مجله اینترنتی فارسیلو
مجله فارسیلو مجله ای برای فارسی زبانان

خواص مریم گلی پنبه ای + عوارض

مریم گلی پنبه ای یکی از گیاهان دارویی است که سالیان متمادی در طب سنتی جهت درمان و تسکین درد مورد استفاده قرار گرفته است. گیاه سالویا یکی از گونه‌های مریم گلی است که در صنعت آشپزی (روغن مریم گلی) نیز استفاده می‌شود. از گیاه مریم گلی پنبه ای می‌توان به عنوان یک میکروب کش قوی استفاده کرد، تصفیه خون و کاهش درد همچنین تنظیم قاعدگی زنان از دیگر فواید مریم گلی پنبه ای است. در طب سنتی قدیم مردم برای درمان رفع کم خونی و درمان جوش و آکنه از این گیاه دارویی بهره برده‌اند. امروزه محققان برای تقویت سیستم ایمنی بدن و به عنوان داروی آرام بخش ذهنی مریم گلی را پیشنهاد می‌کنند. با مجله فارسی زبانان همراه باشید تا شما را با خواص معجزه کننده مریم گلی پنبه ای بیشتر آشنا کنیم.

رفع کم خونی و تصفیه خون

امروزه شرکت های بزرگ از خواص مریم گلی آگاه هستند و از خواص ضد التهابی، کم خونی و تصفیه خون آن در صنعت داروسازی به منظور درمان بیماری‌هایی مانند: روماتیسم، آسم، کاهنده فشار خون، خواص ضد میکروبی و التهابات روده‌ای مورد استفاده قرار می‌دهند. علاوه بر اینکه دمنوش مریم گلی به تصفیه خون کمک می‌کند، از بروز کم خونی‌‌های شایع در زنان نیز پیشگیری می‌کند.

تقویت حافظه

مطالعات نشان داده اکثر افراد برای درمان سر درد و سرگیجه از دمنوش مریم گلی استفاده می‌کنند، همچنین در درمان بیماری فراموشی (آلزایمر) و حواس پرتی بسیار موثر بوده، آلزایمر در اثر‌ کاهش سطح یکی از انتقال ‌دهنده‌های عصبی بروز می‌کند و مریم گلی قادر است از ترشح آنزیم مسئول این تخریب جلوگیری کند که این روند را تا حدی کاهش می‌دهد.

کاهش درد و تنظیم قاعدگی

سندرم پیش از قاعدگی یکی از شایعترین اختلالات سنین باروری بوده که میلیون‌ها زن را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می‌دهد و بسیاری از زنان تغییرات خلقی و رفتاری را در ارتباط با سیکل قاعدگی گزارش می‌کنند. سندروم پیش از قاعدگی عبارت است از علائم بدنی و رفتاری به صورت چرخه‌ای که در روزهای قبل از قاعدگی ظاهر می‌شوند با کار یا زندگی تداخل دارند و پس از آن ناپدید می‌شوند.

تنظیم قاعدگی زنان یائسه
مریم گلی در تنظیم قاعدگی زنان

گیاهان دارویی علاوه بر مقرون به صرفه بودن عوارض جانبی کمتری نسبت به داروهای شیمیایی دارند و علاوه بر سهولت دسترسی بی‌خطر مطمئن و کم هزینه نیز هستند. مریم گلی یکی از گیاهان دارویی است و گونه های مریم گلی از زمانهای گذشته در طب سنتی برای تسکین درد حفاظت از بدن در برابر استرس اکسیداتیو و رادیکال های آزاد التهاب رگ زایی ضعف و ناتوانی جنسی و غیره استفاده شده است. این گیاه دارویی حاوی ویتامین های گروه b و مواد تلخ و دی‌ترپن، فلاونوئید، اسیدهای فنولیک مانند: رزمارینیک اسید، فوماریک اسید و کافئیک اسید می‌باشد که برای کاهش درد و تنظیم قاعدگی مصرف دمنوش مریم گلی توصیه شده است.

استفاده از دمنوش مریم گلی در درمان علائم روحی روانی سندرم قبل از قاعدگی می‌تواند موثر باشد، علاوه بر این داروهای گیاهی که عوارض خاصی نداشته و به آسانی در دسترس هستند را می‌توان به عنوان مکملی موثر به افراد مبتلا به سندرم قبل از قاعدگی توصیه نمود. نتایج حاصل از مطالعه خواص مریم گلی پنبه ای بر تنظیم قاعدگی نشان داد که عصاره مریم گلی سبب بهبود کلی علائم سندرم پیش از قاعدگی که طی دوره درمان می گردد و در مقایسه با دارونما اثر آن از شدت علائم روحی این سندرم بیشتر است.

درمان روماتیسم

مصرف جوشانده غلیظ مریم گلی برای دردهای مفصلی، روماتیسم و حتی راشیتیسم در کودکان مفید و موثر است.

درمان جوش و آکنه

مریم گلی قادر به درمان جوش و آکنه صورت و بدن است. بیماری های پوستی مانند جوش و آکنه که اغلب در بین جوانان شایع است. علت جوش و آکنه چیست؟ تغییرات هورمونی در سنین بلوغ نوجوانان، ژنتیک، بیماری های عفونتی، استفاده از رژیم غذایی نامناسب و … باعث افزایش تولید چربی در پوست می‌شود که علل اصلی ایجاد کننده آکنه و جوش صورت به شمار می‌روند. در بعضی مواقع دیده شده افراد با جوش های پوستی و آکنه دچار اضطراب و افسردگی شده‌اند. مالیدن عصاره گیاه مریم گلی روی پوست، از گذشته تا کنون برای درمان جوش صورت مفید بوده، همچنین دانشمنده مشهور (ابن سینا) در یکی از کتاب های خود به آن اشاره کرده است.

