زنان

زنان نسبت به مردان ویتامین دی کمتری دارند، چرا؟ با توجه به پوشش و مذهب زنان قادر به تامین کافی این ویتامین از نور خورشید نیستند و از همه مهم تر بیش‌تر بانوان زمان خودرا در منزل سپری می‌کنند و نور مستقیم آفتاب در منازل آپارتمانی کمتر وجود دارد. از علائم کمبود ویتامین D می‌توان به نرمی استخوانی، کم خونی، درد عظلات، درد استخوان و پوکی استخوان اشاره کرد. در زنان باردار این مسئله کاملاً حیاتی است، همچنین خطرات کمبود کلسیفرول برای جنین نیز مشکل ساز خواهد بود. در صورت مشاهده علائم فوق حتماً به پزشک مراجع کنید.

منابع ویتامین D کدامند؟

برای ویتامین دی چه بخوریم؟ برترین منابع غذایی ویتامین دی که باید در رژیم غذایی خود جا دهیم هرچند در این فراورده‌های غذایی محدود است اما نیاز است. ماهی سالمون هر ۱۰۰ گرم حاوی ۳۶۰ الی ۷۰۰ واحد، شاه ماهی و ساردین هر ۱۰۰ گرم حاوی ۱۶۲۸ واحد، روغن جگر ماهی هر یک قاشق حاوی ۴۵۰ واحد، کنسرو تن ماهی هر ۱۰۰ گرم ۲۳۶ واحد، میگو هر ۱۰۰ گرم ۱۵۲ واحد و زرده‌ی تخم‌مرغ از ۳۰ الی ۶۰۰۰ واحد (بستگی به نوع تغذیه مرغ دارد) از غنی ترین منابع ویتامین دی هستند.

منابع ویتامین D
منابع غذایی ویتامین D کدامند؟

منابع گیاهی ویتامین d کدامند؟

در بالا به منابع غنی شده از ویتامین دی در فراورده‌های گوشتی اشاره کردیم، آیا ویتامین کلسیفرول در منابع گیاهی هم یافت می‌شود؟ مقدار d3 در گیاهان کمتر است ولی مقادیری از d2 در سیزیجات وجود دارد و به جذب ویتامین دی کمک می‌کند. قارچ تنها منبع طبیعی به مقدار زیاد از ویتامین کلسیفرول است، در هر ۱۰۰ گرم قارچ می‌توان تا ۲۳۰۰ واحد و در غلات، شیر گاو نیز هر ۳۰۰ میلی لیتر متوسط ۱۰۰ واحد یافت می‌شود. آب پرتغال نیز متوسط هر ۳۰۰ میلی لیتر حاوی ۱۲۰ تا ۱۴۰ واحد ویتامین دی دارد. غلات، بلغور، جو دوسر نیز در آخر کمترین میزان را دارند.

منبع: مجله پزشکی و سلامت / فارسیلو

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.