مجله اینترنتی فارسی زبانان
مجله آنلاین برای فارسی زبانان

انواع هارد دیسک ها، بهترین هارد را انتخاب کن!

همیشه باید در انتخاب بهترین هارد دیسک مطالعاتی داشته باشیم، این مطلب صرفاً با انواع هارد دیسک ها با سرعت اجرای آنها پرداخته شده و هیچ مقایسه‌ای در بین هاردهای مجود در بازار با برندهای مختلف نشده است. با مطالعه این صفحه شما با انواع هارد دیسک‌ها آشنا می‌شوید که در آخر می‌توانید با اطلاعات به دست آمده بهترین هارد دیسک را متناسب با کار خود انتخاب کنید. در صورتی که اطلاعاتی در این زمینه ندارید و اصلا‌ً نمی‌دانید هارد دیسک چیست پیوند زیر را دنبال کنید.

هارد دیسک چیست؟ تاریخچه اولین هارد دیسک ها

انواع هارد دیسک های موجود در بازار

در حال حاضر می توانیم هارد دیسک ها را به چهار نوع تقسیم کنیم:

 1. هارد PATA
 2. هارد SATA
 3. هاردهای SCSI
 4. هارد درایوهای SSD

کامپیوترها برای ذخیره داده ها به طور دائم به هارد دیسک ها متکی هستند. هارد درایوها بی ثبات هستند، به این معنی که آنها اطلاعات را حتی زمانی که قدرت ندارند حفظ می کنند؛ منظور از قدرت نداشتن یعنی زمانی که به کامپیوتر یا دستگاه نیرو دهنده (برق) متصل نباشند. اطلاعات ذخیره شده ایمن و بدون دست نخورده باقی می ماند مگر اینکه هارد دیسک نابود شود یا بنا به دلایلی با مشکلاتی مواجه شود. انواع هارد درایوهای موجود در بازار نیز برای ایمن نگه داشتن اطلاعات نیاز به حفظ و نگهداری دارند.

این اطلاعات در روش دسترسی تصادفی ذخیره شده یا بازیابی می شود در مقایسه با دسترسی پی در پی. این بدان معنی است که بلوک های داده ها می توانند در هر زمانی که مورد نیاز است بدون در نظر گرفتن سایر بلوک های داده مورد نظر قابل دسترسی باشند.

هارد PATA

هارد PATA از این اولین نوع هارد دیسک ها بود و از استانداردهای رابط موازی ATA برای اتصال به رایانه استفاده می کرد. هارد درایوهای PATA توسط شرکت وسترن دیجیتال (Western Digital) در سال 1986 معرفی شدند. این شرکت از بزرگترین شرکت‌های تولید کننده دیسک سخت در جهان است. آنها تکنولوژی رابط مشترک درایو را برای اتصال هارد دیسک و سایر دستگاه ها به رایانه ها فراهم می کردند. این تکنولوژی می‌تواند سرعت انتقال داده ها را تا 133MB/s افزایش دهد و حداکثر 2 دستگاه را می‌توان به یک کانال درایو متصل کند. اکثر مادربردها دارای دو کانال هستند بنابراین در مجموع 4 دستگاه EIDE می‌توانند به صورت داخلی متصل شوند.

هارد PATA دیسک درایو قدیمی
نمونه هارد با اتصال PATA

آنها از یک کابل روبان 40 یا 80 سیم استفاده می‌کنند که چندین بیت داده را همزمان به موازات انتقال می‌دهند. این درایو ها داده‌ها را با استفاده از مغناطیس ذخیره می کنند. ساختار داخلی یک بخش مکانیکی است. آنها توسط سری ATA جایگزین شده‌اند. هارد IDE که مخفف Integrated Drive Electronics یعنی: واسط الکترونیکی یکپارچه دیسک‌گردان است ATA یا PATA نیز گفته می‌شود.

