مجله اینترنتی فارسی زبانان
مجله آنلاین برای فارسی زبانان

شخصیت شناسی بر اساس نوع لباس پوشیدن افراد

چگونه شخصیت افراد را از نوع لباس پوشیدن تشخیص دهیم؟

به گفته یک روان شناس: نوع لباس پوشیدن افراد در دوران نوجوانی و جوانی، بیش از هر زمان دیگری توجه بیشتری می‌شود، اما آیا تاکنون به این نکته توجه کرده‌اید که بعد از لباس پوشیدن (لباس مورد علاقه‌) خلقتان تغییر می‌کند؟ آیا نوع لباس پوشیدن در شخصیت شناسی افراد تاثیر دارد؟ نوع پوشش لباس در شخصیت شناسی افراد تاثیر بسزایی دارد، به گونه‌ای که می‌توانید در هر مکان شخصیت خود را تغییر دهید و انسان دیگری باشید.

شخصیت شناسی بر اساس نوع لباس

شاید تجربه کرده‌اید که پوشیدن یک جفت کفش شیک، به شما احساس اعتماد به نفس بیشتری داده، یا با پوشیدن یک لباس رسمی در محل کار احساس کردید در شغلتان علاوه در مهارت، جایگاه بالایی دارید و همه به شما احترام میگذارند. البته بیشتر اوقات به دلیل پوشیدن یک نوع لباس خاص احساس آسودگی و راحتی داریم. نوع لباس پوشیدن افراد می تواند علاوه بر تاثیر روانشناختی برای شما، قادر است همان احساس را در اطرافیان برانگیزد.

شخصیت شناسی بر اساس نوع لباس پوشیدن افراد

طرز پوشش لباس

طرز پوشش لباس در نوع مدل‌های مختلف نه تنها به دیگران می گوید که ما که هستیم، بلکه همانطور که اشاره شد احساس خوب یا بدی به ما می دهند. لباسی که ما می پوشیم بر اینکه ما چگونه خودمان را می بینیم و دیگران چه نگاهی به ما دارند، تاثیر می گذارد.

این روانشناس با بیان اینکه نوع لباس نقش مهمی را دارد، توصیه کرد: قبل از اینکه انتخاب کنید چه نوع لباسی را می خواهید بپوشید، به این مسئله فکر کنید که تمایل دارید دیگران شما را چگونه ببینند (شخصیت شناسی با نوع لباس) و شخصیت‌تان را تفسیر کنند. لباس‌های شما بیشتر از آنچه فکر می‌کنید حرف برای گفتن دارند.

برخی از انواع رایج پوشش لباس از دید اطرافیان

شخصیت شناسی آدم‌ها از روی لباس اگر اغلب اوقات چروکیده و ناهماهنگ باشند، اطرافیان این را به مفهوم شلخته بودن شما تلقی میکنند. لباس پوشیدن به طرز شلخته حاوی رساندن این پیام است که شما مراقب ظاهرتان، کارتان، آینده تان و … نیستید و اعتماد کردن به شما ثمری در پی نخواهد داشت.

شخصیت مدگرا

بعضی از این شخصیت‌ها با پوشش یک مارک معروف برجسته، نظر دیگران را به خود جلب میکنند. آنان بسیار تمایل دارند که دیگران این مارک‌ها را ببینند. یک سری از افراد این نوع لباس پوشیدن را به معنای موفقیت می‌دانند، اما عده ای دیگر نیز ممکن است فکر کنند که با یک آدم مادی گرا یا با اعتماد به نفس پایین روبرو هستند که می‌خواهد با این نوع لباس پوشیدن، آن را جبران کند.

شخصیت های خسیس

شخصیت های خسیس اغلب از لباس‌های کوتاه و تنگ استفاده می‌کنند. پوشش اینگونه افراد اغلب نشان دهنده یک نوع ناایمنی روانی است. آنها تلاش می‌کنند تا تمامی تمرکزشان را بر بدنشان متمرکز کنند.

