مجله اینترنتی فارسی زبانان
مجله آنلاین برای فارسی زبانان

فریلنسر چیست و چگونه فریلنسر شویم؟ مشاغل فریلنسری کدامند؟

چگونه فریلنسر شویم در زمان فعلی ما اشخاص بسیاری زیادی هستند که زمان خود را بصورت انفرادی و آزاد، مشغول به فعالیت کاری هستند. مشاغل فریلنسری یا فریلنسرینگ که فریلنس نیز گفته می‌شود، در طی سالهای اخیر رشد قابل ملاحظه‌ای داشته است. به این نوع فعالیت‌های شغلی یا آزادکاری که به دلایلی از جمله محدودیت های مالی و زمانی انجام می‌شود، فریلنسرینگ گفته می‌شود. در ادامه مجله فارسی زبانان در مورد اینکه فریلنسر چیست و به چه کسی گفته می‌شود، همچنین چگونه یک فریلنسر موفق شویم مطالبی ارائه شده که امیدوارم مورد رضایت شما قرار گیرد، با ما همراه باشید.

فریلنس (Freelance) چیست؟

به مشاغلی که به صورت مستقل و انفرادی یا آزاد انجام می‌شوند فریلنس می‌گویند. این مشاغل بدون وابسته به ارگان های دولتی یا شرکت‌های شخصی هستند، و هر شخصی برای ایجاد شغل فریلنسر، نیازی به سرمایه گذاری ندارد، معمولاً مشاغل فریلنسری کم دردسر بوده و به دلیل محدودیت های مکانی، مالی و زمانی ایجاد می‌شوند.

فریلنسر کیست؟

تا اینجا شما با واژه فریلنس آشنا شدید، اما چگونه فریلنسر شویم و فریلنسر به چه شخصی گفته می‌شود؟ به کسی که مسئولیت و مدیریت فریلنس را برعهده دارد یا به مجموعه فعالیت‌های آزادکاری و مستقل فریلنسر گفته می‌شود، به گونه‌ای دیگر به چنین اشخاصی فریلنسرینگ نیز گفته می‌شود. یک فریلنسر بصورت کاملاً آزاد و بدون محدویت‌های بالا و وابستگی به ارگان های دولتی یا شخصی مشغول به انجام کار است و به ازای کار خود درآمد کسب می‌کند.

در واقع فعالیت های یک فریلنسر می‌تواند بصورت شخصی باشد یا بصورت پیمانی برای شرکت‌ها و ارگانهای مختلف انجام شود. همانطور که گفته شد مشاغل فریلنسرینگ کاملاً آزاد هستند و بدون هیچ محدویتی قابل انجام هستند و در هر زمینه شغلی بسته به نوع فعالیت خود از مزایا و معایب فریلنسر برخوردار است. در ادامه برای شما بیشتر توضیح خواهم داد تا به جواب سوال خود ( چگونه فریلنسر شویم ) برسید.

برخی از دلایل ایجاد مشاغل فریلنسی

 • محدودیت هایی در جذب ارگان های دولتی و شخصی
 • عدم وجود علاقه به شغل خاصی
 • محدودیت های مالی (نیاز به سرمایه اندک)
 • محدودیت های زمانی
 • محدودیت های مکانی
 • داشتن درآمدی مناسب و بدون سقف
 • و … موارد بسیاری دیگر از این قبیل محدودیت‌ها
شغل فریلنسینگ چیست؟
چگونه فریلنسر شویم و البته موفق

مزایای مشاغل فریلنسری چیست؟

فریلنسرینگ از آزادترین فعالیت های شغلی است. دلیل این همه آزادی وجود محدودیت و شرایط متدوال مشاغل دیگر است، برخی از این محدودیت ها اصلاً وجود ندارد و یا در صورت موجود بسیار کم است. از مهمترین تعهدات یک فریلنسر موفق انجام کار درست و صحیح است. از برترین مزایای فریلنسری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد؛