هارد SATA

درایو ذخیره سازی Serial ATA: این درایوهای سخت درایوهای PATA را در کامپیوترهای رومیزی و لپ تاپ جایگزین کرده‌اند. تفاوت اصلی فیزیکی بین این دو رابط است، اگر چه روش اتصال به کامپیوتر یکسان است. در اینجا برخی از مزایای هارد دیسک های SATA را داریم. لازم به ذکر است که ظرفیت آنها بسیار متفاوت است و قیمت‌ها هم همین طور است. هنگام خرید یک درایو دیسک، باید ظرفیت ذخیره سازی آن و میزان ذخیره سازی مورد نظر را بدانید.

هارد دیسک sata برای کامپیوتر
هارد sata نمونه هارد دیسک معمولی

درایوهای SATA می‌توانند داده ها را سریعتر از انواع PATA با استفاده از تکنولوژی سیگنالینگ سریال انتقال دهند.
کابل SATA نازک تر و قابل انعطاف تر از کابل های PATA است.
آنها یک اتصال داده 7 پین دارند، با محدودیت کابل 1 متر.
دیسک ها پهنای باند را به اشتراک نمی گذارند زیرا فقط یک درایو دیسک مجاز است بر روی تراشه کنترل SATA در مادربرد کامپیوتر.
آنها قدرت کمتری مصرف می کنند. آنها فقط به 250 مگاوات نیاز دارند، در مقایسه با 5V برای PATA.

هاردهای SCSI

SCSI کلمه اختصاری Small Computer Systems Interface “رابط سیستم های کامپیوتری کوچک” است که اشاره دارد به ورودی یا سوکت جهت اتصال چاپگر یا هر دیسک دیگری یا اسکنر و هـر چیزی که دستـرسی و اجازه به اتصال هایی برای خـروجی SCSI را دارند. اولین طراحی SCSI از طرف شرکت اپل بود و سرعت انتقال داده ها در سـال ۱۹۸۶ به ۵ مگابایت می رسید که به نوع خود سرعت خوبی داشت. در واقع امکان اتصال ۸ هارد در خروجی واحد با کابلی که به ۶ متر میرسید و الان به ۶۴۰ مگابایت و کابل ۱۲ متر میرسد و برای ۱۶ هارد دیگر توسعه پیدا کرده است.

هارد دیسک SCSI اولین SCSI ساخته شرکت اپل
هارد SCSI

جالب اینکه در این نوع هارد میتوان مستقیما به RAM متصل شد و سازگاری با کاربر عـادی ندارد و خیـلی کم مادربردی پیـدا می‌شود که این نوع هاردها را پشتـیبانی کند، برای پشتیبانی این نوع هارد دیسک ها نیاز به کارت کنترل مخصوص SCSI یا SAS هسـت. لازم به ذکر است این نوع هاردها از فن آوری Raid مخفف عبارت Redundant Array of Inexpensive Disks پشتیبانی می کند. فن آوری Raid تکنولوژی برای ترکیب چندین هارد دیسک به یک واحد با هدف افزایش است.

هارد درایوهای SSD

این نمونه هارد درایوها آخرین تکنولوژی درایو است که ما در صنعت کامپیوتر داریم، در این نوع هارد دیگر دیسک وجود ندارد. آنها کاملا متفاوت از درایوهای دیگر هستند، زیرا آنها شامل اجزای متحرک نیستند. آنها همچنین داده ها را با استفاده از مغناطیس ذخیره نمی‌کنند. در عوض، از فن‌آوری حافظه همانند بسیاری از فلش مموری ها استفاده می‌کنند. انواع هاردهای ssd از مدارهای مجتمع یا دستگاه‌های نیمه هادی استفاده می‌کنند تا داده ها را به طور دائم، حداقل تا زمانی که پاک می شوند، ذخیره کنند. در اینجا برخی از مزایای هارد اس اس دی اشاره می‌کنیم.

انواع هارد ssd
هاردهای ssd نسل جدید هاردهای پر سرعت
 • دسترسی سریعتر به اطلاعات به دلیل سرعت بالاتر
 • حساسیت کمتر به شوک، ضربه و گردوخاک
 • اندازه کوچک تر نسبت به دیسک‌ها
 • زمان دسترسی و تأخیر کمتر
 • طول عمر نسبتا بیشتر
 • مصرف انرژی کمتر
 • وزن سبکتر

منبع: مجله علمی آموزشی / فارسیلو

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.