مجله اینترنتی فارسی زبانان
مجله آنلاین برای فارسی زبانان

انواع فرمت های متنی – Text file

فرمت قالب های متنی چگونه است؟ فایلها که گاهی پرونده نیز خوانده می‌شود در انواع فرمت های مختلفی وجود دارد، این پرونده ها از دو قسمت نام و پسوند تشکیل می‌شوند. نام فایل نشان دهنده موضوع یک پرونده است و فرمت آن (پسوند) نشان دهنده نوع قالب یا پرونده است. برای تشخیص نوع فرمت قالب راه های مختلفی وجود دارد، برای مثال در انتهای نام فایل یک پسوند ۳ حرفی وجود دارد که نشان دهنده فرمت قالب است و راه دیگر از آیکون نمایش داده شده آن میتوان به فرمت یک فایل دست یافت. در این مطلب از مجله فارسی زبانان به شما انواع فرمت های متنی به همراه نماد (آیکون) را به شما آموزش میدهیم، با ما تا انتهای مطلب همراه باشید.

انواع پسوندهای متنی کدامند؟

فایل های متنی دارای پسوندهای متفاوتی هستند، برای تغییر فرمت فایل های متنی میتوان از نرم افزارهای مختلفی استفاده کرد، همچنین سایتهای نیز در این زمینه وجود دارد که به صورت آنلاین با آپلود کردن فایل متنی خود میتوانید به راحتی فرمت دلخواه خودرا انتخاب و سپس دانلود کرد. یکی از سریعترین راه‌ها و البته بدون دردسر تغییر سه حرف آخر فرمت فایل متنی به صورت دستی است.

در ادامه به انواع فرمت های متنی اشاره و توضیح خواهیم داد، انواع پسوندهای متنی به شرح زیر است:

  • پسوند DOC
  • پسوند DOCX
  • پسوند LOG
  • پسوند RTF
  • پسوند TXT
  • پسوند PDF

فرمت DOC (گوگل داکس) چیست و چه کاربردی دارد؟

در محاسبات، DOC یا doc که به اختصار “سند” نامیده می‌شود یک فرمت نام فایل برای اسناد پردازش کلمه است، اغلب در فرمت فایل باینری (Binary) مایکروسافت اختصاصی قرار گرفته است. از لحاظ تاریخی، پسوند فایل ها برای مستند سازی در متن ساده، به ویژه برنامه‌ها یا سخت افزار کامپیوتر در طیف گسترده‌ای از سیستم عامل‌ها مورد استفاده قرار گرفت است. مایکروسافت در دهه 1980، پسوند WordPerfect DOC را به عنوان فرمت قالب اختصاصی خود استفاده کرد. بعد از ۳ سال یعنی در سال 1983، مایکروسافت تصمیم گرفت فرمت DOC را برای قالب اختصاصی مایکروسافت ورد خود استفاده کند.

تصویری از آیکون فایل‌های متنی DOC
پسوند DOC فایلهای متنی

فایل های DOC ایجاد شده با نسخه های مایکروسافت ورد متفاوت هستند. نسخه های مایکروسافت ورد تا Word 97 از فرمت های مختلفی از مایکروسافت ورد 97 تا 2003 استفاده می‌کنند. در مایکروسافت ورد 2007 و بعد فرمت فایل باینری به عنوان فرمت پیش فرض توسط فرمت Office Open XML جایگزین شده است هرچند مایکروسافت ورد هنوز هم می‌تواند فایل های DOC را تولید کند.

فرمت DOCX (گوگل داکس ایکس) چه کاربردی دارد؟

فرمت LOG (لاگ) نشان دهنده چیست؟

فرمت RTF (فرمت متن غنی) چیست؟

فرمت TXT (متن) معنی و مفهوم آن

فرمت PDF (پی دی اف) کجا استفاده می‌شود؟

منبع: مجله آموزش / فارسیلو

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.