 • فعالیت در هر زمان دلخواه به صورت شبانه روزی
 • عدم محدودیت مکانی مثلاً کار در خانه
 • بدون نگرانی از دریافت مجوزهای قانونی
 • بدون مالیات، عوارض و … در بسیاری از موارد
 • فعالیت بر روی چند پروژه متعدد
 • انتخاب بر اساس علاقه و اشتیاق
 • بدون نگرانی در میزان کار انجام شده در ساعتی مشخص
 • عدم تداخل کاری
 • ایجاد شغل دوم و سوم (در حد توان)
 • بدون دستور یا بالاسری و نظارت
 • هم خوانی با افرادی که مشکلات جسمی دارند
 • و بسیاری از موارد دیگر که وابسته به روابط اجتماعی و کاری دارد

با وجود این همه مزایا، معایب فریلنسر هم به نوبه خود وجود دارد، در ادامه به برخی از معایب فریلنسری هم اشاره شده است، لطفاً بخوانید.

معایب مشاغل فریلنسری کدامند؟

یکی از مزایای مشاغل دولتی و یا شرکت های شخصی وجود تسهیلات و امتیازات شغلی است، به طوری که در اینگونه مشاغل فرد در اثر جدیت در کار خود مشمول پاداش و امتیاز شغلی به رده بالاتر می‌شود، همچنین می‌تواند از تسهیلات شغلی خود استفاده کند، اما در مشاغل فریلنسرینگ اینگونه نیست.

یکی از بزرگترین معایب فریلنسرینگ عدم وجود تسهیلات و امتیازات قانونی است. با توجه به اینکه شغل فریلنسر وابسته به هیچ ارگانی نیست پس مشمول هیچ گونه امتیازی نظیر حق بیمه، تسهیلات و … نخواهد بود. به صورت خلاصه به برخی از معایب فریلنسر اشاره کرده‌ایم؛ همچنین یکی دیگر از معایب این نوع فعالیت نبود یا محدود بودن زمینه فعالیت گروهی است.

 • عدم وجود تسهیلات (وام)
 • عدم وجود حق مسکن و بن
 • عدم وجود حق اولاد
 • عدم وجود امتیازات قانونی
 • عدم برخورداری از مزایای بیمه نظیر خدمات درمانی، دریافت مستمری، ازکارافتادگی، بیمه بیکاری و ازدواج
 • و بسیاری از موارد دیگر که جزء معایب مشاغل فریلنسری محسوب می‌شوند

یکی از دلایل ایجاد مشاغل فریلنسینگ، برتری مزایای فریلنسرینگ نسبت به معایب فریلنسر است، دوست دارید شما هم شغل فریلنسر داشته باشید، یا اینکه هنوز نمی‌دانید به چه مشاغلی “فریلنسرینگ” گفته می‌شود! ادامه مقاله را مطالعه کنید.

مشاغل فریلنسری کدامند؟

مشاغل فریلنسینگ، مشاغلی هستند که هر شخص بسته به میل و علاقه خود با در نظر گرفتن معایب و مزایای گفته شده، با هر دانش و آگاهی اقدام به کار و فعالیت می‌کند، محدودیت‌ها اندک هستند، کار در منزل در هر زمان و ساعت از روز ممکن است، یکی از ابزارهایی که بیشترین کاربرد در اینگونه مشاغل را دارد لپ تاپ یا رایانه است. چگونه فریلنسر شویم اگر شما با معایب فریلنسر مشکلی ندارید و کاملاً موافق هستید همچنین علاقه خاصی نسبت شغلی دارید، بهتر است از امروز آستین بالا زده و یک فریلنسر موفق شوید. در اینجا به برترین مشاغل فریلنسری اشاره کرده‌ایم.

1. فریلنسر نرم افزار

افراد در این زمینه کاری بسیار موفق هستند، لازمه موفقیت دانش، آگاهی و آینده نگری است. البته این شغل کمی سخت و پیچیده است، اما داشتن دانش کافی موجب آسانی در کار فریلنسرینگ نرم افزار می‌شود، مهندسان نرم‌افزار و برنامه نویس به صورت میانگین ۸۵ هزار دلار در آمد دارند و جزء سه شغل پر درآمد دنیا یعنی مشاغل فریلنسری محسوب می‌شوند.

