مجله اینترنتی فارسی زبانان
مجله آنلاین برای فارسی زبانان

معرفی انواع و اجزای سی پی یو + میزان کارایی CPU

CPU چیست؟ یکی از اساسی ترین نقش تعیین کننده‌ی سرعت و عملکرد کامپیوترها سی پی یو (CPU) است، در واقع سی‌پی‌یو به عنوان مغز متفکر کامپیوترها محسوب می‌شود. واحد پردازش مرکزی که به انگلیسی Central Processing Unit نامیده می‌شود، یکی از اجزاء اصلی رایانه است که اطلاعات را برای ما پردازش می‌کند، گاهی پردازنده خوانده می‌شود که به اختصار به آن سی پی یو (CPU) گفته می‌شود. در این مطلب می‌خواهیم به بررسی میزان کارایی سی پی یو، انواع سی پی یو، اجزای سی پی یو، وظایف cpu و تاریخچه cpu بپردازیم، با مجله اینترنتی فارسیلو همراه باشید.

سی پی یو چیست؟

سی پی یو از اصلی ترین قطعات رایانه‌ها و دیگر بردهای الکترونیک که وظایف سنگینی برعهده دارند به شمار می‌رود. گاهی اوقات پردازنده (Processor) یا واحد پردازش مرکزی که به اختصار به آن سی پی یو (CPU) گویند نامیده می‌شود. CPU را میتوان مغز یک رایانه دانست، امروزه عبارت CPU برای ریزپردازنده‌ها به کار می‌رود که مداری یکپارچه دارد و به عنوان ریزپردازنده نیز شناخته می‌شود.

این تکنولوژی روز به روز درحال پیشرفت است و هرچه بروزتر می‌شود کارایی آن بیشتر و حجم کمتری دارد. ریز پردازنده ها امروزه در اکثر لوازم الکترونیکی از قبیل رایانه، تلفن‌های همراه، خودروها، تلویزیون، اسباب بازی‌های کودکان، ماشین آلات صنعتی و … مورد استفاده قرار میگیرد.

تاریخچه cpu

تاریخچه سی پی یو به چه زمانی برمیگردد؟ از اوایل سال 1960 در صنعت رایانه عبارت CPU رایج شد. در طراحی های اولیه این پردازنده شکل و نوع پیاده‌سازی آن نسبت به طراحی های اولیه خود تغییرات بسیاری داشته است اما عملکرهای بنیادی آن همچنان ثابت باقی‌مانده است. طراحی و خصوصیات یک CPU به شرایط کاری و محلی که قرار است بکار گرفته شود بستگی دارد، یکی از اصلی ترین تفاوت ها سطح قدرت پردازش آن است؛ به عنوان مثال در ابر رایانه ها از پردازنده‌ها و سیستم های کوچک از ریز پردازنده‌ها استفاده می‌شود، دلیل اصلی آن حجم کمتر و به صرفه بودن قیمت نهایی آن است. به هر حال کارایی این دو نوع یکی است و به راحتی دستورات خود را اجرا میکنند.

cpu چیست و تاریخچه پردازنده ها
سیر تکاملی cpu

فرکانس کاری یک CPU بیانگر سرعت کاری و هرچه میزان آن بالاتر باشد CPU سریعتر اطلاعات را پردازش می‌کند. پردازنده‌های امروزی تا محدودهٔ چند میلیون دستور در ثانیه را به راحتی پردازش می‌کنند. شرکت های سازنده مختلفی وجود دارد که سی‌پی‌یوها را در هر خانواده‌ای که تعلق دارند می‌سازند، معروف‌ترین این کمپانی ها عبارتند از: Intel ,IBM , AMD Syrex , Motorola, IDT, NIC , IIT.

انواع سی پی یو ها کدامند؟

اجزای اصلی سی پی یو چه چیز هستند؟

وظایف cpu در رایانه چیست؟

بررسی میزان کارایی سی پی یو

سی پی یو به عنوان مغز متفکر کامپیوترها نقش تعیین کننده ای در سرعت و عملکرد دارد. در واقع پردازش عملیات ها بر عهده سی پی یو می باشد و میزان کارایی آن روی کل سیستم تاثیرگذار خواهد بود. اگر قصد بررسی میزان کارایی سی پی یو خود را داشته و یا قصد خرید سی پی یو دارید و می خواهید قبل از خرید آن از میزان قدرت، کارایی و عملکرد آن مطلع شوید پیشنهاد می کنیم حتما این مطلب را مطالعه نمایید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.