درمان جوش و آکنه با عصاره مریم گلی پنبه ای
روغن مریم گلی برای درمان جوش و آکنه

عنصرهای شیمیایی مؤثر موجود در عصاره مریم گلی باعث ضد التهاب و مهار فعالیت‌های غدد چربی ساز پوست می‌شود که در نتیجه به بهبود سریع تر آکنه ها و جوش‌های پوستی کمک میکند. برای درمان صورت خود را ابتدا خوب شسته و خشک کنید، سپس روزانـه دو بار پنبه‌ای را به روغن مریم گلی آغشته کنید و در روی جوش بمالید، حدود ۱ دقیقه ماساژ دهید. ماساژ را به آرامی بدون هیچ فشار و احساس دردی انجام دهید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

از شر تبخال خلاص شوید!

مریم گلی پنبه ای خاصیت ضد میکروبی دارد، برای درمان تبخال فوق العاده مفید است. کافیست چند قطره از روغن درخت چای یا اسطوخودوس را با مقداری عصاره مریم گلی مخلوط کنید، بهتر است کمی هم روغن گیاهی زیتون برای رقیق کردن اضافه کنید. سپس مخلوط به دست آمده را بر روی تبخال بمالید، تا درمان قطعی تبخال روزی ۳ الی ۴ بار بعد از شستن صورت ادامه دهید، تا از شر تبخال خلاص شوید.

داروی آرام بخش

نتایج مطالعه اخیر دانشمندان نشان داد که عصاره مریم گلی در علائم کلی روحی و قاعدگی موثر است و میانگین کاهش شدت علائم با مصرف مریم گلی بیشتر از دارونما می‌باشد با توجه به اثرات ضد التهاب ضد اضطراب آرام بخشی و آنتی اکسیدانی مریم گلی که ناشی از وجود مواد موثری مانند: رزمارینیک اسید، کارنوسیک اسید، گالئیک اسید، فلاونوئید، دی‌ترپن و اسیدهای فنولیک در آن است و به نظر می‌رسد ترکیبات فیتواستروژنیک عصاره مریم گلی در ایجاد اثر تسکینی این گیاه و احتمالاً از طریق گیرنده های سیستم های نوروشیمیایی موجود در سیستم عصبی مرکزی می‌باشد موثر است.

خواص مریم گلی پنبه ای
دمنوش مریم گلی داروی آرام بخش قوی

مصرف روزانه دمنوش مریم گلی می‌تواند به عنوان یک داروی گیاهی آرام بخش به ما کمک کند، مصرف روزانه ۳ فنجان چای مریم گلی در روز توصیه شده و بهتر است جایگزین چای سیاه شود، چای سیاه نیز خواص و عوارض خود را دارد.

تقویت سیستم ایمنی بدن

تقویت سیستم ایمنی بدن از مهم ترین وظایف ما جهت جلوگیری و پیشگیری از بیماری ها است، مریم گلی با افـزایش موضـعی تولید گلبول‌هـای سفید باعـث تقویـت سیستم دفاعی بدن می‌شود، بـه دلیل خواص ضـدعفونی ‌کنندگی گیاه مریم گلی، از گسترش عوامـل عفونت زا جلوگیری می‌کند و خـواص آنتی ‌اکسیدانی آن باعث کاهـش التهاب می‌شود.

مضرات مریم گلی

گیاه دارویی مریم گلی خواص گسترده‌ای دارد، اما مصرف طولانی مدت این گیاه به صورت دمنوش ممنوع است! چراکه باعث مسمومیت می‌شود. افزایش فشار خون در افرادی که فشار خون بالایی شدیدتر می‌شود و نباید مورد مصرف قرار گیرد. همچنین مصرف دمنوش مریم گلی برای زنان حامله خطر سقط جنین را داشته و زنان شیرده نیز در مصرف آن نهایت احتیاط را انجام دهند چرا که منجر به کاهش ترشح شیر می‌شود اما برای زنان که قصد گرفتن کودک خود از شیر مادر را دارند، گزینه مناسبی است.

تداخلات دارویی مریم گلی

مصرف در افراد دچار حملات صرع و تشنج ممنوع است و با داروهای دیابت، آرام بخش، ضد تشنج، کنترل فشار و صرع تداخل دارویی دارد و نباید مصرف شود. در مورد روغن مریم گلی تداخل جدی دیده نشده است، اما در برخی افراد که با آلرژی های پوستی روبرو هستند با احتیاط مورد استفاده قرار گیرد.

با مریم گلی و فواید بی‌نظیر آن آشنا شوید:

منبع: مجله سلامت و علمی / فارسیلو

این نوشته چندتا لایک داره؟
1+
فروش ویژه لامپ LED رقص نور موبایل اندروید

لامپ LED رقص نور موبایل اندروید. دارای رابط OTG رایگان جهت اتصال به تلفن همراه. تغییر نورپردازی متناسب با ریتم موزیک. بسیار سبک و قابل حمل است.

برای مشاهده توضیحات و تصاویر بیشتر این محصول اینجا را کلیک کنید

روش خرید: برای خرید پس از کلیک روی دکمه زیر و تکمیل فرم سفارش، ابتدا محصول مورد نظر را درب منزل یا محل کار تحویل بگیرید، سپس وجه کالا و هزینه ارسال را به مامور پست بپردازید. جهت مشاهده فرم خرید، روی دکمه زیر کلیک کنید.

قیمت: 39.000 تومان

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.