مجله اینترنتی فارسی زبانان
مجله آنلاین برای فارسی زبانان

هارد دیسک چیست و انواع درایو دیسک‌ها

هارد دیسک یا درایو دیسک سخت یکی از قطعات اصلی رایانه‌ها است که با انگلیسی: hard disk drive گفته می‌شود. هارد دیسک‌ها معمولاً از یک یا چند صفحه تشکیل می‌شوند که بتوان داده‌ها را به‌طور مغناطیسی بر روی آن ضبط نمود. دیسک درایوها علاوه بر صفحه‌ها حاوی هدهای خواندن و نوشتن، سازوکار تعیین محل هد، و موتوری که وظیفه چرخش این صفحه ها را بر عهده دارد تشکیل شده است. قطعات موجود در این محفظه به خوبی پوشانده شده تا از آلودگی‌های خارجی (گرد و غبار، آب و …) در امان باشد. در باره اینکه هارد دیسک چیست و چه کاربردهایی دارد بیشتر بدانید.

تعداد دور هارد دیسک ها

عموماً دور هارد دیسک ها از ۳۶۰۰ تا ۷۲۰۰ دور در دقیقه می‌باشد که هرچه قدر تعداد دور هارد بالاتر باشد سرعت اجرای آن نیز بالاتر است. هاردهایی نیز به عنوان هارد دور بالا وجود دارد که در ادامه مختصری به آن پرداخته شده است. حجم داده‌هایی که در این نوع دیسک های سخت ذخیره می‌شود نسبت به فلاپی‌دیسک‌ها بسیار بیشتر بوده و سرعت اجرای دستور آن نیز بالاتر است.

هارد دور بالا یا دیسکهای سخت جدید

در دیسکهای سخت جدید که به آن‌ها هارد دور بالا نیز گفته می‌شود، سرعت چرخش در این نوع دیسک ها به ۱۵.۰۰۰ دور در دقیقه (RPM) می‌رسد. ظرفیت دیسک‌های سخت به مراتـب از فلاپی دیسک‌ها بیشتر بـوده و با توجه به رشد تکنولوژی، هر روز به ظرفیـت آن‌ها افزوده می‌شود؛ به عنوان مثال امروزه ظرفیت متوسط دیسک‌های سخت در حدود چهار ترابایت است که گویا بیشتر از این مقدار هم تولید شده است. در دیسک‌های سخت یا دوربالا چندین صفحه دیسک قرار دارد تا دیسک گردان بتواند به بیش از یک صفحه دستیابی داشته باشد.

تاریخچه هارد دیسک

دیسک‌های سخت که در قدیم دیسک مکانیکی نیز گفته می‌شد بسیار بزرگ‌تر و سنگین‌تر از هارد دیسک درایوهای امروزی بودند. این دیسک ها در محیط‌هایی بزرگ مانند مرکز اطلاعات یا شرکت های بزرگ کمتر نگرانی بابت جابجایی و … نسبت به محیط های کوچک (خانگی) داشتند. پیش از اوایل سال ۱۹۸۰ بیشتر دیسک‌های سخت صفحات ۸ اینچی یا ۱۴ اینچی داشتند که البته تجهیزات و مدارات متحرک با سطح ساختمانی زیادی داشتند. هارد های اولیه تا به جریان بالا یا حتی توان سه فاز برای گردش این صفحات نیاز دشتند. این هاردها تا سال ۱۹۸۰ برای میکرو کامپیوترها مورد استفاده قرار نگرفت.از سال ۱۹۸۰ شرکت سی گیت تکنولوژی نوع ST-۵۰۶ را ساخت که اولین دیسک سخت ۵٫۲۵ اینچی با ظرفیت ۵ مگابایت بود.

پیدایش اولین هارد دیسک
اولین هارد دیسک های ساخته شده به دست بشر


شرکت IBM که یکی از قدیمی‌ترین شرکت های تولید هارد دیسک است که تصویر بالا اولین هارد دیسک با ظرفیت 5 مگابایت ساخته شرکت آی‌بی‌ام است. امروزه نسل جدید هارد دیسک های سخت با وجود ساخت دیسک‌هایی به اندازه یک کف دست و به حجم بیشتر از ۴ ترابایت (۴ هزار گیگ) روبه پیشرفت است، اما این احتمال نیز وجود دارد که زمانی هارد دیسک های سخت از رده بازار خارج شوند و نسل های جدیدتری جایگزین شوند.

انواع هارد دیسک ها

در حال حاضر می توانیم هارد دیسک را به چهار نوع تقسیم کنیم:

هارد PATA
هارد SATA
هاردهای SCSI
هارد درایوهای SSD

هارد دیسک‌ها در انواع مختلف داخلی و خارجی تولید شده‌اند که هاردهای داخلی دارای چندین چندین پورت مختلف هستند. سیستم‌های خانگی و لپ تاپ‌ها از هاردهای ساتا (SATA) یا قدیم تر از هاردهای (IDE) استفاده می‌شود که سرعت کمتری (دور هارد) داشته و نسبت به هاردهای اس اس دی قیمت مقرون به صرفه‌ای دارند. لپ تاپ های قدرتمند معمولا بیشتر از حافظه‌های SSD استفاده بهره می‌برند که خود مزایای برتری نسبت به دیسک های سخت دارند. در سرورها نیز به خاطر افزایش سرعت یا کاهش زمان لود وب سایت‌ها از هاردهای SAS استفاده می‌شود.

منبع: مجله آموزشی / فارسیلو

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.