شخصیت نمایشی

افراد دیگری نیز هستند با شخصیت نمایشی; که به طور معمول کفش‌ها و لباس‌هایی با رنگ‌های تند و غیرمعمول می‌پوشند، گاهی اوقات این نوع پوشش ممکن است مطابق با مد روز باشد. این افراد اغلب تمایل دارند به دیگران نشان دهند که از اطرافیان خود مجزا هستند، همچنین دوست دارند به چشم بیایند و دیده شوند. اغلب هم در این باورند که بروز و جدید هستند.

شخصیت پیرو و همرنگ جماعت

عده‌ای دیگر از لباس‌هایی با رنگ‌ها و مدل‌های خنثی استفاده می‌کنند، آنها تمایل دارند که در جامعه و گروه‌های مختلف ترکیب شوید و از هرگونه جلوه نمایی و مورد توجه واقع شدن پرهیز کنند.

شخصیت ورزشکار

استفاده از لباس‌ها و کفش‌های ورزشی به دیگران نشان می دهد که شما یک ورزشکار هستید و مراقب بدن و سلامتی خود هستید. این شخصیت‌ها می توانند به سادگی شلخته شوند به‌ ویژه پس از دوره تمرینات.

افرادی که در بیرون از خانه هرگز لباسی به جز لباس رسمی نمی‌پوشند، در طی زمان در نظر دیگران انسانی یک بعدی یا فاقد خلاقیت به نظر می‌آیند.

در ادامه بحث شخصیت شناسی با نوع لباس با چند نکته همراه باشد:

۱. اگر می‌خواهید با استفاده از لباس، امتیازات و ویژگی هایتان را نشان دهید باید در هر موقعیتی لباسی بپوشید که اطرافیان شما متوجه احساسی که در آن زمان دارید، بشوند.

۲. لباسی را بپوشید که بر اساس چهره، اندام و ظاهر شما مناسب تر است، این ویژگی می‌تواند شما را خوش‌تیپ جلوه دهد.

۳. نیازی نیست لباسی که شما را زیبا نشان می‌دهد، عجیب و غریب و خاص باشد خرید کنید، زیرا در آخر از خرید خود ناراضی خواهید شد.

۴. نوع لباستان را متناسب با فضایی که در آن قرار دارید، انتخاب کنید.

۵. تصمیم بگیرید برخی اوقات از مدل‌های دیگری نیز استفاده کنید. این کار می‌تواند به تسهیل ارتباط شما با دیگران کمک کند.

۶. تلاش کنید نوع و رنگ لباس‌تان خیلی عبوس و جدی نباشد. استفاده مکرر از لباس‌هایی با رنگ‌های تیره سبب می‌شود، دیگران شمارا فردی عبوس، افسرده و مشکل‌دار بدانند.

۷. تنها لباس‌هایی را بپوشید که در آنها احساس خوبی دارید. در غیر این صورت با کاهش اعتماد به نفس روبرو خواهید شد.

۸. لباس‌های تداعی‌کننده موارد و خاطرات منفی را هرگز نپوشید، زیرا باعث می‌شود به طور ناخودآگاه دیگران یادآور خاطرات بد شما شوند و شخصیت نادرستی از شما برداشت کنند.

ملکی «روانشناس» درپایان تاکید کرد: نگران حرف و قضاوت دیگران نباشید. به طور منظم لباس‌هایتان را براساس موقعیتی که در آن قرار می‌گیرید، عوض کنید.

شما چگونه شخصیت دیگران را شناسی میکنید؟
 • شخصیت شناسی از روی اسم
 • شخصیت شناسی از ماه تولد
 • شخصیت شناسی از روی رنگ مو و لباس
 • شخصیت شناسی از روی چهره
 • شخصیت شناسی از روی رنگ چشم
 • شخصیت شناسی از روی نگاه
 • شخصیت شناسی از طرز راه رفتن
 • شخصیت شناسی از طرز بیان

.:: در نظرات نوع شخصیت شناسی افراد را به سبک خود بیان کنید ::.

1 نظر
 1. محمد امین میگه

  به نظر من شخصیت واقعی افراد را نمیشه از طرز لباس و … تشخیص داد. ولی تا حدی میشه فهمید. من از نوع حرف زدن بهتر میتونم طرفمو بشناسم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.