مجله اینترنتی فارسی زبانان
مجله آنلاین برای فارسی زبانان

باهوش ترین حیوانات دنیا

از هوش حیوانات و باهوش ترین حیوانات دنیا به ترتیب آگاه باشد.

باهوش ترین حیوانات دنیا به ترتیب و اساس سنجش هوش آنها

رایج ترین معیارهای سنجش هوش حیوانات:

  1. سرعت یادگیری
  2. حافظه خیلی خوب
  3. تحلیل کردن شرایط
  4. توانایی انتقال آموخته ها
  5. درک نمادها
  6. خود آگاهی
  7. درک انگیزه های دیگران
  8. تنوع احساساتی که تجربه می کنند
  9. تقلید از دیگران
  10. خلاق بودن

با توجه به تنوع معیارها و عدم امکان تعریف دقیق معیارهای سنجش حیوانات باهوش بازهم نمیتوان هوش حیوانات را در یک فهرست رتبه بندی دقیق قرار داد. طبق تحقیقات دانشمندان در طولانی مدت، توانستند حیوانات را در فهرست های رتبه بندی با معیارهای بالا بر اساس باهوش ترین حیوانات قرار دهند.

باهوش ترین حیوانات دنیا به ترتیب

فیل باهوش ترین حیوان دنیا

فیل ها از آن دسته حیواناتی هستند که به زبان متعارف و خودمانی، هوش هیجانی بالایی دارند. فیلها جزء اولین و باهوش ترین حیوانات دنیا محسوب میشوند.

طبق آمار بدست آمده فیل ها در مقابل سایر دیگر هوش حیوانات از بیشترین نشانه های همدلی و درک متقابل را نشان می دهند، آنها برای حل مشکلات خود کار گروهی انجام می دهند، جالب است بدانید برای مرده های خود عزاداری می کنند، مثل ما انسانها و حافظه خوبی برای به خاطر سپردن مسیرهای طولانی رفت و آمد دارند.

فیل ها از خانواده‌ای از تیره خرطوم داران Proboscidea به شمار میروند، این خانواده شامل ماموت ها و فیل ها می‌شود.

هشت پا باهوش ترین حیوان دنیا

هشت پا یکی دیگر از باهوش ترین حیوانات دریایی به حساب می آید. حال با خود میگویید ما هزار نوع گونه هشت پا داریم، بله اگر چه بیش از 300 نژاد مختلف در دنیا وجود دارد، ولی برخی از رفتارهای هوشمندانه در بین آنها مشترک است. هشت پاها جزء دومین حیوانات باهوش محسوب میشوند.

برخی از نژادهای هوشمند می توانند به سرعت در مسیرهای مارپیچ راه خود را پیدا کنند، این حیوانات بازی می کنند بسیاری از رفتار شناسان بازی حیوانات را یکی دیگر از معیارهای سنجش هوش آنها می دانند.

هشت پاها دارای تیپ های شخصیتی مختلفی هستند، این موجودات از درک و فهم بالایی برخوردارند، گاهی یک پوسته نارگیل را در مسیرهای طولانی به عنوان یک سپر ایمنی با خود حمل می کنند.

هشت پا با نام علمی Octopoda یک جانور آبزی از رده سرپایان است که بیشتر اوقات در آب سنگ های مرجانی زندگی میکنند.

سگ باهوش ترین حیوان

با توجه به بحث هوش حیوانات در این مقاله، سگ ها یکی از اولین گزینه هایی هستند که به فکر ما راه پیدا میکنند، تحقیقات دانشمندان هم هوش بالای این حیوان را تایید می کند. سگها جزء سومین و باهوش ترین حیوانات دنیا محسوب میشوند.

بر اساس تحقیقات گوناگون در این زمینه سگ ها می توانند بین 100 تا 300 کلمه را به ذهن خود بسپارند، سگ ها نه تنها رابطه احساسی بسیار متفاوتی را با دیگران برقرار می کنند بلکه نوع رابطه انسان های مختلف را با یکدیگر درک می کند،  سرعت یادگیری در سگ ها از هوش حیوانات دیگر بالاتر است، آنها احساسات بسیار پیچیده ای را تجربه می کنند.