فریلنسر اندروید و فریلنسر برنامه نویسی
فریلنسر نرم افزار یا برنامه نویسی شوید

لازم به ذکر است، در این زمینه شغلی امکان دروکاری وجود دارد، و طبق آمار بدست آمده حدود ۱۷ درصد از کارکنان (مهندسان کامپیوتر) بالغ بر ۵۰ ساعت و بیشتر در هفته زمان خود را وقف اینکار می‌کنند.

2. فریلنسر پزشکی یا پرستار

این شغل‌ها نیز درآمدی عجیب دارند، البته داشتن تخصص و دانش کافی بسیار ضروری است، میانگین درآمد یک  فریلنسرینگ پرستار ۶۲ هزار دلار است و یک فریلنسرینگ رادیولوژیست یا پزشک نیز بالغ بر ۱۸۶ هزار دلار درآمد دارد. تجربه‌های دورکاری (ارائه مجوز، تکمیل مقالات تحقیقاتی و نوشتن گزارش)، کار به صورت پاره وقت در کلینیک ها از مزایای موفق یک فریلنسر پزشک است.

پرستار موفق فریلنسر
افزایش درآمد با فریلنسرینگ پزشکی

3. فریلنسر پژوهشگر و محقق

استراتژی در زمینه تولید و فروش امری ضروری در پیشرفت یک شرکت محسوب می‌شود، برای موفقیت بیشتر یک کارخانه داشتن یک فریلنسرینگ محقق و پژوهشگر برای بررسی خدمات و محصولات پر فروش، همچنین سنجیدن وضعیت بازار ضروری است. پژوهشگر و محقق از مشاغل فریلنسری محسوب می‌شوند.

فریلنسر محقق و پژوهش کننده موفق
درآمد فریلنسرینگ محقق و پژوهشگر چقدر است؟

یک پژوهشگر و محقق موفق نیاز به دانش فراوان و خبرگی در زمینه کاری دارد تا با بهینه‌سازی محصولات و زمان عرضه به بازار نتنها منجر به افزایش درآمد و رشد شرکت کند، بلکه به افزایش درآمد فریلنسر خود کمک می‌کند. به صورت میانگین درآمد یک فریلنسر پژوهشگر ۶۱ هزار دلار است.

4. معلم یا آموزگار مجازی و آنلاین

شاید خیلی دوست دارید معلم موفق شوید اما از اینکه هر روز صبح بخواهید به مدرسه یا دانشگاه بروید، کمی بیزارید! فریلنسر معلم تمام وقت خود را در مدرسه ها نمی‌گذراند این خبر خوبی است، شما می‌توانید به عنوان یک معلم خصوصی بعد از ساعات کاری یا بدون نیاز به رفتن به مدرسه به دانش‌آموزان خود در منزل درس بدهید یا به صورت فریلنسر آموزگار مجازی و آنلاین دوره برگزار کنید. فریلنسر کیست می‌تواند معلم باشد. میانگین حقوق یک فریلنسرینگ معلم ۱۸۵ هزار تومان در هر ساعت و حتی بیشتر است.

فریلنسر چیست ، می‌تواند یک معلم باشد
فریلنسر آموزگار آنلاین و مجازی شوید

معلمی البته معلم مجازی از مشاغل پردرآمد است، این روزها اکثر کارها به صورت آنلاین انجام می‌شوند، برگزاری آموزش های آنلاین از حوزه‌های محبوب دنیای مجازی است. اگر شما با معایب فریلنسر مشکلی ندارید، دیگر نیازی به صحر خیزی و دقدقه زمان کاری نخواهید داشت، به راحتی کلاس های آموزشی آنلاین برگزار کنید، یا به صورت خصوصی و دوره ای برگزار کنید، در مشاغل فریلنسری سقف درآمد وجود ندارد.

