مجله اینترنتی فارسی زبانان
مجله آنلاین برای فارسی زبانان

10 راه طبیعی مراقبت از چشم

چگونه چشم و قدرت بینایی را تقویت کنیم؟

آیا تاکنون به بهبود بینایی خود فکر کرده اید، بینایی چشم یکی از ارزشمندترین نعمت های خداوند است، پس، از این لحظه سعی کنیم مراقبت و تقویت چشم خودرا در اولویت قرار دهیم و به سادگی از آن رد نشیم. در این مقاله به راهکارهای سلامت چشم به روشی کاملا طبیعی پرداختیم، با مجله اینترنتی فارسی زبانان همراه باشید.

راهکارهای طبیعی مراقبت چشم

چشم یکی از مهمترین عضو بدن است که نمی توان به سلامت آن توجه نداشت، به همین دلیل باید از راه های مختلفی برای حفظ سلامتی چشمانمان استفاده کنیم.

تنظیم زمان استراحت

یکی از نکات برای بهبود بینایی و سلامت چشم زمان استراحت آن است. چشم هم مانند دیگر اعضای بدن احتیاج به استراحت دارد و در صورتی که این گزینه رعایت نشود، دچار ضعیف و آسیب های جدی می‌شود. خواب تنها راه استراحت چشم نیست، بلکه میتوانیم با بستن 2 دقیقه یا بیشتر از چشمان خود مراقبت کنیم، همین کار به تقویت و استراحت چشم ما کمک به سزایی می‌کند.

تغذیه مناسب

همیشه از گزند آسیب ها به دور بمانیم. خوردن غذا، میوه و سبزیجاتی که سرشار از ویتامین  C و ویتامین A هستند مانند: آب هویج و اسفناج در میزان رشد قدرت دفاعی چشم ها کمک بسزایی دارد. از ویتامین ها جهت تقویت چشم خود استفاده کنید. علاوه بر هویج زردآلو، انبه و کدو حلوایی سرشار از بتاکاروتن برای چشم ها مفید هستند، از خوردن تنقلات بی‌ارزش خودداری کنید مثل چیپس، پفک و …

جلوگیری از اشعه های مضر خورشید

می‌توانید برای مراقبت و تقویت چشم هنگام خارج شدن از خانه، از عینک های آفتابی استفاده کنید، تا اشعه های مضر خورشید نتوانند راهی برای آسیب رساندن به چشمان ما داشته باشند. عینک های آفتابی قادرند، اشعه ماورای بنفش و اشعه های خطرناک خورشید را به خودشان جذب کنند.

جلوگیری از آلوده شدن چشم

چشم از راه های مختلفی آلوده می‌شود، از جمله دست؛ دست ها از دشمنان اصلی بینایی چشم است. وقتی دست های آلوده به چشم ها نزدیک می شود باکتری ها بر روی سطح چشم راه پیدا می‌کنند و به مرور زمان منجرب به سوزش و حتی عفونت های چشمی می‌شود. از راه های آلودگی چشم می‌توان به: استفاده از لنز کثیف، مکان های آلوده، گرد و غبار و … اشاره کرد.

چشمان خود را مالش یا فشار ندهید

یکی دیگر از دلایل به وجود آمدن آسیب های بینایی مالش دادن چشم در طولانی مدت و زمان بالا است. گاهی اوقات بدون اینکه توجهی به عوارض بعدی آن بکنیم، به مدت طولانی چشممان را مالش می‌دهیم. این کار از عوامل مخرب جهت جلوگیری از بهبود بینایی و ضعف چشم است.

از نمودار چشمی استفاده کنیم

منظور از نمودار چشمی چیست؟ یک نوع بنر یا کاغذ کوچکی است که بر روی آن از حروف انگلیسی بزرگ و کوچک نوشته شده است، در اکثر مطب های پزشکی دیده‌اید. با این کار شما از سلامت چشم خود مطمئن می‌شوید، و به چشم کمک کرده‌اید تا در خواندن حروف و علائم دقت بیشتری داشته باشد. اگر در کار روزانه خود فقط به قسمت های نزذیک خیره میشود مثال (کار با لپ تاپ)، گاهی به اطراف خود نگاه کنیم و به مناظر دور دست خیره شویم، تا قوه بینایی خود را از دست ندیم.

 

سلامت چشم
علمی ترین راه تشخیص ضعف بینایی

ورزش و حرکات تمرینی چشم

گاهی اوقات لازم است، برای مراقبت و تقویت چشم، ورزش آرامش بخش چشم را انجام دهیم. چگونه؟ چشم ها را به جهات مختلف: (بالا – پایین – چپ – راست) حرکت دهیم، سعی کنیم این حرکت به تندی انجام نشود، این تمرین را هنگام کار با کامپیوتر و کاره‌های مشابه انجام دهید. همچنین توصیه می‌شود برای آرامش چشم‌ها، هر چند مدت، کمپرس گرم (مثل حوله گرم) و سرد (کیسه یخ) روی چشم ها بگذارید. سعی کنید این حرکات به نوبت انجام شود. ورزش یکی دیگر از عوامل مهم مراقبت و تقویت چشم است.

حفظ رطوبت چشم

می‌توانید در هنگام تماشای تلویزیون یا کار با کامپیوتر، پلک زدن را مرتب تکرار کنید تا از خشکی چشم جلوگیری شود. خیره نشدن به یک نقطه و پلک زدن مرتب هم به خودی خود باعث بهبود بینایی چشم میشود. برای حفظ رطوبت چشم می‌توانید به میزان کافی آب بنوشید، نوشیدن آب نتنها به سلامت چشم، بلکه برای بدن بسیار مفید است.

کاهش نور زیاد

نور زیاد هم از مراقبت و تقویت چشم جلوگیری می‌کند، مثل خیره شده به تلویزیون یا یک صفحه نمایش با نور بالا، خیره شده به نور لامپ و خورشید، نگاه کردن به قطعات درحال جوشکاری. همچنین توصیه می‌شود در مکان های تاریک از تلویزیون و موبایل با نور بالا استفاده نکنیم.

مصرف اسیدآمینه

از این گزینه شدیدا توصیه میکنم تحت نظر پزشک خود استفاده کنید. مصرف اسیدآمینه ها به خصوص تورین برای سلامت و بهبود بینایی چشم ها لازم هستند. اسیدآمینه باعث می‌شود چشم ها در برابر آسیب رادیکال های آزاد محافظت شود، اسید آمینه ها بافت چشم ها را سالم نگه می‌دارند و از کاهش بینایی عوارض جدی جلوگیری می‌کنند.

ممنون از اینکه با مقاله بهبود بینایی چشم + مراقبت و تقویت چشم در کنار ما بودید.

منبع: مجله سلامت / فارسیلو

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.