سگها با نام علمی Canis lupus familiaris نخستین جانورانی هستند که به دست انسان اهلی شدند.

دلفین باهوش ترین حیوان

حال همه میدانیم دلفین و هوش آنها همیشه مثال زدنی بوده است، خیلی از علاقمندان حیوانات، او را از نظر هوش و احساس با انسان مقایسه می کنند. دلفینها جزء چهارمین حیوانات باهوش محسوب میشوند.

با توجه به معیارهای سنجش هوش شماره 1 و 4 ذکر شده، این حیوانات می توانند رفتارهایی را که آموخته اند به فرزندان خود هم آموزش دهند مانند تمیز کردن استخر، تحقیقات نشان داده، دلفین های تربیت شده می توانند تا 60 کلمه و 2 هزار جمله انسان را متوجه شوند. هر دلفین در جمع سایر دلفین ها روابط متنوعی را ایجاد می کند، جال است بدانید آنها می توانند مدت طولانی با تماشای تلویزیون سرگرم شوند.

دلفین‌ها از پستانداران دریازی از راسته آب بازسانان هستند، که رابطه نزدیکی با نهنگ‌ها و گرازماهی ها دارند.

باهوش ترین حیوانات دنیا

میمون ها رفتارهای مشابه زیادی از انسانها انجام می دهند به همین دلیل نتایج تحقیقاتی هوش آنها را تایید می کند، دوست داریم آنها را هوشمند بدانیم. میمون ها جزء پنجمین و باهوش ترین حیوانات دنیا محسوب میشوند

میمون ها کار با ابزار الات را خیلی سریع  می آموزند، حتی دیده شده هنگام خطر برای دفاع از آنها برای خود استفاده می کنند، علاوه بر ترس و خشم در وجودشان، احساسات پیچیده ای مانند شادی، غم و ناامیدی را هم به خوبی درک می کنند، در برخی فرایندهای مرتبط با حافظه شبیه انسان ها یا حتی بهتر از انسان ها هستند، جالب آنجاست در انجام هرکاری, عجولانه تصمیم نمیگیرند و به سرعت واکنش نشان نمیدهند گاهی صبر می کنند، فکر می کنند و جنبه های مختلف آنرا می سنجند، مبادا کاری اشتاه پیش برود.

آنها از نسل پیش میمونیان پدید آمده‌ و تکامل یافته‌ ویژه هند هستند.

کلاغ جزء ششمین باهوش ترین حیوانات دنیا

شاید شماهم کلاغ ها را کمتر در فهرست موجودات هوشمند قرار داده اید. اینگونه نباشید، کلاغ برخلاف ظاهر شیطانی خود، از احساسات بالایی در بین یک دیگر برخوردار است. کلاغ ها جزء ششمین حیوانات باهوش محسوب میشوند.

کلاغ ها چهره انسان ها را تشخیص می دهند و حتی گفته شده است می توانند تا سالها آنرا به خاطر خود بسپارند، آنها غذاهای خود را در مکانهایی مثل دفن کردن زیر خاک و … مخفی می کنند که پرندگان دیگر نبینند، دقیقا مانند جی پی اس آنرا به راحتی پیدا میکنند. این پرنده به ظاهر خشن گردو، فندق و غذاهای دیگر مشابه را در محل عبور و مرور، ترافیک و صخرها می اندازند تا بشکند و بتوانند آنرا بخورند، آنها بیشتر هوش خود را به سود خود بکار میبرند تا دیگران. اگر کلاغ ها لیوان نصف آب شده را ببینند با ریختن سنگ و اشیا در آن ارتفاع آب را بالا می آورند تا آنرا بنوشند. آنها در محافظت از خانواده خود به شدت سخت گیر هستند، و مانند حیوانات هوشمند دیگر برای مرده های خود عزاداری میکنند.

این حیوان با نام انگلیسی raven از خانواده Corvidae کلاغان در راستهٔ گنجشک سانان قرار دارد، طبق آمار بدست آمده پیر ترین کلاغ در سن 59 سالگی عمر خود را از دست داده است، با توجه به طول عمر بالای آنها عمر متوسط تا 20 الی 30 سال گزارش شده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.