5. مترجم و نویسنده

از محبوب‌ترین مشاغل فریلنسر مترجم و نویسندگی است و اکثر خود اشتغال‌ها کارهای مترجمی و نویسندگی را انتخاب می‌کنند. فریلنسر چیست ؟ یک مترجم است یا یک نویسنده، میانگین حقوق فریلنسر نویسنده و مترجم ۱۴۰ هزار تومان در هر ساعت است. برای رسیدن به این درآمدها بایستی به دو زبان و بیشتر تسلط کامل داشته باشید. بیشتر فریلنسرینگ های نویسنده برای سایت‌های دیگر مطلب می‌نویسند، اگر دانش و مهارت راه اندازی و مدیریت یک سایت اینترنتی را داشته باشید، می‌توانید رئیس خودتان باشید و برای بلاگ مخصوص خود تولید محتوا کنید.

6. طراحی گرافیک و تصویرگر شوید

نرم افزار فتوشاپ نرم افزاری فوق العاده کاربری است، شما با دانش کار با تنها یک نرم افزار می‌توانید به درآمد بالایی برسید. فریلنسر فتوشاپ به صورت میانگین درآمدی بالغ بر ۹۵ هزار تومان در هر ساعت دارد، فریلنسر چیست یا کیست؟ کسی که در ساخت لوگو، طرح‌های ساده و گرافیکی، بنر و کلیه موارد گرافیگی مهارت داشته و بدون محدودیت های زمانی و مالی فعالیت می‌کند.

چگونه فریلنسر شویم

امروزه محدودیت های زیادی در جذب ارگان های دولتی و شرکت‌های بزرگ شخصی وجود دارد، با توجه به امکانات و مشاغل متعدد فراوان نسبت به گذشته باعث شده عده‌ای به دلیل عدم وجود علاقه در شرایط کاری به سمت فریلنسرها بروند، این دلایل از عوامل مهم رشد مشاغل فریلنسی در طی سالهای اخیر هستند. برای راه اندازی یک شرکت نیاز به سرمایه های هنگفت است.

با توجه به مزایای فریلنسرینگ و برخی از دلایل ایجاد مشاغل فریلنسی عده‌ای با کنار گذاشتن معایب فریلنسر خود توانسته‌اند به درآمد باور نکردنی حتی بیشتر از یک کارخانه دست بیابند. شما دیگر هیچ بهانه‌ای از اینکه بیکار هستید و کاری نیست ندارید، از همین امروز و در همین ساعت به فکر آزادکاری با کار مورد علاقه خود باشید، قطعاً می‌توانید به درآمد باور نکردنی و خوبی برسید. ممکن است اینکار کمی زمان بر و سخت باشد اما شدنی است.

دیگر مشاغل فریلنسرینگ کدامند؟

چگونه فریلنسر شویم و البته موفق؟ با نگاهی به مشاغل فریلنسری آمده در بالا و ادامه مطلب، شغل مورد علاقه خودرا پیدا کنید و از همین امروز شروع به کار کنید، برخی از مشاغل پر درآمد فریلنسر به شرح زیر است.

 • 7. کارشناس خدمات حقوقی
 • 8. توسعه‌دهنده وب، بهینه‌سازی و امنیت سایت، بازی و…
 • 9. کپی رایترها
 • 10. صدا‌پیشه یا دوبلور
 • 11. استخدام کننده
 • 12. فعالیت در  شبکه‌های اجتماعی
 • 13. مشاور  و بازاریابی
 • 14. مسئول پشتیبانی و خدماتی
فریلنسر چیست و به چه کسی گفته می‌شود؟ به عنوان مثال من نویسنده این مقاله شغلی آزاد و فریلنسی دارم، من یک فریلنسر هستم. شما چه شغلی انتخاب کرده‌اید؟ نظرات شما عزیزان به بهبود مطالب مجله کسب و کار فارسیلو کمک می‌کند.

منبع: مجله کسب و کار / مجله آموزشی / فارسیلو

1 نظر
 1. کامران میگه

  خیلی عالی بود تشکر برای مطالب خوبتون به ما انرژی بیشتری برای کار میده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.